Ako sa vyhnúť zápche

Zápcha je jedným z bežných problémov, na ktoré sa veľa ľudí sťažuje. Jednoducho povedané, je to neschopnosť tela vylúčiť črevá a to vedie k bolestivým kŕčom v bruchu a mnohým nepríjemným pocitom. Zápcha síce nie je vážny problém, ale dlhodobé problémy s týmto stavom môžu narušiť každodenný režim a životný štýl. Namiesto liečby zápchy je však vždy lepšou možnosťou, ako sa jej vyhnúť, prostredníctvom určitých rád a návrhov pre zdravý život. Táto príručka je perfektná na to, aby ste poznali najlepšie spôsoby, ako sa vyhnúť kríze zápchy a udržať ju na uzde. Pozrite sa na ne a pravidelne sledujte výsledky.

Ako sa vyhnúť zápche

Jedzte potraviny bohaté na vlákninu:

Vláknina je jedným z najlepších spôsobov, ako vyčistiť žalúdok od odpadu a regulovať pohyby čriev, aby sa predišlo problémom so zápchou. Zahrnutím niektorých špičkových potravín obsahujúcich vlákninu do stravy sa tento cieľ dá ľahko dosiahnuť. Sušené slivky, hrušky, mrkva, brokolica, fazuľa, broskyne, figy a celozrnné produkty patria v tejto súvislosti k ideálnym potravinám. Kombinácia 2-3 jedál odtiaľto vám pomôže správnym spôsobom.

Zahrňte ľanové semená do stravy:

Ľanové semienka sú jedným z najlepších spôsobov, ako sa vyhnúť zápche. Toto semeno môžete poprášiť a uložiť. Posypte ich každý deň na jedlá a šaláty. Pomáha nielen pri regulácii čreva, ale tiež zaisťuje dostatočné množstvo omega 3 mastných kyselín dodávaných do tela..

Veľa vody a zdravých tekutín:

Ďalším účinným spôsobom, ako predchádzať zápche, je dopriať si dobré množstvo vody každý deň. Uprednostňuje sa asi 10 pohárov čistej a filtrovanej vody. Spolu s tým môžete vždy zahrnúť zdravé tekutiny, ako sú čerstvé ovocné šťavy a bylinný čaj. Zaistíte tak, aby bolo telo dobre hydratované a v čreve boli správne pohyby. Dodá stolici objem a zaistí, že bude mäkšia, aby sa dala ľahko prejsť.

Cvičenie je dôležité:

Cvičenie pomáha udržiavať telesné funkcie a tiež udržuje tráviaci systém v dobrej kondícii. Používaním asi 30 minút cvičenia každý deň môžete skutočne zabrániť zápche spolu s mnohými ďalšími výhodami. Niečo také jednoduché, ako je chôdza, tiež dokáže zázraky. Vyskúšajte to sami, aby ste videli výhodu! Co viac? Pomôže vám to tiež udržať telesnú hmotnosť.

Majte dobré toaletné návyky:

Prvá vec je stráviť nejaký čas na toalete a byť trpezlivý, kým stolica prejde. Dajte telu čas na vylučovanie. Tiež by ste nikdy nemali ignorovať volanie prírody. Ignorovanie nutkania na vylučovanie stolice spôsobí iba zápchu. Najlepšie časy, kedy môžete stoličku vyprázdniť, sú asi 30 minút po jedle alebo skoro ráno.

Vyhnite sa kofeínu:

Nápoje s kofeínom len sťažia prechod stolice. To zahŕňa čaj aj kávu. Okrem toho by ste sa mali držať ďalej od šumivých a sýtených nápojov, ktoré zhoršujú stav zápchy. Alkohol je ďalší nápoj, od ktorého by sa mal človek držať bokom, ak nechce zažiť pocit zápchy.

Vyhnite sa liekom:

Existujú určité lieky, najmä antibiotiká, ktoré ako vedľajší účinok vedú k zápche. V prípade, že sa chcete pocitom úplne vyhnúť, je najlepšie zastaviť používanie týchto liekov a hľadať náhrady. Toto je jeden z najlepších spôsobov, ako dosiahnuť ciele vyhýbania sa zápche. Predtým sa poraďte s lekárom.