15 najlepších zoznamov potravín bohatých na vitamín A dostupných v Indii

Vitamín A hrá dôležitú úlohu v zdravej výžive. Denný príjem potravín bohatých na vitamín A napomáha správnemu fungovaniu a vývoju nášho tela, tj. Pomáha udržiavať zdravie našej pokožky, očí, zubov a tiež vitamín A podporuje rast kostí, bojuje proti chorobám a udržiava reprodukčný systém. Vitamín A je možné získať z rôznych druhov mäsa, rýb, ovocia, zeleniny a mliečnych výrobkov. V tomto článku sme zaradili 15 najlepších potravín bohatých na vitamín A, ktoré môžete pridať do stravy pre zdravý životný štýl.

Potraviny bohaté na vitamín A.

Čo je vitamín A.?

Vitamín A je vitamín rozpustný v tukoch z nenasýtených uhľovodíkov. Patrí sem retinol, sietnica a beta-karotén. Karotenoidy majú alfa, beta a gama karotén, ktoré sa menia na vitamín A. Karotenoidy sú tmavo sfarbené pigmenty nachádzajúce sa v rastlinných potravinách, ktoré sa premieňajú na vitamín A, ako je beta-karotén.

Beta-karotén je antioxidant, ktorý pomáha chrániť bunky pred poškodením spôsobeným voľnými radikálmi. Voľné radikály vedú k mnohým chronickým ochoreniam a zohrávajú zásadnú úlohu v procese starnutia. To tiež pomáha znižovať riziko rakoviny užívaním doplnkov beta-karoténu.

Druhy zdrojov vitamínu A:

Zo stravy je možné získať dva druhy vitamínu A. Predformovaný vitamín A sa získava zo živočíšnych produktov, ako sú ryby, hydinové mäso a mliečne výrobky. Pro-vitamín A je možné získať z rastlinných potravín, ako je ovocie a zelenina. Bežným typom pro-vitamínu A je beta-karotén. môže byť tiež k dispozícii v doplnkoch stravy. Udržiavanie správnej hladiny vitamínu A pomáha liečiť mnohé zdravotné problémy. Je tiež potrebný pre reprodukciu a dojčenie.

Výhody potravín bohatých na vitamín A:

 • Bojuje s infekciami
 • Zdravý zrak
 • Predchádzajte očným chorobám
 • Zdravé kosti
 • Silné zuby
 • Regenerácia
 • Predchádzajte vzniku močových kameňov
 • Posilnite imunitný systém
 • Prevencia rakoviny
 • Zdravá koža
 • Znížte výskyt akné a vrások
 • Znížte strie
 • Zdravá pokožka hlavy
 • Znižuje tvorbu lupín

Najlepšie potraviny bohaté na vitamín A v Indii:

zdroje vitamínu a

Tu sme zaradili 15 najlepších potravín bohatých na vitamín A dostupných v Indii. Pozrime sa na ne.

1. Mäso:

Pečeň väčšiny zvierat je plná vitamínov a minerálov. Môžu byť varené v pare alebo vyprážané s cibuľou a mnohými výživnými bylinkami.

• Morčacia pečeň

Môžu pripraviť lahodnú morčaciu večeru. Morčaciu pečeň môžete pridať do omáčky a ako plnku, aby ste získali veľa vitamínov a minerálov.

Vitamín A v 100 gramoch morčacej pečene: 1507 % DV

Kalórie v 100 gramoch morčacej pečene: 273

• Hovädzia pečeň

Pečeň je najlepším zdrojom vitamínu A a C. Je to ortodoxný liek na liečbu anémie.

Vitamín A v 100 gramoch hovädzej pečene: 300 % DV

Kalórie v 100 gramoch hovädzej pečene: 135

2. Butternut Squash:

Orechová tekvica má žltooranžovú farbu s dobrým množstvom beta karoténu, ktorý sa vo vašom tele premieňa na vitamín A. Tmavo oranžová tekvica je veľmi lahodná a má orieškovú a sladkú chuť. Jedna šálka tekvicovej tekvice vás môže naplniť 400% denného potrebného vitamínu A. Majú tiež vitamín C, draslík a vlákninu, ktoré podporujú dobré zdravie..

Vitamín A v 1 šálke tekvice: 400 % DV

3. Horčičná zelená:

Majú pikantnú a chrumkavú chuť. Hovorí sa mu tiež listová horčica, ktorá je najvýživnejšou zelenou listovou zeleninou. Horčičná zelenina môže byť konzumovaná surová alebo varená, pretože je plná chuti a živín. Toto je známe ako výživové elektrárne, ktoré poskytujú 118% denne potrebného vitamínu A. Sú tiež dobrým zdrojom folátov, vlákniny, bielkovín, vitamínu C, vitamínu E, mangánu, vápnika, karoténov, vitamínu K a flavonoidných antioxidantov..

Vitamín A v 100 gramoch horčičnej zelenej: 118 % DV

4. Plnotučné mlieko:

Plnotučné mlieko je obľúbenejšie ako odstredené mlieko. Je plný živín a má bohatú krémovú chuť. Jedna šálka plnotučného mlieka je dobrým zdrojom vitamínov D, A, vápnika, bielkovín a horčíka. Má tiež tuk, ktorý je najlepší, ak ho konzumujete v miernom množstve.

5. Sušená bazalka:

100-gramová sušená bazalka vám pomôže získať 15% dennej uvedenej hodnoty vitamínu A. Vitamín A obsahuje antioxidačné vlastnosti a je dôležitý pre zrak. To tiež pomáha udržiavať zdravé sliznice a pokožku. Konzumujte sušené bazalky bohaté na vitamín A, aby ste ochránili svoje telo pred rakovinou pľúc a ústnej dutiny. Túto všestrannú sušenú bazalku môžete pridať do väčšiny jedál, ktoré varíte. Potraviny môžete posypať, aby ste získali vitamín A a vylepšili chuť.

Vitamín A v 100 gramoch sušenej bazalky: 15 % DV

6. Zelenina:

• Ľadový šalát

Tmavo zelená listová zelenina sa považuje za najlepšie zdravé jedlo. Svetlo zelený ľadový šalát je však veľmi dobrým zdrojom vitamínu A. Môžete si ich pridať do šalátu a sendvičov, aby ste získali svoju každodennú potrebu vitamínu A. Jedna šálka ľadového šalátu dodá telu 10 kalórií a veľa vitamínov a minerálov.

Kalórie v 1 šálke ľadového šalátu: 10

• Hrach

Sladký zelený hrášok je možné pripraviť ako prílohu k jedlám ako doplnok zdravej výživy. Jedna polovica šálky poskytne 134% vitamínu A a 62 kalórií. Sú tiež dobrým zdrojom vitamínov C, K a B..

Vitamín A v 1/2 šálke hrášku: 134 % DV

Kalórie v 1/2 šálke hrášku: 62

• Paradajky

Paradajky sú ovocie, podľa botanických štúdií ich konzumujte v dobrom množstve, pretože majú nízky obsah kalórií, ale obsahujú dobré množstvo vitamínov a minerálov. Jedna paradajka dodá 20% dennej potreby vitamínu A. Sú tiež bohaté na vitamín C a lykopén.

Paradajka s vitamínom A v 1: 20 % DV

• Špenát

Pridanie špenátu do vašej každodennej stravy posilní zdravie. Jedna šálka špenátu poskytuje 49% dennej odporúčanej hodnoty vitamínu A. Špenát je tiež bohatým zdrojom vitamínu K, mangánu, železa, vitamínu C a vápnika.

Vitamín A v 1 šálke špenátu: 49 % DV

• Kale

Kale je známy svojou obyčajnou oblohou. Sú chutné a plné živín, ktoré musia byť súčasťou vašej každodennej stravy. Kel je veľmi prospešná zelenina pre dobré zdravie, pretože je bohatá na vitamín A. Jedna šálka kelu poskytuje 200% potrebnej potreby vitamínu A.

Vitamín A v 1 šálke kelu: 200 % DV

• Mrkva

Vitamín A a zdravie očí sú vždy spojené s mrkvou. Pomáhajú zlepšiť váš zrak a mnoho ďalších zdravotných výhod. Jedna mrkva môže poskytnúť 200% dennej odporúčanej potreby vitamínu A. Mrkva je tiež bohatá na vitamíny C, K a B, horčík a vlákninu.

Vitamín A v 1 mrkve: 200 % DV

7. Ovocie:

• Sladké zemiaky

Sladké zemiaky majú lahodnú chuť a sú veľmi bohaté na živiny. Jeden sladký zemiak dodá 438% dennej potreby vitamínu A a pridá do vašej stravy 103 kalórií.

Vitamín A v 1 sladkých zemiakoch: 438 % DV

Kalórie v 1 sladkých zemiakoch: 103

• Mangá

Mango je najobľúbenejšie ovocie všetkých. Je to sladké, šťavnaté, šťavnaté ovocie, ktoré sa môže podávať ako hlavné jedlo alebo ako dezertný tanier. Obsahujú veľa živín a vitamínov, ktoré sú súčasťou zdravej výživy. Jedna šálka manga poskytne 36% denného potrebného množstva vitamínu A a 107 kalórií.

Vitamín A v 1 šálke manga: 36 % DV

Kalórie v 1 šálke manga: 107

• Broskyne

Broskyňa má vynikajúcu chuť, ktorá obsahuje veľa živín. Broskyne sú bohatým zdrojom vápnika, fosforu, horčíka, vitamínu C, draslíka a železa. Jedna broskyňa dáva 10% osobnej potreby vitamínu A denne a 59 kalórií.

Vitamín A v 1 broskyni: 10 % DV

Kalórie v 1 broskyni: 59

• Papaya

Papaya je tropické ovocie, ktoré obsahuje mnoho vitamínov, minerálov, enzýmov a antioxidantov. Jedna malá papája dáva 29% dennej potrebnej hodnoty vitamínu A. Ovocie papáje môžete konzumovať surové, v šalátoch alebo v smoothies.

Vitamín A v 1 malej papáji: 29 % DV

8. Červená paprika:

Paprika je veľmi chutná zelenina, ktorú môžete konzumovať surovú alebo varenú. Surová paprika má chrumkavú textúru, vďaka ktorej sa výborne hodí do šalátov a dipov. Varené papriky sú údené, sladkej chuti, ktoré môžu zvýrazniť chuť mnohých ďalších jedál. Červená paprika je málo sladká a používa sa na prípravu pimenta a papriky. Červená paprika je plnená chuťou, ktorú je možné konzumovať buď obyčajnú alebo upravenú vo forme vegetariánskeho dipu. Pridávajú sa tiež do šalátov, miešaných vajec a cestovín. Majú mnoho zdravotných výhod, pretože sú bohaté na antioxidanty ako lykopén, vitamín C a vitamín A..

9. Olej z tresčej pečene:

potraviny bohaté na vitamíny

Mnoho ľudí konzumuje doplnky z oleja z tresčej pečene, aby získali vitamíny a minerály. Je k dispozícii v tekutej a kapsulovej forme, ktorá je bohatým zdrojom vitamínu A, vitamínu D a omega 3 mastných kyselín. Jedna polievková lyžica oleja z tresčej pečene vám pomôže získať vitamín A na deň a 126 kalórií.

Kalórie v 1 polievkovej lyžici oleja z tresčej pečene: 126

10. Fortifikovaná ovsená kaša:

Ovsené vločky sú základnými raňajkami v mnohých častiach sveta. Má mnoho výživových výhod a je najlepším zdrojom vlákniny. Obsahuje tiež mnoho minerálov, fosfor, draslík a železo. Obsahuje tiež tri druhy vitamínov, aj keď dva sú prítomné iba v malom množstve. Zrná a mliečne výrobky sú naplnené životne dôležitými vitamínmi, ako sú vitamíny D a A. Ovsené vločky obsahujú 29% denného potrebného vitamínu A a 159 kalórií..

Vitamín A v 1 šálke fortifikovaných ovsených vločiek: 29 % DV

Kalórie v 1 šálke fortifikovaných ovsených vločiek: 159

11. Paprika:

potravinové zdroje vitamínu A

Paprika je veľmi časté korenie používané v indickej, juhoamerickej a španielskej kuchyni. Toto ohnivo štipľavé červené korenie je možné ľahko pridať do vašich obľúbených jedál a priniesť tak výhody pre zdravie. Jedna polievková lyžica poskytne 69% denného vitamínu A. Ten tiež obsahuje draslík, vitamín C a vápnik.

Vitamín A v 1 ČL papriky: 69 % DV

12. Cantaloupe:

Majú šťavnaté mäso, sladkú vôňu a sú jasne žltooranžovej farby. Sú veľmi prospešné pre telo a pomáhajú liečiť a predchádzať mnohým chorobám. Kantalupy majú veľmi nízky obsah kalórií a tuku. Obsahujú vysoké množstvo vitamínov a živín. Chutia vynikajúco a môžu sa pridať do ovocného šalátu, popoludňajšieho občerstvenia alebo ako dezert po večeri. Jeden klin poskytne 120% množstva vitamínu A potrebného na deň a 23 kalórií.

Vitamín A v 1 kantalupovom klinci: 120 % DV

Kalórie v 1 kantalupovom klinci: 23

13. Vodnica:

Zaradenie listovej zeleniny do vašej stravy je vynikajúcim spôsobom pre dobré zdravie. Obsahujú nízke kalórie, vysoký obsah živín a ľahko sa varia. Tmavozelenú zeleninu je možné konzumovať surovú, ale repa by mala byť varená alebo v pare, aby sa posilnili jej životne dôležité živiny, aby sa absorbovali v tele..

14. Sušené marhule:

Sušené ovocie je lahodné občerstvenie plné živín, antioxidantov a energie. Sú bohatým zdrojom vitamínu A. Jedna šálka sušenej marhule má 94% potrebného vitamínu A na deň a 313 kalórií..

Vitamín A v 1 šálke sušených marhúľ: 94 % DV

Kalórie v 1 šálke sušených marhúľ: 313

15. Sušená majoránka:

potraviny bohaté na vitamíny v Indii

Sušené bylinky sa pridávajú, aby získali jedinečnú chuť a získali mnoho zdravotných výhod. Je to dobrý zdroj vitamínu A. 100 gramov môže poskytnúť 161% odporúčaného denného vitamínu A. Môžete ich pridať do mnohých jedál a získať 271 kalórií..

Vitamín A v 100 gramoch sušenej majoránky: 161 % DV

Kalórie v 100 gramoch sušenej majoránky: 271

Najlepších 5 doplnkov vitamínu A:

Aj keď príroda ponúka množstvo zdrojov vitamínu A, môžu nastať prípady, keď ľudia nebudú schopní správne absorbovať vitamín z potravy. Absorpciu živín môžu brániť aj zdravotné problémy, ako sú poruchy trávenia alebo niektoré lieky. V tomto prípade vám môžu na záchranu pomôcť voľne dostupné doplnky vitamínu A..

1. Natures Way vitamín A 10 000 IU:

Toto je vrchol predpísaného doplnku vitamínu A. Tieto pilulky sú vo forme mäkkých gélových kapsúl plnených prírodným olejom z tresčej pečene. Tieto pilulky sú bezlepkové, bez mliečnych výrobkov a tiež bez umelých farbív a príchutí. Majú silu 10 000 IU.

2. Suché kapsuly Healthvit s vitamínom A:

Healthvit je ďalšou populárnou značkou, ktorá ponúka vitamín A v suchej tabletovej forme. Tieto tablety sa dodávajú v rôznych silách, ako 10 000 IU, 5 000 IU. Majú sa užívať jeden až štyrikrát denne alebo podľa predpisu lekára. Sú bez prírodných farieb a príchutí.

3. Puritans Pride Pro-vitamín A:

Pilulky Puritan’s Pride Beta Carotene sú mäkké gélové kapsuly s účinnosťou 10 000 IU. Sú to pilulky s rýchlym uvoľňovaním vitamínu A, ktoré sa ľahko premenia na použitie v tele. Obvykle sú predpisované dospelým s dávkou jednej kapsuly denne. Tieto kapsuly sa extrahujú z mrkvy a dodávajú im bohatú oranžovú farbu.

4. Food Science Superior A:

Food Science Superior A je vysoko účinný doplnok vitamínu A používaný na posilnenie imunity, zdravie pokožky a očí. Každá mäkká gélová kapsula je bohatým zdrojom antioxidantov, ktoré bojujú proti voľným radikálom v tele a predchádzajú poškodeniu buniek. Neobsahujú umelé farbivá a arómy a odporúčané dávkovanie je jedna kapsula denne.

5. Tekutý palmitát vitamínu A, 30 ml:

Tekutý vitamín A palmitát je extrémne vysoká koncentrovaná kvapalina vitamínu A vo forme kvapiek rozpustných vo vode. Odporúčané dávkovanie je užiť jednu kvapku denne s jedlom alebo vodou. Tekutý vitamín A pomáha rýchlemu uvoľňovaniu vitamínu A do krvného obehu.

Vedľajšie účinky potravín s vitamínom A:

Aj keď je vitamín A životne dôležitou živinou pre telo, predávkovanie môže viesť k závažným vedľajším účinkom, vrátane:

 • Zvýšená strata kostnej hmoty
 • Nevoľnosť
 • Závraty
 • Bolesť brucha
 • Kožný peeling
 • Nadmerná lepivosť pokožky
 • Karotenóza, stav, keď sa chodidlá a dlane môžu zmeniť na žltooranžovú farbu
 • Poškodenie pečene
 • Vrodené chyby počas tehotenstva

Je dôležité, aby ste sa pred užívaním doplnkov poradili s lekárom, aby ste predišli riziku toxicity vitamínu A..

Tipy na konzumáciu vitamínu A:

 • Vyhnite sa ich konzumácii vo veľkom alebo menšom množstve. To môže mať vplyv na vaše zdravie.
 • Nadmerný príjem vitamínu A spôsobuje vrodené chyby, abnormality pečene, poruchy centrálneho nervového systému, nižšiu minerálnu hustotu kostí, osteoporózu atď.
 • Nízka hladina vitamínu A môže spôsobiť nočnú slepotu, xeroftalmiu, keratomalaciu, úmrtnosť matiek, znižuje schopnosť bojovať s infekciami, osýpkami, respiračnými a hnačkovými infekciami, spomaľuje rast, spomaľuje vývoj kostí atď.
 • Pred užívaním doplnkov vitamínu A sa prosím poraďte so svojim lekárom.
 • Väčšina potravín, ktoré denne konzumujeme, obsahuje určité množstvo vitamínu A..
 • Vitamín A je možné získať aj z mnohých multivitamínových doplnkov.

Dúfame, že vám tento článok pomohol podrobne porozumieť dôležitosti vitamínu A. Ako každá živina, aj vitamín A by ste mali konzumovať v odporúčaných množstvách a prekročenie alebo prekročenie dávky môže viesť k zdravotným komplikáciám. Máte hlad a hľadáte rýchle občerstvenie? Do svojej dennej dávky vitamínu A si dajte chrumkavú mrkvu.