Najlepších 7 najlepších tipov na záhradu s balkónom pre začiatočníkov!

Či už ide o porazenie ťažkých situácií alebo skutočnú vášeň pre rastliny, záhradníctvo sa stalo jedným z najobľúbenejších koníčkov obyvateľov miest. Keďže väčšina obyvateľov žije v bytoch, balkóny sú najlepším miestom na založenie krásnej záhrady. Existuje mnoho odrôd rastlín, ktorým sa darí v malých priestoroch s niekoľkými hodinami slnečného svetla, pravidelným zavlažovaním a samozrejme láskou.!

V tomto článku sme zhromaždili zoznam nápadov na záhradné balkóny a tipy pre začiatočníkov, aby ste mohli začať!

Tipy na záhradnú záhradu

Najlepších 7 tipov na balkónovú záhradu pre začiatočníkov:

Ak ste v záhradníctve nováčik a neviete, kde začať, postupujte podľa týchto základných tipov, ako premeniť svoj balkón na krásny zelený priestor:

1. Identifikujte prírodné podmienky vášho balkóna:

Najdôležitejším aspektom zriadenia balkónovej záhrady je identifikovať prirodzený stav priestoru. Je to príliš tienisté? Dostáva dostatok slnečného svetla? Koľko rastlín môžete ubytovať? Atď. Ak hovoríte, že váš balkón prijíma iba čiastočné slnečné svetlo, potom je zbytočné získavať rastliny, ktorým sa darí na plnom slnku. Príliš veľa rastlín na malom balkóne môže tiež viesť k ľahkému šíreniu chorôb a nakoniec ich zabiť.

2. Choďte do záhrady s nízkou údržbou:

Existuje mnoho dôvodov, prečo odborníci navrhujú nezačať veľký záhradnícky projekt bez toho, aby pochopili jeho nuansy. Po prvé, žijete v byte s obmedzeným priestorom, kde môže v dostupných podmienkach dobre rásť iba niekoľko druhov rastlín. Za druhé, príliš veľa rastlín naraz a náročné úlohy údržby neskôr môžu spôsobiť, že stratíte záujem o záhradníctvo. Začnite teda s niektorými rastlinami odolnými voči vode, ako sú sukulenty, hadie rastliny, Jade a pod., Ktoré rastú dobre a povzbudzujú vás, aby ste do zbierky pridali ďalšie.

3. Skúste vertikálne záhradníctvo:

Zvislá balkónová záhrada

Ak máte malý balkón, ale veľké záhradnícke nápady, vyskúšajte vertikálne záhradníctvo. Je to skvelý nápad na úsporu miesta, ktorý vám umožní rozšíriť vašu balkónovú záhradu bez toho, aby ste ju preplnili. Môžete získať závesné koše, koľajnice, zvislé kvetináče atď., Ktoré je možné pripevniť na stenu, okno alebo zábradlie. S trochou kreativity môžete malý priestor premeniť na mini záhradu, kde si každá rastlina môže užiť svoj priestor a dobre rásť.

4. Používajte dobre odvodnené hrnce:

Pred presadením rastliny do novej nádoby sa uistite, že má črepník v spodnej časti dobrý počet drenážnych otvorov. Nedostatok vhodných drenážnych kanálov môže spôsobiť stagnáciu vody a nakoniec hnilobu koreňov. Niekedy sa môžu na povrch nahromadiť aj hnojivá a soli a poškodené listy a stonky. Nezabudnite, že pôda musí byť vždy vlhká, ale nikdy nie mokrá a mokrá! V prípade, že plánujete znova použiť staré vedrá alebo vane, urobte v spodnej časti diery a voľne ich prikryte štrkom, aby sa voda ľahko odvádzala..

5. Pridajte kompost:

Rovnako ako my, aj rastliny vyžadujú dostatočnú výživu, aby dobre rástli. Bežná záhradná pôda nemôže spĺňať výživové požiadavky rastliny a môže spomaliť jej rast. Pridanie hmoty bohatej na živiny, ako je kompost, môže zaviesť mikro a makro živiny spolu so živými mikroorganizmami, ako sú dážďovky, ktoré podporujú zdravý rast rastlín. Jednoducho ju premiešajte v pôde pri zalievaní rastliny alebo oškrabte povrchovú pôdu a pridajte ju blízko koreňov už existujúcej.

6. Vyberte správne rastliny:

Ak žijete vo výškovom byte s veterným balkónom, vyhnite sa rastlinám so slabými stonkami, ako sú bylinky, popínavé rastliny atď., Ktoré sa môžu ľahko odlomiť. Vyberte si rastliny s pevnými stonkami a silnejšími koreňovými systémami, ktorým sa v týchto podmienkach darí. Balkóny s jasným ranným slnkom alebo čiastočným tieňom v popoludňajších hodinách sú ideálne pre kvitnúce rastliny a tie, ktoré nemajú priame slnečné svetlo, dobre fungujú pre izbové rastliny, ako je pokojná Lilly, gumáreň atď..

7. Správna zálievka:

Väčšina záhradných rastlín môže prežiť s obmedzeným, ale stabilným prísunom vody. Pôdu musíte vždy udržiavať vlhkú a nenechať ju vysušiť alebo popraskať. V blízkosti koreňov musíte jemne posypať vodou a rýchlo postriekať listy, aby ste ich obnovili. Vyhnite sa však zalievaniu alebo používaniu tlakových čerpadiel, pretože by to mohlo poškodiť koreňovú štruktúru rastliny. Drenážne dosky držte pod kvetináčmi, aby zachytili prebytočnú vodu, aby nepoškodila podlahu alebo balkónové dlaždice. Ak máte zaneprázdnený rozvrh alebo často cestujete, skúste preskúmať kvapkové závlahové systémy pomocou použitých fliaš alebo hadicových rúrok.

Najlepšie rastliny na pestovanie v bytových balkónoch:

Teraz už musíte pochopiť, že nie všetky rastliny patria do každej balkónovej záhrady! Tu je niekoľko jednoduchých tipov, ktoré vám pomôžu vybrať si správne druhy rastlín pre vaše balkónové podmienky:

1. Balkóny so slabým slnečným žiarením:

Ak váš balkón nedostáva dostatočné slnečné svetlo, nemusíte sa svojich záhradníckych snov vzdávať. Existuje mnoho rastlín s nízkym osvetlením, ktoré nevyžadujú veľa slnečného svetla a môžu prosperovať na tienistých miestach. Niektoré z najlepších možností pre vás sú bylinky ako oregano, mäta, kôpor, pavúčie rastliny, aloe vera, azalka, monstera, ustrica atď..

2 .. Veterné balkóny:

Balkóny, ktoré sú umiestnené vo vyšších nadmorských výškach, zvyčajne postihujú silné vetry. Musíte si teda vybrať rastliny so širokými základmi a menšími listami, ktoré odolávajú týmto podmienkam. Niektoré z najlepších rastlín odolných voči vetru sú ihličnany, fikusy, nechtíky, krabie jablko, bambus, svlačec, sedmokrásky atď..

3. Slnečné balkóny:

Podľa toho, či na váš balkón dopoludnia alebo popoludní dopadá viac slnečného svetla, si môžete vybrať tie správne druhy rastlín pre svoju záhradu. Rastliny, ktoré milujú mierne ranné slnečné svetlo, sú antúria, begónia, hortenzie, zvončeky atď. Niektoré rastliny odolné voči teplu uprednostňujú teplé až horúce popoludňajšie slnečné svetlo, ako je purpurové srdce, mučenka, nechtík, astra, levanduľa atď..

4. Uzavreté balkóny:

Ak máte uzavretý balkón so sklenenými stenami alebo oknami, choďte na izbové rastliny. Tieto rastliny nevyžadujú neustály prísun čerstvého vzduchu alebo priameho slnečného svetla. Môžete zvážiť odrody ako rastlina ZZ, Dracaena, papraď vtáčieho hniezda atď., Ktoré nielen dodajú vášmu priestoru zeleň, ale tiež čistia vzduch vo vnútri.

Nemáte už pocit, že sa vám plní sen o balkónovej záhrade? Okrem toho, že sa budete riadiť týmito základnými radami a nápadmi, môžete sa poradiť aj s odborníkom na záhradníctvo alebo s miestnym škôlkarom, ktorý vám pomôže nájsť správne rastliny pre váš typ balkóna. Pridajte nejaké ozdobné kvetináče, rozprávkové svetlá a dokonca aj nejaké záhradné rekvizity, aby bola ešte krajšia!

Časté otázky:

1. Môžem pestovať zeleninové rastliny v balkónových záhradách?

Odpoveď: Áno! Existuje mnoho ľahko pestovateľných zeleninových rastlín pre balkónové záhrady, ktoré sú vhodné aj pre začiatočníkov. Rastliny ako paradajky, chilli, brinjals, paprika, špenát, bylinky a mikrozelenina vyžadujú obmedzené množstvo slnečného svetla a vody. Na začiatok si vezmite správny hrniec a dobrú zmes na zalievanie!

2. Ako chránim svoje balkónové rastliny pred horúcim letným slnkom?

Odpoveď: Horúca vlna v polovici leta môže ohroziť rast rastlín. Skúste ich zakryť zeleným tieňom, aby blokovali priame slnečné svetlo. Na koreňovú oblasť tiež pridajte mulč, aby si vlhkosť udržala dlhšie hodiny. Na listy stále striekajte vodu, ale vyhýbajte sa zalievaniu. Nepokúšajte sa priniesť vonkajšie rastliny do domu, pretože nedokážu prežiť zmenu životného prostredia.

3. Nachádzam nové rastliny vyrastajúce zo starších. Môžem ich transplantovať??

Odpoveď: Ak vám z väčších rastú malé rastliny alebo ak sú obnažené korene, rastliny je potrebné presadiť do nových kvetináčov. Opatrne zaryte do pôdy a vytiahnite koreňový bal bez narušenia koreňov. Jemne ho vložte do nového hrnca a zasypte primeranou zeminou. Aby ste sa vyhli šoku z transplantácie, vždy robte proces radenia skoro ráno alebo večer.