6 jednoduchých tipov, ako začať kuchynskú záhradu pre začiatočníkov

Nie je lepšieho uspokojujúceho pocitu ako pestovanie vlastného jedla! Súhlasíte alebo nie? Je to úžasný zážitok zbierať čerstvú zeleninu, bylinky, listovú zeleninu a dokonca aj ovocie z našej záhrady a vychutnať si jedlo z farmy na stôl. Niektorí ľudia však považujú túto myšlienku za zdrvujúcu a vzdávajú to ešte skôr, ako začnú! Pravdou je, že založenie kuchynskej záhrady je veľmi jednoduché a nevyžaduje žiadne predchádzajúce skúsenosti.

V tomto článku vám poskytneme niekoľko užitočných pohľadov na to, ako si zariadiť kuchynskú záhradu doma s minimálnym úsilím a výdavkami.

Čo je to záhradníctvo v kuchyni?:

Tradičná kuchynská záhrada je exkluzívny priestor, spravidla na dvore alebo vedľa kuchyne, kde si môžete vychutnať stabilný prísun zeleniny, ovocia a byliniek. V mestských oblastiach, kde je vzácny každý centimeter priestoru, sú kuchynské záhrady postavené na terase, streche a balkónoch pomocou kvetináčov a pestovateľských tašiek. Väčšina odrôd plodín môže v týchto záhradách prosperovať so správnou zalievacou zmesou, pôdou a poveternostnými podmienkami.

Myšlienky kuchynskej záhrady pre začiatočníkov

6 úžasných tipov, ako začať kuchynskú záhradu pre začiatočníkov:

Myšlienka malého semena, ktoré vyrastie do rastliny a poskytne vám chutné produkty, vo vás môže bzučať vzrušením. Celý proces si však vyžaduje veľa starostlivosti a pozornosti. Pred očakávaním zberu úrody z vašej kuchynskej záhrady musíte splniť základné aspekty:

1. Správne slnečné svetlo:

Vyberte si správne miesto vo svojom dome, kde môžete začať s kuchynskou záhradou. Na miesto musí byť dostatok slnečného svetla najmenej 4-5 hodín. Čiastočný odtieň môže fungovať na niektoré rastliny, ale nie na všetky! Na položenie hrncov môžete použiť strechy, balkón alebo dobre osvetlené okná. Ak máte priestorové obmedzenia, vyskúšajte vertikálne záhradníctvo, aby rástlo viac na menšom priestore.

2. Kvetináče a nádoby:

Rôzne druhy zeleninových rastlín potrebujú na dobrý rast rôzne nádoby. Napríklad koreňová zelenina ako mrkva vyžaduje hlboké kvetináče, zatiaľ čo bylinky môžu rásť aj v plytkých nádobách. Vždy je dobré zaobstarať si o niečo väčšie kvetináče, aby ste sa vyhli tlačeniu koreňov. Môžete zvážiť plastové kvetináče alebo pestovať vrecia, pretože dobre zadržiavajú vlhkosť. Uistite sa, že dno hrnca má dostatok drenážnych kanálov.

3. Pôda a kompost:

Kvalita pôdy hrá kľúčovú úlohu pri určovaní kvality vašich plodín. Bežná záhradná pôda spĺňa nutričné ​​požiadavky zeleninových rastlín a musí byť kombinovaná s bohatou organickou hmotou, ako je kompost. Tiež pridanie trochy kopytu, riečneho piesku alebo štrku do pôdy umožní lepšie prevzdušnenie koreňov. Percento pôdy k iným prvkom závisí od typu rastliny, ktorú sa rozhodnete pestovať.

4. semená:

Mnoho kuchynských záhradníkov sa sťažuje, že ich semená zeleniny neklíčia ani nerastú očakávaným tempom. Je to kvôli zlej kvalite použitých semien! Aby ste dosiahli lepšiu klíčivosť a vyššiu produkciu, musíte vždy kupovať certifikované, čisté odrody semien. Otvorené opeľované dedičské semená sú tiež ideálne pre miestne plodiny a plodiny chutia lepšie ako hybridné. Ak nechcete minúť ďalšie peniaze na nákup semien, odložte si ich zo zeleniny kúpenej v obchode. Pred ďalším výsevom ich môžete niekoľko dní sušiť.

5. Polievanie:

Väčšina zeleninových rastlín končí v dôsledku prebytočného alebo nedostatočného zavlažovania zastaveným rastom. Majú plytké koreňové systémy a vyžadujú pravidelnú zálievku, ale neznesú záplavy. Najlepší čas na polievanie je ráno a večer. V horúcich letných obdobiach môžete týmto rastlinám medzi zavlažovacím cyklom ešte postriekať vodu.

6. Škodcovia a infekcie:

Hlavnou výzvou v kuchynskej záhrade je boj proti škodcom a hubám! Hmyz ako slimáky, húsenice, vošky a mory napadajú vaše rastliny a spomaľujú ich rast. Organický pesticíd ako sprej na olej z neemu je najlepší spôsob, ako sa ich zbaviť bez vnášania chemikálií do pôdy alebo rastliny. Tiež utrite infikované listy alebo púčiky, aby ste predišli rozšíreniu problému na iné rastliny.

5 ľahko pestovateľných zelenín v kuchynskej záhrade:

Ak nie ste odborníkom v záhradníctve, je ideálne začať so zeleninou, ktorá môže ľahko rásť vo väčšine podmienok. Tieto rastliny nevyžadujú špeciálnu starostlivosť, školenie alebo techniky. Všetko, čo vyžadujú, je dobrá príprava pôdy a vystavenie slnečnému žiareniu pri pravidelnom zalievaní!

Tu je zoznam 5 najlepších druhov zeleniny na pestovanie pre začiatočníkov:

1. Paradajky:

Rastú skutočne rýchlo a prinášajú dobrú úrodu iba za 50-60 dní. Semená jednoducho zasejete do nejakej pôdy, zalejete ich a sledujete, ako rastú!

2. Reďkovky:

Pestovanie reďkovky môže byť pre deti veľmi zábavným projektom. Ich doba zberu je 30-35 dní, takže sú ideálne pre tých, ktorí hľadajú rýchle výsledky. Sadenice nevyžadujú transplantáciu a dobre rastú v hlbokých nádobách s kyprou pôdou.

3. Špenát:

Špenát je rýchlo rastúca plodina pre kuchynské záhrady. Darí sa mu dobre pri plnom aj čiastočnom slnečnom svetle. Môžete použiť široké nádoby s plytkou základňou a voľnou drenážnou zeminou. Doba zberu je 35-40 dní.

4. Zelený hrášok:

Vysejte tieto semená do svojej kuchynskej záhrady a získajte prístup k neobmedzenej ponuke zeleného hrášku. Rastlina má popínavé stonky, ktoré na ich podporu potrebujú mreže. Struky sa vyvíjajú po fáze kvitnutia a doba zberu je 60-70 dní.

5. Baklažán:

Baklažán alebo brinjal rýchlo rastie v teplom podnebí a prichádza v rôznych odrodách. Sú ideálne na pestovanie v bežných kvetináčoch a doba zberu je 65-80 dní.

10 najlepších byliniek, ktoré môžete pestovať vo svojej kuchynskej záhrade:

Pridanie trochy čerstvých byliniek môže pozdvihnúť chuť vášho jedla na úplne novú úroveň. Tieto malé rastliny rastú v malých nádobách s čiastočným slnečným žiarením. Tu je zoznam byliniek, ktoré môžete bez námahy pestovať vo svojej kuchynskej záhrade:

  • Tymián
  • Bazalka
  • Rozmarín
  • Koriander
  • Oregano
  • Petržlen
  • Pažítka
  • Sage
  • mäta
  • Estragón

Necítite sa už o krok bližšie k svojej kuchynskej záhrade? Predtým, ako sa pustíte do tejto myšlienky, urobte analýzu dostupného priestoru, poveternostných podmienok a zásobovania vodou. Kúpte si kvalitné hrnce, zalievaciu zmes a certifikované semená, aby ste naštartovali svoju novú fázu mestského poľnohospodárstva!

Časté otázky:

1. Koľko priestoru potrebujem na založenie Kuchynskej záhrady?

Odpoveď: V ideálnom prípade nepotrebujete veľa priestoru na založenie kuchynskej záhrady. S urbanizáciou sa pojem kuchynskej záhrady veľmi zmenil. Zeleninovú záhradu dnes možno zriadiť aj na malom balkóne alebo na verande domu. Všetko, čo potrebujete, je dobre osvetlené, vzdušné miesto na umiestnenie 10-15 kvetináčov naraz (v závislosti od počtu rastlín).

2. Môžem vypestovať dostatok plodín zo svojej kuchynskej záhrady, aby som uživil rodinu?

Odpoveď: Záleží na tom, ako veľkú záhradu si zariaďujete. Ak môžete ušetriť 100-150 štvorcových metrov miesta na uskladnenie veľkého počtu rastlín, potom áno, budete mať dostatok plodín. Na malých plochách môžete pestovať jednu alebo dve odrody, ako sú baklažány, paradajky alebo zelené papriky, dostatočné pre 1-2 osoby.

3. Aké sú najlepšie hnojivá pre kuchynskú záhradu?

Odpoveď: Hnojivá upravujú výživové nedostatky v pôde, aby pomohla jej dobrému rastu. V závislosti od toho, čo pôde chýba, si môžete v hnojivách zvoliť rôzne pomery dusíka, draslíka a fosforu. Nedostatky horčíka je možné tiež napraviť soľou Epsom. Vykonajte teda pôdny test alebo skontrolujte príznaky vo svojej rastline, aby ste jej dodali správne hnojivo.