Kompletný sprievodca o rybom oleji počas tehotenstva

S rozvojom výskumu a vedy sa naše znalosti o výživových potrebách počas tehotenstva rozširujú. Každý deň a podľa najnovšieho vývoja je dôležitosť Omega -3 mastných kyselín získavaných z rybieho tuku v tehotenskej diéte. Omega-3 mastné kyseliny sú jednou z najvýživnejších mastných kyselín. Ktorý bohužiaľ nie je syntetizovaný priamo v tele a je potrebné ho brať ako doplnok, a pokiaľ ide o doplnky, rybí olej je primárnym a najlepším zdrojom Omega 3 mastných kyselín. V tomto článku budeme podrobne diskutovať o dôležitosti rybieho tuku počas tehotenstva.

Rybí olej počas tehotenstva

Tehotné ženy sú od prírody opatrnejšie v tom, čo a koľko zjedia. Chcú konzumovať všetko prospešné pre dieťa. Ak ste náhodou tehotná, ruky dole, staršie dámy v rodine vám zrejme začali radiť, ako musíte pravidelne jesť ryby..

Čo je to rybí olej?

Rybí olej je olej extrahovaný z rybích tkanív olejnatých rýb. Napríklad sleď, ančovička, tuniak a makrela.

Význam rybieho tuku počas tehotenstva:

Rybí olej je bohatým zdrojom omega-3 mastných kyselín, ktoré sa v našom tele inak syntetizujú. Omega-3 mastné kyseliny pochádzajú z rybieho tuku. Sú oveľa výživnejšie ako Omega-3 mastné kyseliny, ktoré pochádzajú z rastlinných zdrojov. A výskum ukázal, že deti narodené matkám konzumujúce Omega-3 mastné kyseliny počas tehotenstva. Sú zdravšie a silnejšie v porovnaní s tými, ktoré sa narodili matkám, ktoré nekonzumovali Omega-3 mastné kyseliny.

Čo je také zvláštne na rybách?

Olej, ktorý sa prirodzene nachádza v tele ryby, je známy ako rybí olej. Tento olej obsahuje esenciálne mastné kyseliny, ako je kyselina dokosahexaenová a DHA, súhrnne známe ako omega-3. Omega -3 je pre vaše dieťa prospešná viac ako jednou cestou.

Je bezpečné používať rybí olej počas tehotenstva?

Pokiaľ ide o tehotenstvo, sme veľmi opatrní, pokiaľ ide o náš diétny príjem. A čo konzumovať a čo nekonzumovať. Výskum ukázal, že rybí olej je pre matku a dieťa mimoriadne bezpečný na konzumáciu počas tehotenstva. Pridaním DHA a EPA dve hlavné zložky rybieho tuku v tehotenskej diéte preukázali pozitívny vplyv na kognitívny a vizuálny vývoj dieťaťa.

Potraviny, ktoré by ste mali jesť počas tehotenstva pre Omega-3 mastné kyseliny:

Nasledujú rôzne potraviny s vysokým obsahom Omega 3 mastných kyselín:

 • Studenovodné ryby, ako je losos, sleď, chované ustrice a sardinky, sú bohatým zdrojom omega 3 mastných kyselín a sú bezpečné na konzumáciu počas tehotenstva..
 • Kanolový olej alebo sójový olej varené na extrémne vysokom plameni niekedy menia zlúčeniny na rybací zápach, ktorý je bohatý na Omega 3.
 • Vlašské orechy sú jediné orechy, ktoré sú bohaté na Omega 3 mastné kyseliny.
 • Tofu, ktoré je opäť výrobkom zo sóje, môže byť bohatým zdrojom Omega 3 mastných kyselín.
 • Tmavozelená listová zelenina, ako je ružičkový kel, špenát, kel a žerucha, obsahujú rôzne množstvá Omega 3.
 • Potraviny obohatené o DHA.
 • Doplnky Omega 3, ktoré sa odporúčajú užívať počas tehotenstva, najmä ak vaša strava neobsahuje ryby.

Rybí olej počas tehotenstva

Výhody a vedľajšie účinky rybieho tuku počas tehotenstva:

Ak sa zaujímate, či môžete užívať rybí olej Omega-3 počas tehotenstva alebo je rybí olej bezpečný pre tehotenstvo, potom nasledujúce výhody konzumácie doplnkov z rybieho tuku počas tehotenstva vyriešia všetky vaše pochybnosti.

Výhody rybieho oleja pre tehotenstvo:

 • Mastné kyseliny alebo Omega-3 prispievajú k zdravému rastu plodu a napomáhajú vývoju nervových buniek.
 • Omega 3 tvorí podpornú štruktúru neurónov vášho dieťaťa.
 • Konzumácia rybieho tuku počas tehotenstva zaisťuje u dieťaťa pozitívny vizuálny a kognitívny vývoj.
 • Pomáha dieťaťu vyvinúť ostrejší mozog a tiež pomáha lepšiemu zraku.
 • Rybí olej konzumujete počas tehotenstva pri zvýšenej pôrodnej hmotnosti, ktorá je pre dieťa považovaná za veľmi prospešnú.
 • Chráni dieťa pred akýmikoľvek pôrodnými alergiami.

Vedľajšie účinky konzumácie rybieho tuku počas tehotenstva:

 • Konzumácia oleja z tresčej pečene, ktorý je bohatý na Omega 3, ale obsahuje aj druh vitamínu A nazývaný retinol, ktorého nadmerná konzumácia môže byť pre dieťa škodlivá.

Môžete a nemôžete – existujú 2 druhy rybieho oleja:

Jeden je vyrobený z tela ryby a je známy ako Omega – 3. Tento rybí olej môžete konzumovať počas tehotenstva.

Druhý druh rybieho tuku sa vyrába z orgánu, akým je pečeň. Príklad: olej z tresčej pečene. Nie je to však bezpečné na konzumáciu počas tehotenstva. Olej z tresčej pečene má tiež Omega-3, ale okrem toho má aj formu vitamínu A známu ako retinol. Konzumácia vysokého množstva retinolu počas tehotenstva môže byť pre vaše dieťa škodlivá; preto je najlepšie ho držať na uzde.

Dávkovanie rybieho tuku v tehotenstve:

Mnoho ľudí konzumuje doplnky rybieho tuku, ale kľúčová je jeho konzumácia v správnom množstve. Najmä pokiaľ ide o tehotenstvo. Dve hlavné zložky rybieho tuku – EPA a DHA sú nevyhnutné pre normálny rast plodu a DHA. Najmä sa hromadí v mozgu počas posledného trimestra. WHO odporúča, aby sa počas tehotenstva konzumovalo 300 mg kombinovaného EPA a DHA denne, z toho 200 mg by malo pochádzať z DHA. Pretože väčšina rybieho tuku obsahuje väčšie množstvo EPA, musíte rozumne zvoliť doplnok, ktorý obsahuje viac DHA. Tabletky z rybieho tuku na tehotenstvo, ktoré majú väčšie množstvo DHA, sú najlepšie počas tehotenstva.

Akú rybu konzumovať?

Ak ste náhodou tehotná a ryby sú bežnou súčasťou vašej stravy, potom doplnky rybieho tuku skutočne nemusíte užívať, pretože pravidelné ryby, ktoré jete, dodajú vášmu telu dostatočné množstvo Omega-3 a ďalších esenciálnych mastných kyselín. Pravidelný príjem rýb vo vašej strave vám dodá nielen Omega-3, ale tiež dodá telu dostatočné množstvo ďalších minerálov, vitamínov a bielkovín, ktoré človek bežne v doplnkoch nenájde..

Mastné ryby majú viac Omega 3, a preto ich musíte počas tehotenstva konzumovať najmenej dvakrát týždenne. Iné formy morských plodov, ako sú kraby a krevety, vám tiež poskytnú mastné kyseliny, ktoré sú prospešné pre pohodu a vývoj vášho dieťaťa. Treska biela ako ryba tiež obsahuje Omega-3, ale nezodpovedá množstvu tučných rýb, ako je tuniak. Konzervovaný tuniak však nemá veľa oleja, pretože postup konzervovania zbavuje ryby jeho prírodných olejov.

Dôvod užívania doplnkov rybieho tuku (Omega 3) počas tehotenstva:

 • Pre ľudí, ktorí nekonzumujú ryby, je získanie Omega 3 z rastlinných zdrojov veľmi ťažké a nie príliš účinné.
 • Konzumácia rýb s ortuťou počas tehotenstva môže byť nebezpečná a dá sa jej najlepšie vyhnúť konzumáciou kapsúl rybieho tuku počas tehotenstva.
 • Doplnky rybieho tuku sú najlepšími doplnkami na získanie Omega 3 mastných kyselín, pretože obsahujú maximálne množstvo DHA a EPA.

Úloha rybieho oleja pre vývoj dieťaťa:

Nasledujú rôzne výhody, ktoré dieťa získalo pri konzumácii rybieho tuku počas tehotenstva:

 • Užívanie doplnkov rybieho tuku počas tehotenstva pomáha zdravšiemu rastu dieťaťa počas prvých šiestich rokov jeho života.
 • Doplnky rybieho tuku majú pozitívny vplyv na kostnú a svalovú hmotu dieťaťa. Sú väčšie a menej náchylné na obezitu.
 • EPA zložka rybieho oleja podporuje imunitný systém, srdce a zápalovú reakciu, zatiaľ čo zložka DHA podporuje oči, mozog a centrálny nervový systém.

Slovo opatrnosti!

Konzumácia tučných morských plodov je pre dieťa prospešná. Nepreháňajte to, pretože úlovky sladkej vody môžu byť infikované škodlivinami prítomnými vo vode. Polychlórované bifenyly (PCB), hromadenie PCB vo vašom tele, môže zasahovať do zdravia vášho nenarodeného dieťaťa. Konzumácia toxických rýb môže tiež spôsobiť otravu ortuťou prostredníctvom biomagnifikácie. Dávajte si teda pozor na to, čo jete!

Ak nie ste rybár a v tehotenstve dávate prednosť doplnkom z rybieho tuku. Rozhodnite sa, ktorý doplnok zvoliť, poraďte sa so svojím lekárom. Starajte sa dobre o to, čo jete, a nakoniec sa budete o svoje dieťa veľmi dobre starať ešte predtým, ako sa narodí.

Veľké množstvo výskumov v lekárskej oblasti odporúča konzumáciu rybieho tuku počas tehotenstva. Vzhľadom na svoje vlastné výhody pre matku i dieťa. Konzumácia v správnom dávkovaní je však veľmi dôležitá. Ak plánujete užívať pilulky z rybieho tuku na tehotenstvo. Potom je najlepšie poradiť sa so svojim lekárom o správnom dávkovaní a najlepšej značke rybieho tuku pre tehotenstvo.

Často kladené otázky a odpovede:

Q1: Kedy by sme mali začať užívať Omega 3 rybí olej počas tehotenstva?

Odpoveď: Ak plánujete otehotnieť, potom je najlepšie začať užívať rybí olej Omega 3. Asi šesť mesiacov pred tehotenstvom a užívanie doplnkov Omega 3 pred tehotenstvom pomáha telu vybudovať si zásoby esenciálnych mastných kyselín.

Q2: Je omega 3 rybí olej nápomocný pri liečbe strií počas tehotenstva?

Odpoveď: Neexistuje žiadny skutočný dôkaz, že rybí olej Omega 3 pomáha pri liečbe strií počas tehotenstva. Rybí olej Omega 3 však určite pomôže zmierniť zápal. Súvisí so škodami spôsobenými striami.

Otázka 3: Môžem užívať rybí olej Omega 3 počas 9. mesiaca tehotenstva?

Odpoveď: V oblasti potravín prebieha množstvo výskumov. To je dobré na konzumáciu počas tehotenstva. Jeden z najnovších výskumov ukázal, že konzumácia rybieho tuku Omega 3 počas tehotenstva. Môže mať potenciálne výhody pre rast dieťaťa, ktorý môže trvať až 6 rokov jeho veku.