Bolesti kĺbov počas tehotenstva: príčiny a ich liečba

Počas tehotenstva je tehotná žena povinná zažiť rôzne zmeny v tele. Niektoré zmeny, ako napríklad tvorba vredov v ústach, sú znesiteľné, niektoré sú neznesiteľné. Fyzické zmeny, prírastok hmotnosti v tele môžu mať za následok bolesť kĺbov a svalov. Hormonálne zmeny vyskytujúce sa v tele majú za následok aj bolesti kĺbov; prebytočná tekutina v tele môže niekedy spôsobiť nepohodlie v rukách, ktoré sa nazýva syndróm karpálneho tunela. Vzhľadom na veľký náraz môže tehotná žena sedieť alebo spať v nesprávnom držaní tela, čo môže tiež spôsobiť bolesť kĺbov. Tu v tomto článku budeme podrobne diskutovať o príčinách a liečbe bolestí kĺbov.

bolesti kĺbov počas tehotenstva

Čo je bolesť kĺbov a ako je to bežné počas tehotenstva:

Kĺby sú časťou tela, kde sa stretávajú dve kosti. Tieto kĺby sú zodpovedné za pohyb kostí v tele. Ramená, boky, kolená a lakte sú súčasťou kĺbov v tele. Bolesť spôsobenú bolestivosťou alebo stuhnutosťou alebo bolesťami kĺbov možno nazvať bolesťami kĺbov. Bolestivé kĺby sú počas tehotenstva pomerne časté kvôli prírastku hmotnosti a hormonálnym zmenám, ktoré sa vyskytujú v tele. Nárast hmotnosti počas tehotenstva vyvinie tlak na kolenné kĺby a členok, čo môže mať za následok mierne až silné bolesti kĺbov.

Príčiny bolestí kĺbov počas tehotenstva:

Bolesti kĺbov sa stali bežným problémom nielen tehotných žien, ale aj netehotných žien. Tieto bolesti však ženy počas tehotenstva pociťujú relatívne častejšie. Dôvody alebo príčiny týchto bolestí kĺbov sú uvedené nižšie.

  1. Nadmerné zvýšenie telesnej hmotnosti: Počas tehotenstva sa telesná hmotnosť tehotnej dámy zvyšuje ako obvykle. Najdôležitejšie je, že tento prírastok hmotnosti začína na konci 2. trimestra. Z tohto dôvodu sa zvyšuje tlak vyvíjaný na kolená a členky, čo vedie k bolestiam kĺbov.
  2. Hypotyreóza (neaktívna štítna žľaza): Toto je stav, keď štítna žľaza neprodukuje dostatok hormónu štítnej žľazy, čo vedie k nadmernému prírastku hmotnosti. A kvôli nadmernému priberaniu na hmotnosti sa začínajú objavovať bolesti kĺbov.
  3. Syndróm karpálneho tunela: Počas tehotenstva sa tekuté telo zvyšuje, čo vyvíja tlak na zápästie, čo vedie k bolestiam oboch rúk a zápästia.
  4. Nesprávne držanie tela: Lekári navrhujú tehotným spať na ľavej strane tela, aby dieťaťu poskytli vhodný vankúš. Dlhší spánok na tej istej strane spôsobuje, že telo je stuhnuté, čo spôsobuje bolesti kĺbov, najmä v bedrách.
  5. Počas tehotenstva vaječníky uvoľňujú hormón nazývaný relaxín, ktorý pripravuje panvové svaly natiahnutím a uvoľnením šliach. Na druhej strane tohto hormónu je, že relaxín uvoľňuje väzy okolo kĺbov, čím dochádza k ďalšiemu namáhaniu kĺbov, čo môže viesť k bolestiam kĺbov.
  6. Sakroiliakálna bolesť kĺbov je typ bolesti spôsobenej maternicou a hmotnosťou dieťaťa, ktorá má za následok bolesť krížov.

Typy bolestí kĺbov počas tehotenstva:

Pozrime sa na rôzne typy bolestí kĺbov, ktoré majú ženy na tvári počas tehotenstva.

1. Bolesť prstových kĺbov počas tehotenstva:

Zisk vody okrem prírastku hmotnosti zvyšuje stuhnutosť chodidiel, bokov, kolien a členkov. Vedie k zvýšenému tlaku na zápästie a ruky a prsty, ktoré spôsobujú obrovskú bolesť, čo vedie k bolestiam kĺbov prstov počas tehotenstva. Môžete dokonca pocítiť mravčenie v prstoch alebo necitlivosť v rukách a nohách spôsobenú nárastom tekutín. Ženy, ktoré majú počas tehotenstva bolesť kĺbov prstov, sa musia poradiť so svojim lekárom, aby identifikovali a vyliečili všetky základné problémy; je tiež dôležité upozorniť ich na akýkoľvek náhly opuch alebo prírastok hmotnosti vody v rukách alebo na tvári alebo najmä v nohách.

2. Sakroiliakálna bolesť kĺbov v tehotenstve:

Bolesť sakroiliakálnych kĺbov je spôsobená aj počas tehotenstva, sakroiliakálne kĺby sú kĺby umiestnené v dolnej časti chrbta v 2 jamkách.

Sakroiliakálna bolesť počas tehotenstva sa môže vyskytnúť na jednej alebo oboch stranách chrbta a je často hlbokou bolesťou. Len málo tehotných žien pociťuje obrovskú bolesť vyžarujúcu až do bedra, ktorá siaha až po zadnú časť stehna. Sacroiliakálna bolesť môže začať v ktoromkoľvek trimestri, ale zvyčajne začína v druhom trimestri a zvyšuje sa do konca tretieho trimestra..

Sacroiliakálna bolesť zvyčajne ustupuje do 3 mesiacov po pôrode, okrem niekoľkých prípadov, kedy sa môže stať chronickou a invalidizujúcou. Väčšina žien tiež pociťuje tehotenstvo s bolesťou bedrového kĺbu v druhom alebo treťom trimestri. Je to zvyčajne spôsobené uvoľnením väzov držiacich spolu sakroiliakálnych kĺbov, ktoré spájajú vašu chrbticu s panvou.

3. Bolesť panvy v tehotenstve:

Nepohodlie alebo bolesť v panvovej oblasti je tiež počas tehotenstva dosť časté. Je to bežný jav, pretože väzy v panvovej oblasti sa naťahujú, zatiaľ čo hladiny hormónov sa menia a orgány v okolí sa posúvajú, aby vytvorili priestor pre vašu rastúcu maternicu.

4. Bolesť bedrového kĺbu počas tehotenstva:

Tehotenstvo bolesti bedrového kĺbu sa tiež prejavuje, pretože; zvyčajne do konca tretieho trimestra spôsobuje hormón relaxin uvoľnenie panvy, najmä na ohanbí. Stáva sa to preto, že telo sa pripravuje na narodenie dieťaťa. V zriedkavých prípadoch sa však tento proces preháňa a ženy pociťujú extrémnu bolesť na konci tehotenstva alebo na začiatku popôrodného obdobia..

Domáce lieky na bolesti kĺbov počas tehotenstva:

Bolesti kĺbov sa zvyčajne znížia vykonaním jednoduchých cvičení, ale počas tehotenstva tieto cvičenia nemusia fungovať. Preto existuje niekoľko domácich liekov na liečbu bolestivých zranení a bolestí kĺbov.

1. Masáž:

Masírovanie problematickej oblasti je jedným z najlepších spôsobov, ako zmierniť bolesť kĺbov. Masáž pomáha znižovať stuhnutosť, uľahčuje pohyb a tiež zvyšuje prietok krvi kĺbmi.

2. Terapia teplom a chladom:

Dajte si horúcu sprchu alebo si problematickú partiu masírujte horúcimi zábalmi. Alternatívne môžete použiť aj ľadové obklady na mieste, kde vás pociťujú bolesti kĺbov.

3. Jedzte jedlo bohaté na omega-3 mastné kyseliny:

Konzumácia potravín bohatých na omega-3 mastné kyseliny môže predchádzať bolestiam kĺbov počas tehotenstva. Niektoré z potravín sú ryby, vajcia, vlašské orechy, jogurt atď.

4. Bylinné doplnky:

Môžu byť použité niektoré bylinné doplnky, ako sú zázvorové extrakty, ktoré môžu zmierniť bolesti kĺbov. Neexistuje na to žiadne vedecké potvrdenie, ale väčšina žien počas tehotenstva dodržiava tento liek.

5. Obuv:

Bolesť kĺbov môže zmierniť aj správna obuv. Vyhnite sa noseniu podpätkov počas tehotenstva. Niektoré predajne poskytujú špeciálnu obuv pre tehotné ženy na bolesti kĺbov.

6. Cvičenie:

Cvičenie v akejkoľvek forme počas tehotenstva je veľmi prospešné pre tehotnú dámu a nenarodené dieťa. Ľahké cvičenia môžu zlepšiť svalové pohyby a flexibilitu v kĺboch. Plávanie je považované za jedno z najlepších cvičení na bolesť kĺbov počas tehotenstva.

7. Keď spíte, zdvihnite nohy:

Dobrý spánok je pre tehotnú ženu nevyhnutný. Dobre oddýchnuté telo môže v noci zmierniť všetky bolesti tela. Okrem toho, ak máte silné bolesti kĺbov, zdvihnite nohy a položte pod nohy vankúše, aby ste zaistili správny prietok krvi. Počas spánku môžete tiež použiť tehotenské vankúše, ako napríklad „U“ alebo „C“.

8. Použite dlahy na ruky a kolená na úľavu od bolestí kĺbov. Môžete sa tiež pokúsiť o podporu kolena, ak pocítite silné bolesti kĺbov.

Ako sa vyhnúť bolestiam kĺbov počas tehotenstva:

Existuje niekoľko multivitamínov a zdravotných produktov, ktoré sú k dispozícii online i offline, a ktoré vám pomôžu poskytnúť vhodné živiny vášmu telu a tiež vám pomôžu vyrovnať sa s bolesťami kĺbov. Tieto výrobky vám do značnej miery pomáhajú vyhnúť sa bolestiam kĺbov a dokonca ich zmierniť, ale vždy je lepšie obrátiť sa na odborníka a urobiť si malý prieskum tejto záležitosti, aby ste pred použitím jej produktov zistili dobrú vôľu spoločnosti na trhu..

Najlepším spôsobom, ako sa vyrovnať s bolesťami kĺbov, je začať jesť zdravšie jedlo v prvom trimestri. Začnutím zdravého stravovania od prvého trimestra umožníte svojmu telu získať potrebnú výživu, ktorú potrebuje, aby sa hýbalo a zostalo silné počas celého druhého trimestra, ako aj tretieho trimestra. Aj keď to vyžaduje oveľa viac času a pozornosti, je oveľa bezpečnejšie a prínosnejšie a pomáha udržať si zdravie pod kontrolou..

Existuje niekoľko spôsobov, ktoré vám pomôžu úspešne sa vyrovnať s bolesťou kĺbov doma. Niektoré z týchto spôsobov sú uvedené nižšie.

Mlieko:

Aby ste sa vyhli bolestiam kĺbov počas tehotenstva - mlieko

Pitie veľkého množstva mlieka počas tehotenstva dodá vášmu telu vápnik, ktorý potrebuje na to, aby vaše kosti boli silné. Môžete tiež jesť mrkvu a jablká, ktoré vám pomôžu dosiahnuť to isté, pokiaľ ide o hladinu vápnika. Pitie mlieka pomáha stabilizovať hladinu vápnika vo vašom tele, čo vám umožňuje udržiavať silné a zdravé kosti, a tým znižuje pravdepodobnosť bolestí kĺbov. Začleňte tento zvyk na začiatku tehotenstva, aby ste dosiahli najlepšie výsledky, a preto je jednoduchým liekom na bolesť kĺbov počas tehotenstva.

Zelení:

Jesť veľa zelene je nielen zdravší spôsob, ako postupovať vo veciach, ale tiež vám pomôže získať potrebnú výživu, aby boli všetky vaše telesné funkcie silnejšie ako kedykoľvek predtým. Skúste z času na čas vložiť do veľkého šalátu alebo ho začleniť do svojej každodennej stravy, aby ste dosiahli najlepšie výsledky, takže bolesť kĺbov v tehotenstve je triviálna záležitosť.

Jóga:

Aby ste sa vyhli bolestiam kĺbov počas tehotenskej jogy

Jóga je skvelý spôsob, ako udržať bolesti kĺbov na uzde. Bol certifikovaný ako bezpečný pre tehotenstvo, takže sa dá ľahko robiť v luxusu domova. Pred akýmkoľvek telesným cvičením sa odporúča vyhľadať pomoc a názor odborníka.

Ako liečiť bolesti kĺbov počas tehotenstva:

V niektorých prípadoch prírodné domáce prostriedky nezbavia bolesti kĺbov. V takýchto prípadoch môže alopatická liečba zmierniť bolesti kĺbov. Acetaminofén je možný liek, ktorý je možné vyskúšať pri miernych bolestiach kĺbov. Pamätajte si jednu vec, že ​​je nevyhnutné obmedziť dávkovanie lieku počas tehotenstva, pretože to môže mať vplyv na pečeň. Tiež tehotná žena počas tehotenstva užíva najmenej 2-3 pilulky na vitamíny a imunitu. Konzumácia tabliet na bolesť kĺbov môže reagovať s pravidelnými tabletami, čo môže viesť k komplikáciám. Preto sa poraďte so svojím lekárom skôr, ako začnete užívať akékoľvek lieky proti bolesti kĺbov. Môžete tiež skúsiť použiť masti na úľavu od bolestí kĺbov.

Kedy navštíviť lekára:

Niektoré dni môže byť bolesť kĺbov mierna a inokedy sa bolesť môže počas tehotenstva drasticky zvýšiť. Keď pocítite bolesť kĺbov, pomaly začnite niektoré z domácich liekov na 2-3 dni. Bolesti kĺbov neustupujú cez noc a úľava od bolesti trvá najmenej tri dni. Skúste domácu liečbu, ako je masáž, terapia za tepla a chladu a akupunktúra. Ak aj po troch dňoch bolesť pociťujete okamžite, ponáhľajte sa k svojmu lekárovi na pokročilú liečbu.

Pointa je, že bolesti kĺbov počas tehotenstva sú celkom prirodzené kvôli prírastku hmotnosti v tele. Pri miernych bolestiach kĺbov nemusíte panikáriť, namiesto toho vyskúšajte domáce opravné prostriedky, ako je uvedené v článku. Tiež celý deň príliš nestresujte svoje telo. Pravidelne cvičte a konzumujte zdravú výživu. Keď bolesť do štyroch dní neustúpi, poraďte sa s lekárom. Predtým, ako vyskúšate niektorý z domácich liekov, poraďte sa vopred so svojím lekárom, aby vám poskytol potrebné rady.

Často kladené otázky a odpovede:

Q1. Prečo sa bolesti kĺbov vyskytujú počas tehotenstva?

Odpoveď: Bolesti kĺbov sú bežnými javmi, ktoré sa vyskytujú počas tehotenstva. Dôvodom je prírastok hmotnosti, hormonálne zmeny v tele. Pracujúce ženy, ktoré sa na pracovisku príliš stresujú, majú bolesti kĺbov veľmi často.

Q2. V ktorom trimestri tehotná žena pociťuje bolesti kĺbov?

Odpoveď: Bolesti kĺbov zvyčajne začínajú na konci 2. trimestra. V tomto čase sa začína zväčšovať náraz dieťaťa a tehotná dáma priberá. Okrem toho môže tehotná žena počas gestácie pociťovať mierne bolesti kĺbov kvôli hormonálnym zmenám, ktoré sa dejú v tele.

Q3. Aké cvičenia sú dobré pri bolestiach kĺbov?

Odpoveď: Plávanie je považované za jedno z najlepších cvičení na úľavu od bolestí kĺbov. Ale nie všetky tehotné dámy dávajú prednosť plávaniu. Chôdzu je preto možné vykonávať pravidelne a niektoré základné strečingové cvičenia môžu zmierniť bolesti kĺbov.

Zrieknutie sa zodpovednosti: Názory vyjadrené v tomto článku sú iba návrhmi a webová stránka nezodpovedá za vedľajšie účinky, ktoré môže spôsobiť. Je lepšie poradiť sa s lekárom skôr, ako niečo plánujete, najmä ak ste tehotná.