Ako prekonať rannú nevoľnosť počas tehotenstva?

Uprostred šťastia, že ste tehotná a chystáte sa privítať dieťa, nie je ranná nevoľnosť v tehotenstve to najkrajšie ani najpríjemnejšie. Často prichádza s nevoľnosťou, vracaním a závratmi. Ak predpokladáte, že je to normálna tendencia byť ignorovaná a sprevádzať všetky nastávajúce matky, mýlite sa! Žiadna choroba nemá liek a je to rovnaké.

Teraz si rannú nevoľnosť počas tehotenstva rýchlo doprajte sami pomocou našich domácich liekov a prírodných tipov. Je to prirodzený proces. Tomu sa však dá ľahko vyhnúť a liečiť sa sám. Tu je postup!

Ako prekonať rannú nevoľnosť počas tehotenstva

Čo je ranná choroba?

Ranná nevoľnosť je u tehotných žien celkom bežným scenárom. Hovorí sa, že väčšina žien v prvom trimestri má tento stav. Tu budúca matka trpí ťažkou nevoľnosťou, vracaním, vrátane závratov. Aj keď to prebieha väčšinou počas dňa, môže sa to opakovať aj kedykoľvek v noci. Tento prípad žiadnym spôsobom neovplyvňuje zdravie matky a dieťaťa.

Ranná nevoľnosť počas tehotenstva: niektoré skutočnosti

Viac ako 50 percent žien v prvom trimestri má rannú nevoľnosť. Je to zvyčajne spôsobené hormonálnymi zmenami vo vašom tele a časom, ktorý potrebuje vaše telo na prispôsobenie sa tomuto procesu. Aj keď to začína zhruba od štvrtého týždňa tehotenstva, môže to pokračovať až do 12. týždňa. Do 14. týždňa tehotenstva asi polovica žien cíti úplnú úľavu od tohto ťažkého obdobia. Väčšine to však trvá ešte nejaký ten mesiac, kým sa nevoľnosť úplne zmierni. Malé percento žien má v tehotenstve príznaky rannej nevoľnosti, ktorá pretrváva nepretržite takmer až do pôrodu. Tento stav sa nemusí báť, pretože nijako nepoškodzuje placentu a dieťa.

Príčiny rannej choroby v tehotenstve:

Príčiny rannej nevoľnosti nie sú celkom jasné. Lekári pripisujú príčiny radu faktorov.

1. Hladiny estrogénu:

Väčšina odborníkov a zdravotníckych pracovníkov sa domnieva, že ranná nevoľnosť je spôsobená vyššími hladinami estrogénu u nastávajúcich matiek. Môže byť niekoľkokrát vyšší ako u bežných žien, a preto môže byť tento stav dôsledkom.

2. Hladiny progesterónu:

Vyššie koncentrácie a rastúce hladiny progesterónu u tehotných žien môžu tiež viesť k rannej nevoľnosti. To pomáha uvoľniť maternicu a zabraňuje skorému pôrodu. Tento stav môže spôsobiť prebytočné žalúdočné kyseliny.

3. Čuch:

Počas tehotenstva môže dôjsť k zvýšeniu citlivosti na zápach, čo môže spôsobiť rannú nevoľnosť. V tomto stave môže byť vyvolaná nevoľnosť.

4. Hypoglykémia:

Placenta, ak odčerpáva energiu z tela tehotných žien, môže spôsobiť nízku hladinu cukru v krvi. Tento stav hypoglykémie môže tiež spôsobiť ochorenie.

5. HCG:

Príčinou môže byť aj HCG, čo znamená ľudský choriový gonadotropín. Je to hormón vyvíjajúci sa v embryu, keď žena počne dieťa, a preto môže viesť k rannej nevoľnosti. Na začiatku tehotenstva dochádza k rýchlemu nárastu HCG. Nevoľnosť sa vyskytuje a vrcholí približne v rovnakom čase, keď sa zvyšuje hladina HCG. Ak je hladina HCG u žien vysoká, je tu vyššia možnosť nevoľnosti a vracania. To môže byť možným dôvodom rannej nevoľnosti u tehotných žien.

6. Citlivý žalúdok:

Tráviaci trakt niektorých žien môže byť citlivejší na rôzne zmeny, ku ktorým dochádza počas tehotenstva. Podľa rôznych výskumov a štúdií prítomnosť baktérie Helicobacter pylori v žalúdku spôsobuje nevoľnosť a vracanie u tehotných žien..

Príznaky rannej nevoľnosti počas tehotenstva:

Bežné príznaky, ktoré môžu súvisieť so stavom rannej nevoľnosti, sú nasledujúce,

 • Nevoľnosť je významným symptómom, ktorý môže v tomto prípade nastať.
 • Zvracanie môže sprevádzať mnoho žien spolu s nevoľnosťou. Čas od času zvracanie môže byť pre niektoré ženy tiež situácia.
 • Chudnutie je tiež možné v niekoľkých prípadoch, ale nie vo všetkých. Môžu za to hormonálne zmeny prebiehajúce v tele.
 • Bežne sa prejavuje aj únava alebo únava. Budúce matky si nevšimnú žiadnu energiu na aktívne dokončenie úlohy alebo na to, aby zostali živé.
 • Nadmerné sliny môžu byť tiež prípadom niekoľkých žien. Pľuvanie mnohokrát je tu výsledkom.
 • Dehydratácia je dôsledkom rannej nevoľnosti. Tiež môže spôsobiť závraty, ak človek nepije dostatočné množstvo vody.

Liečba rannej choroby v tehotenstve:

Úľava pri rannej nevoľnosti v tehotenstve môže byť v závislosti od stavu ľahko vykonateľnými prírodnými prostriedkami, ako aj liečebným postupom. Tu je niekoľko indícií. Pretože každá fáza tehotenstva je iná, musíte sa pomocou svojho poskytovateľa zdravotnej starostlivosti rozhodnúť, ktorý je pre nich najvhodnejší.

Domáce lieky na rannú nevoľnosť v tehotenstve:

Niekoľko ľahko vykonateľných prírodných prostriedkov a metód, ktoré je potrebné počas tejto fázy zahŕňať,

1. Odpočinok:

Doprajte si veľa odpočinku, pretože telo môže byť unavené kvôli pocitu nevoľnosti. Únava je častým príznakom tejto choroby.

2. Vyhnite sa nepríjemným pachom:

Necítite zápach a nepribližujte sa k látkam alebo potravinám, ktoré vám robia nepríjemnosti. Môžu z vás ešte viac ochorieť.

3. Jedzte malé a časté zdravé jedlá:

Nejedzte odpad. Vyhnite sa spracovaným potravinám. Vyvážené zdravé jedlá v malých množstvách. Nejedzte nárazovo. Majte teraz pri sebe jedlo s vysokým obsahom sacharidov.

4. Zostaňte hydratovaný:

Vždy pite veľa vody, zostaňte hydratovaní. Pijte tekutiny medzi pravidelnými aktivitami.

5. Skúste zázvor:

Zázvor je známy ako prírodný liek na rannú nevoľnosť počas tehotenstva. Namiesto liekov a zázvorových doplnkov si dajte horúci zázvorový čaj alebo podobné jedlá.

6. Akupresúra:

Niekoľko odborníkov poznamenáva, že akupresúrne techniky môžu znížiť rannú nevoľnosť. Príznaky môžete zmierniť tlakom v blízkosti zápästia cez špeciálny pás.

7. Lieky na rannú nevoľnosť v tehotenstve:

Ak máte vážny problém s rannou nevoľnosťou, poraďte sa s lekárom o najlepšom zdravotnom stave. Nikdy neužívajte lieky sami. Väčšina lekárov môže na zmiernenie symptómov navrhnúť tabletky ako antihistaminiká, antacidá alebo metoklopramid. Medzi ďalšie alternatívy môžu patriť doplnky vitamínu B6, zázvorové doplnky a hypnóza. Neužívajte však tieto lieky alebo pilulky bez uváženia od svojho poskytovateľa zdravotnej starostlivosti.

Obavy týkajúce sa rannej choroby v tehotenstve:

Niektoré ženy môžu mať tendenciu cítiť sa viac obeťami rannej nevoľnosti ako ostatné. Príčin môže byť mnoho,

 • Ak ste tehotná s dvojčatami alebo viacerými deťmi, dochádza k zvýšenému uvoľňovaniu hormónov, ako je HCG, estrogén atď.
 • Ak sa vám to stalo v predchádzajúcom tehotenstve, skôr sa vám robí nevoľno.
 • Ak máte v bežnom živote problémy s pohybovou chorobou, môžete sa cítiť nevoľnejšie.
 • Vaše telo reagovalo abnormálne pomocou antikoncepčných piluliek.
 • Ak ste mali migrénu a iné podobné choroby, potom sa veľkosť rannej nevoľnosti zvyšuje.

Nevoľnosť a nevoľnosť sú bežnými problémami spojenými s tehotenstvom. Mnoho žien sa obáva, či to môže mať vplyv na ich nenarodené dieťa. Mierna nevoľnosť a príležitostné vracanie sú niektoré z dobre spojených s rannou nevoľnosťou, ktoré neohrozia zdravie vášho dieťaťa. Ale silné a dlhodobé vracanie môže viesť k vysokému riziku narodenia nenarodeného dieťaťa, ktoré niekedy spôsobuje nízku hmotnosť dieťaťa v čase pôrodu podľa gestačného veku.

Tipy, ako sa vyhnúť rannej nevoľnosti:

Nižšie sú uvedené niektoré z liekov na liečbu rannej nevoľnosti počas tehotenstva a ako z nich rýchlo získať úľavu,

 1. Musíte rozdeliť svoj deň na šesť až sedem malých a častých jedál alebo občerstvenia denne, vďaka ktorým by váš žalúdok nikdy nebol prázdny. Jedzte jedlo bohaté na bielkoviny. Jedzte pomaly, aby ste dosiahli správne žuvanie a trávenie.
 2. Vyhnite sa ležaniu po jedle, pretože to môže spomaliť trávenie.
 3. Ráno pomaly vstávajte. Posaďte sa na posteľ niekoľko minút, než aby ste vyskočili hore.
 4. Vyhýbajte sa jedlám a pachom, ktoré spôsobujú nevoľnosť.
 5. Jedzte jedlo, ktoré nie je príliš horúce. Jedzte studené alebo pri izbovej teplote, pretože jedlo má horúcu chuť.
 6. Vyhnite sa tučným jedlám, pretože ich trávenie trvá dlhšie.
 7. „Vyhnite sa korenistým, kyslým a vyprážaným jedlám, ktoré môžu podráždiť a narušiť váš tráviaci systém.
 8. Po jedle si umyte zuby a poriadne si vypláchnite ústa.
 9. Majte veľa tekutín, aby ste zostali hydratovaní.
 10. Choďte na čerstvý vzduch. Na zmiernenie nevoľnosti môžete nechať otvorené okno.
 11. Nevoľnosť sa môže zhoršiť, ak ste unavení. Doprajte si čas na odpočinok a časté zdriemnutie.
 12. Skúste užívať prenatálne vitamíny s jedlom alebo tesne pred spaním. Odporúča sa užívať prenatálny vitamín, ktorý obsahuje nízku alebo žiadnu dávku železa, aspoň v prvom trimestri, pretože môže ovplyvniť váš tráviaci systém.

Čo je Hyperemesis Gravidarum: stav ťažkej choroby

Stav hyperemesis Gravidarum je stav ťažkej rannej nevoľnosti. To má príznaky silnej nevoľnosti, neustáleho vracania a znepokojujúceho chudnutia a môže zahŕňať aj poruchu elektrolytov. Okrem dobrého odpočinku a hydratácie môže lekár predpísať aj lieky na liečbu tohto stavu. Vo veľmi málo situáciách potrebuje matka hospitalizáciu, aby dostala tekutiny a výživu.

Ak máte takéto príznaky, poraďte sa s lekárom. Užívajte lieky iba po dôkladnej konzultácii. Dieťaťu nemusí ublížiť, ak sa od ošetrujúceho lekára včas prijme správna liečba a lieky.

Ranná nevoľnosť počas tehotenstva je pre väčšinu žien nevyhnutným účinkom. To nepoškodí dieťa ani matku a dá sa ľahko liečiť prírodnými domácimi prostriedkami a radami. Skúste to a povedzte nám svoje skúsenosti! Porazte chorobu správnym spôsobom a v tejto fáze budete určite lietať vo farbe!

Dôrazne neodporúčame užívať akékoľvek lieky sami bez konzultácie s poskytovateľom zdravotnej starostlivosti. Porozprávajte sa so svojím lekárom o najlepších možnostiach liečby.

Často kladené otázky a odpovede:

Q1. Je zlé nemať rannú nevoľnosť počas tehotenstva?

Odpoveď: Ak ste tehotná a nemáte rannú nevoľnosť, nemusíte si robiť starosti. Vo veľmi málo prípadoch nie je ranná nevoľnosť spôsobená nižšími hladinami hormónov, ktoré môžu predstavovať riziko potratu, ale nie vždy. Vždy môžete absolvovať pravidelnú prehliadku u svojho lekára, ktorá vám poskytne najlepšie rady a podmienky. Ranná nevoľnosť je spravidla prípad skorého tehotenstva iba ako druhého alebo neskorého tehotenstva.

Q2. Je ranná nevoľnosť škodlivá pre moje dieťa?

Odpoveď: Rannú nevoľnosť možno väčšinou pozorovať v ranom štádiu tehotenstva v prvom trimestri, potom v neskorších štádiách. Je to znak tehotenstva a v žiadnom prípade neublíži dieťaťu. Ak však máte vážny stav, môžete sa poradiť s lekárom o liekoch.

Q3. Kedy sa poradiť s lekárom o rannej nevoľnosti počas tehotenstva?

Odpoveď: Prípad ťažkej rannej nevoľnosti so zlým vracaním v tehotenstve nahláste lekárovi. Ak máte nepriaznivé a závažné príznaky, nevynechajte konzultáciu so svojim poskytovateľom zdravotnej starostlivosti.