Aké sú najčastejšie túžby po jedle počas tehotenstva?

“Na celom svete nie je väčšie dobro ako materstvo.” Vplyv matky na život jej detí sa nedá vypočítať. “

Tehotenstvo je krásna cesta. Skutočnosť, že žena sa chystá privítať v tomto svete novorodenca, je sama o sebe fascinujúca. Fáza a cesta však nie sú jednoduché – je s ňou spojených niekoľko vzostupov a pádov, bolestí a šťastia. Jeden taký známy fakt je, že máte počas tehotenstva chuť na jedlo. Väčšina z nás si v tejto dobe spája túžbu po chutnom a chutnom jedle ako pozitívnu vec. Ale je to tak??

Či už ide o nedostatok dostatočnej stravy alebo tehotenských hormónov, chuť na tehotenstvo, hoci je to bežný scenár, je nevyhnutné poznať jeho zdravú a nezdravú alebo rizikovú stránku. Dnes sme tu, aby sme vás informovali a varovali vás o typoch chutí a tipov, ako ich ovládať. Prečo čakať, pustíme sa do toho!

Túžba po jedle počas tehotenstva

Aké sú túžby v tehotenstve:

Ak chcete jesť rôzne druhy jedál, ktoré vám zvyčajne nechutia alebo ich nemáte, potom sú to tehotenské chute. Túžba po tehotenstve spravidla začína približne od ôsmich týždňov do 12 týždňov a je tiež spojená s rannou nevoľnosťou. Je úplne bežné si všimnúť takú chuť a túžbu jesť jedlo a štúdie zistili, že približne 50 až 90% žien v USA má to isté. Je však bezpečné si ich dopriať? Poďme zistiť!

Čo spôsobuje túžbu po tehotenstve?

Túžba po jednej alebo viacerých kombináciách jedál, ktoré sa vám môžu, ale nemusia páčiť, je v tomto období bežná. Ak budúca matka túži po jedle, ktoré všeobecne miluje alebo patrí medzi jej obľúbené kuchyne, nie je na tom nič neobvyklé. Ale na druhej strane, bolo zaznamenaných málo prípadov, kedy ženy majú poruchy príjmu potravy a neobvyklú chuť do jedla. Lekári nedokážu presne určiť presný dôvod toho istého. Existuje však špecifická škála faktorov, ktoré môžu spôsobiť túžbu.

Niektoré z vysvetlení, prečo dochádza k túžbe po tehotenstve, zahŕňajú posun v tehotenstve založený na hormónoch, cukrovku, nedostatok dostatočnej stravy alebo zdravého vyváženého príjmu minerálov a bielkovín alebo zmenu vlastností chuti a jej citlivosti.

Kedy začína túžba po tehotenstve?

U väčšiny žien si možno všimnúť, že túžby začínajú v prvom trimestri samotného tehotenstva. V druhom trimestri sa však zvyšuje a v treťom trimestri väčšinou klesajú alebo sa vrátia do normálu. Mať chuť na jedlo každý deň je tu celkom bežný scenár.

Najčastejšia chuť na jedlo v tehotenstve:

Poďme sa pozrieť na najbežnejší a najpopulárnejší zoznam túžob po tehotenstve, ktorý sa v tomto mieste koná a prečo sú spôsobené. Najčastejšie hlásené chute sú,

1. Ľad:

Túžba po jedle počas tehotenstva

Čo sa nám môže zdať celkom zvláštne, tehotné ženy radi kopú kocky ľadu. Aj keď neexistuje žiadny vedecký základ pre takúto túžbu, všeobecne sa verí, že tehotné ženy počas fázy trpia krátkymi záchvatmi anémie. Bežným príznakom anémie je zápal úst a jazyka. Ľad sa snaží poskytnúť úľavu od zápalu. Okrem toho existuje aj niekoľko štúdií, ktoré uvádzajú, že nízke hladiny vápnika a železa zinku spôsobujú túžbu po ľade a podobných výrobkoch, ako je kukuričný škrob atď..

2. Čokolády a iné sladkosti:

Čokolády a iné sladkosti

Všetci radi číhame na čokolády! Je však zvláštne, keď vidíte tehotnú dámu, ktorá túži po množstve čokolády viac ako dosť pre dvoch až troch ľudí na cestách. Počas tehotenstva je ženské telo vystavené hormonálnej nerovnováhe. Konzumáciou čokolády sa v tele uvoľňujú hormóny „dopamínu“, ktoré sa cítia dobre, čo do istej miery neutralizuje vplyv nerovnosti. Čokolády a podobné jedlá patria k najčastejším chutiam na tehotenstvo a vo všeobecnosti súvisia s nedostatkom sacharidov a kalórií.

3. Korenené jedlá:

Pikantné jedlá

Potraviny prešpikované korením, ktoré môžu u zdravého jedinca vyraziť dušu, vzrušujú nastávajúcu matku. Vzhľadom na prítomnosť kapsaicínu, ktorý je nervovým stimulantom, tieto potraviny v priebehu okamihu zvýšia obsah adrenalínu v tele. Túžba po takom pikantnom indickom jedle počas tehotenstva je pre ženy aj na západe celkom rozumná.

4. Kyslé potraviny:

Je úplne bežné, že počas tehotenstva túžite po kyslých jedlách, ako je citrón. Aj keď je chuť na citrón a podobné citrusové jedlá neobvyklá, je to kvôli problémom v tráviacom systéme. Ak máte chuť na jedno také jedlo, nebojte sa, s mierou, ako vám vždy hovoríme!

5. Nakladaná uhorka:

Kyslé uhorky

Hoci argumenty sú v prospech žien s nedostatkom sodíka a soli, neexistuje žiadny dôkaz, prečo tehotné ženy túžia po nakladanej uhorke. Väčšina by súhlasila s tým, že chutná kyslá uhorka je vítanou zmenou pre chuťové poháriky, ktoré sú v týchto mesiacoch inak zvyknuté na „zdravé jedlá“. Ďalej sa uvádza, že hormonálne výkyvy patria medzi bežnú príčinu túžby po náleve počas tehotenstva.

6. Zmrzlina:

ZMRZLINA

Bohatá a krémová zmrzlina nabitá cukrami a extra kalóriami je na prvom mieste v rebríčkoch rozkoší tehotnej ženy. Niet divu, že by ste videli tehotnú ženu, ako by hodiny viedla k najbližšej zmrzlinárni, aby si dala svoju obľúbenú vanilkovú šišku. K tejto bežnej chuti na zmrzlinu počas tehotenstva dochádza väčšinou kvôli nízkej hladine vápnika vo vašom tele. Alternatívne môže tieto túžby spôsobiť aj potreba kalórií v tele.

7. Káva:

Túžba po jedle počas tehotenstva

Káva obsahuje kofeín, ďalší nervový stimulant, ktorý zvyšuje náladu a nabíja letargické telo. Napriek tomu, že lekári neodporúčajú chuť na kávu počas tehotenstva, kto by sa mohol odvážiť prísť medzi kávu a tehotnú ženu? Napriek tomu by mala byť konzumácia kávy počas tehotenstva pod prísnym dohľadom.

8. Sóda a šumivé nápoje:

Tehotné ženy sa často sťažujú na nepríjemný pocit pri rannom prebúdzaní. Sóda sódy sľubuje vyrovnanie nevoľnosti kvôli silnej prítomnosti oxidu uhličitého. Aj keď je veľká túžba po šumivých nápojoch počas tehotenstva bežná, je najlepšie sa im vyhnúť! Malo by sa však vyhnúť sýteným nápojom obsahujúcim kofeín.

9. Mliečne výrobky:

Túžba po jedle počas tehotenstva

Nie je prekvapujúce, že čoskoro budúca matka dojčiaca mliečne výrobky, ako je mlieko, syry, jogurty a rafinované maslo (ghí). Mliečne výrobky sú bohatým zdrojom vápnika a bielkovín, ktoré sú nevyhnutné pre rastúci plod a matku. Ženy, ktoré majú nedostatok vápnika, preto väčšinou túžia po takýchto mliečnych výrobkoch. Túžba po syre, mlieku a jogurte počas tehotenstva nie je vôbec neobvyklá.

10. Ovocie a ovocné šťavy:

Ovocie a ovocné šťavy

Túžite po ovocí počas tehotenstva? Nízke hladiny kyseliny listovej vo všeobecnosti spôsobujú, že ženy túžia po príjme ovocia. Orechy sú jednou z najzdravších chutí na jedlo počas tehotenstva a sú bohatým zdrojom vitamínov a minerálov. Tehotné ženy, ktoré túžia po ovocí, siahajú predovšetkým po citrusových jedlách, ako sú pomaranče a mango. Konzumácia iného ovocia, ako je melón, hrozno a jablká, je rovnako osviežujúca a prospešná počas mesiacov tehotenstva. Je to oddych od všetkých chutí na nezdravé jedlo v tehotenstve. Táto zdravá posadnutosť sa mnohým môže zdať zvláštna, ak ste predtým neboli veľkým fanúšikom ovocných štiav.

11. Soľ:

Soľ

Hoci to technicky nie je jedlo, ale koho zaujíma, keď tehotná žena otočí hlavu nad viac ako priemerný príjem soli? Nízke hladiny sodíka v tele nastávajúcich matiek môžu úplne spôsobiť chuť na slané jedlá a príjem soli. Nadmerná konzumácia soli je však škodlivá!

12. Mäso:

Mäso

Mäso, najmä červené mäso, je jednou z najčastejších chutí počas tehotenstva. Je bohatým zdrojom bielkovín, draslíka a železa. Ak je teda vaše telo v ktorejkoľvek z nich menej, môžete mať chuť na mäso. Vyhnite sa mäsovému konzervu, pretože má chuť na slané jedlá počas tehotenstva, pretože mäso má vysoký obsah soli.

13. Morské plody:

Ak máte počas tehotenstva príliš veľkú chuť na ryby a iné morské plody, možno vám vaše telo signalizuje, že konzumujete dobré množstvo omega-troch kyselín. Ak máte nedostatok omega-troch mastných kyselín, potom je bežné, že túto túžbu zažijete.

14. Rýchle občerstvenie:

Niektoré štúdie uvádzajú, že ženy dokonca túžia po variantoch s vysokým obsahom tuku a rýchleho občerstvenia, aby uspokojili svoje chute počas tehotenstva. Aj keď je tomuto scenáru pripisovaných niekoľko dôvodov, väčšinou môže znížený nedostatok mastných kyselín viesť k tejto chuti.

Alternatívy zdravej výživy pre tehotné ženy:

Ak túžite po určitých nezdravých potravinách, nebojte sa, máme zdravé možnosti, ktoré na vás čakajú, aby ste napravili svoje chute na základe telesných nedostatkov..

Túžba po jedle počas tehotenstva 11

Riziká túžby po tehotenstve:

Len preto, že máte chuť, je nevyhnutné poznamenať, že človek nesmie konzumovať všetko, na čo má chuť. Môžu spôsobiť nežiaduce vedľajšie účinky a poškodenie zdravia. Napríklad chuť na soľ neznamená konzumáciu príliš veľkého množstva soli, čo môže tiež viesť k dlhodobým poruchám pôrodu.

Ďalej môže tiež dochádzať k potravinovým averzi v dôsledku častej chuti na jedlo. Túžby sú tiež spojené s nevoľnosťou a vracaním spolu s rannou nevoľnosťou. Môžu za to hormonálne reakcie alebo nechutné jedlá. Séria nezdravých chutí na jedlo a ich konzumácia môže navyše viesť k tehotenskej cukrovke, prírastku na váhe a ďalším problémom s pôrodom. Je nevyhnutné dosiahnuť rovnováhu s túžbami a potrebami zdravého jedla, ktoré sú nevyhnutné pre matku i dieťa.

Tipy na ovládanie chute:

Keď ste tehotná, nemôžete pracovať na zastavení podivných chutí. Preto vám ponúkame niekoľko alternatív a rady k ich riadeniu,

  1. Zásobte sa zdravým občerstvením pre tehotenské chute vo svojej chladničke. V každom prípade uchovávajte nezdravé jedlo.
  2. Nájdite zdravú náhradu za svoje chute. Majte veľa ovocia a zeleniny a nahraďte svoje chute týmito zdravými alternatívami počas tehotenstva.
  3. Zamerajte sa na správnu výživu. Podvádzať by malo občas, ale nemalo by sa to stať zvykom. Tehotenstvo môže byť stresujúce a to si musíte pamätať.
  4. Jedzte často v pravidelných intervaloch, aby vaše telo stabilizovalo hladinu cukru v krvi a chute bolo možné ovládať.
  5. Majte veľa vody a zostaňte hydratovaní.
  6. Buďte s mierou. Vedieť, kedy obmedziť a nakresliť čiaru a kedy úplne preskočiť.

Je v poriadku dopriať si raz za čas svoje obľúbené jedlo, ale nezvyknúť si. Túžba po sladkom, soli, cukre a kyslých jedlách počas tehotenstva je celkom bežná a všetko je o rovnováhe. Dúfam, že tento komplexný sprievodca vám poskytne prehľad o tom, čo je najlepšie jesť a čomu sa počas tehotenstva vyhnúť. Preto je dôležité poznať zdravé alternatívy, ktoré je možné v tomto bode prijať.

Vždy sa poraďte so svojím poskytovateľom zdravotnej starostlivosti o najlepšie rady a tipy, čo jesť a vynechať na základe vášho zdravotného profilu. Túžby a limity množstva sa môžu veľmi líšiť v závislosti od typu tela a zdravia a je nevyhnutné, aby ste pred rozhodnutím urobili lekára..

Často kladené otázky a odpovede:

Q1. Kedy sa poradiť s lekárom o tehotenskej túžbe?

Odpoveď: Niektoré chute môžu byť celkom nebezpečné. Ak máte chuť jesť pôdu, špinu, mydlo alebo iné nepotravinové predmety, je načase, aby ste sa poponáhľali a poradili sa so svojím lekárom..

Q2. Aké sú averzie k jedlu počas tehotenstva?

Odpoveď: Počas tehotenstva môže dôjsť k averzii voči jedlu, či už v počiatočnom štádiu blízko prvého trimestra alebo dokonca v polovici druhého trimestra. Nie je to bežná situácia, ale ženy pociťujú averziu k jedlu, chcú jesť nepotravinové položky alebo ochorejú tým, že jedia zvyčajné chute. V tomto období je časté vracanie, nevoľnosť a ranná nevoľnosť.

Q3. Môžu túžby po jedle počas tehotenstva predpovedať pohlavie dieťaťa?

Odpoveď: Existujú mýty, ktoré naznačujú, že túžba po jedle dokáže predpovedať, aké pohlavie bude dieťa mať. Neexistujú však žiadne vedecké dôkazy o tom istom.

Q4. Je normálne mať počas tehotenstva žiadnu alebo zvláštnu chuť na jedlo?

Odpoveď: Je úplne normálne, že počas tehotenstva nemáte žiadnu túžbu. S týmto prípadom si nerobte starosti. Ako však bolo spomenuté, ak máte neobvyklú chuť na nepotravinové položky, musíte navštíviť lekára.