20 najlepších diétnych potravín v druhom trimestri pre indické ženy

Druhý trimester je najlepšie obdobie tehotenstva. V tomto období by vaša ranná nevoľnosť ustúpila, vaše energetické hladiny sú opäť hore a malé hrbole sa ešte len musia prejaviť a vytvárať nepohodlie. Diéta v druhom trimestri je najdôležitejšou súčasťou tehotenstva. V tomto období dieťa najviac rastie a v tomto trimestri sa vytvoria všetky orgány dieťaťa. Zdravá tehotenská diéta v druhom trimestri zaistí, že dieťa rastie zdravo a tiež vám nebudú chýbať základné živiny. Tu teda máme zoznam toho, čo jesť a čomu sa počas diéty v 2. trimestri vyhýbať a ako by ste si to mali aj naplánovať.

Najlepšie diétne jedlá v druhom trimestri pre indické ženy

Tehotenstvo vyžaduje pre ženy zvýšenú starostlivosť, pretože v súčasnej dobe ošetruje dve telá namiesto jedného, ​​a preto by mala byť diéta počas celého tehotenstva braná vážne, aby bolo dieťa zdravé. Na udržanie zdravého tehotenstva by sa mala starať aj o diétu v 2. trimestri. Pozrime sa teda, čo jesť v druhom trimestri tehotenstva.

Nutričné ​​zdroje pre diétu v druhom trimestri:

Rôzne výživové zdroje, ktoré by mali byť zahrnuté v tehotenskej diéte v druhom trimestri, zahŕňajú uhľohydráty, bielkoviny, tuky, minerály, vitamíny a veľa vody. Nutričné ​​požiadavky by mali byť rozdelené do troch rovnakých porcií a každé jedlo by malo obsahovať každú porciu výživy, aby si udržala energetickú hladinu po celý deň a tiež splnila nutričné ​​požiadavky..

Diéta pre druhý trimester:

Diéta v druhom trimestri by mala obsahovať kombináciu nasledujúcich prvkov:

 • Každý deň by ste mali konzumovať najmenej päť porcií zelenej listovej zeleniny a ovocia, aby ste splnili dennú potrebu železa a kyseliny listovej.
 • Každé jedlo by malo obsahovať sacharidy (celozrnný chlieb, škrobové jedlá, obilniny atď.)
 • Konzumujte mliečne výrobky aspoň 2-3 porcie, aby ste splnili dennú potrebu vápnika.
 • Potraviny s vysokým obsahom bielkovín, ako sú vajíčka, fazuľa, ryby atď., By ste mali konzumovať dvakrát denne.
 • Mastné ryby bohaté na Omega-3 mastné kyseliny by ste nemali konzumovať viac ako dvakrát týždenne.
 • Prejdite na zdravé občerstvenie, ako sú sendviče a jogurty, aby ste uspokojili záchvaty hladu.

Diéta pre druhý trimester:

Je dôležité, aby ste si v druhom trimestri tehotenstva pripravili a dodržiavali jedálny lístok, aby vaše dieťa dostalo všetky výživové požiadavky potrebné pre zdravý rast a vývoj. Pri zostavovaní diétnej schémy by ste mali zahrnúť ovocie a zeleninu, ktoré sú k dispozícii po celý rok, a ak niektoré ovocie alebo zelenina nie je k dispozícii v konkrétnom období, mali by ste ich nahradiť ovocím alebo zeleninou, ktoré sú k dispozícii v danej sezóne a rovnakú výživovú hodnotu. Nasleduje ukážková diétna schéma pre druhý trimester. Takto by mala vyzerať vaša ideálna diétna schéma:

Raňajky: 2 porcie potravinárskych obilnín, jedna porcia ovocia, 1 oz mäsa/fazule a jeden pohár mlieka. Príklad: 2 celozrnné toastové chleby s 1 ČL margarínu a praženicou, 1 šálka melónu a pohár mlieka.

Obed: 2 porcie obilia, 1 šálka listovej zeleniny, 1 šálka strukovín, dve porcie mäsa/fazule, 1 šálka mliečnych výrobkov. Príklad: 2 chapati, 1 šálka palak paneer, 1 šálka dal, 1 šálka detskej mrkvy, uhorky a jeden pohár cmaru.

Občerstvenie: Občerstvenie by malo obsahovať jednu porciu obilia a 1 pohár mlieka. Príklad: misa kukuričných vločiek s mliekom.

Večera: 2 porcie zeleniny a obilia a 3 oz mäsa/fazule. Príklad: 1 šálka hnedej ryže s hmotnosťou 3 oz. grilované kura, 1 šálka špenátu na cesnaku s 1 ČL šalátového dresingu.

Potraviny, ktoré by ste mali jesť počas druhého trimestra tehotenstva:

Toto je 20 potravín, ktoré môžete zaradiť do svojho druhého trimestra, aby ste boli zdraví-

1. Mlieko pre diétu v druhom trimestri:

Mlieko pre diétu v druhom trimestri

Mlieko je veľmi zdravá výživa, pretože obsahuje dobré množstvo bielkovín a vápnika, ktorý je dôležitý pre rast a vývoj dieťaťa, a tiež vápnik pomáha posilňovať kosti rastúceho dieťaťa. Môžete piť mlieko také, aké je, alebo si môžete pripraviť ďalšie zdravé nápoje kombináciou výživných zložiek.

2. Konzervované sardinky:

Konzervované sardinky

Konzervované sardinky sú veľmi bohaté na vápnik, ako aj na omega-tri mastné kyseliny a horčík. Mali by ste to zahrnúť do svojho diétneho plánu v druhom trimestri, pretože indické diétne plány sú omega-3 mastné kyseliny nevyhnutné pre vývoj mozgu vášho dieťaťa. Môžete to zaradiť ako súčasť svojho šalátu alebo z neho urobiť iné chutné veci.

3. Odroda zeleniny:

Odroda zeleniny

Zelenina je dôležitou súčasťou tehotenskej diéty v druhom trimestri. Zelenina je plná živín, ako je železo, vápnik, draslík, atď., Tiež obsahuje vlákninu a minerály, ktoré sú veľmi dôležité pre správny vývoj plodu a vaše zdravé tehotenstvo. To všetko pomáha dieťaťu plne rásť a vyvíjať potrebné orgány v správnom čase, čím sa znižuje pravdepodobnosť vrodených chýb.

4. Tekvicové a slnečnicové semienka:

Tekvicové a slnečnicové semienka

Hrsť tekvicových a slnečnicových semienok denne vo vašej strave je bohatým zdrojom železa a horčíka, ktoré pomáhajú dobrému rastu dieťaťa. Jedzte ich ako občerstvenie alebo ich pridajte do jogurtu a šalátu, aby ste získali bohaté živiny, ktoré počas tehotenstva potrebujete.

5. Obyčajný jogurt:

Obyčajný jogurt

Jogurt je veľmi bohatý na vápnik, ktorý je nevyhnutný pre udržanie silných kostí a tiež pomáha pri úplnom vývoji kostí vášho dieťaťa v 2. trimestri tehotenstva. Môžete pridať ďalšie výživné zložky, ako sú černice, ktoré sú bohaté na horčík, aby sa zvýšila výživová hodnota jogurtu, a pokračovať v tejto zdravej strave počas celého tehotenstva.

6. Suché ovocie v diéte druhého trimestra:

Suché ovocie v diéte v druhom trimestri

Sušené ovocie je jednou z dôležitých potravín, ktoré môžete jesť počas druhého trimestra tehotenstva, pretože má veľmi výživnú hodnotu. Najlepšie Sušené ovocie, ako sú marhule, mandle, datle, figy atď., Je dobrým zdrojom vápnika a železa, ktoré by mali byť súčasťou vašej každodennej stravy. Tieto sušené ovocie môžete pridať do iných potravín, aby ste zvýšili ich nutričnú hodnotu.

7. Jedzte hnedú ryžu počas druhého trimestra:

Počas druhého trimestra jedzte hnedú ryžu

Hnedá ryža je bohatým zdrojom vápnika, železa a vitamínu D, ktorý je veľmi dôležitý pre rast a vývoj kostí. Železo je potrebné aj na výrobu červených krviniek, aby nedošlo k nedostatku kyslíka. V kombinácii s hubami sa to môže ukázať ako veľmi dobrá výživná diéta. Obsahuje tiež dobré množstvo vlákniny, ktoré vám pomôžu predchádzať zápche počas tehotenstva.

8. Horká čokoláda:

Tehotenstvo v druhom trimestri tmavej čokolády

Tmavá čokoláda je jednou z najlepších potravín, ktoré môžete jesť počas tehotenstva v 2. trimestri, pretože obsahuje dobré množstvo brómu, ktorý je veľmi nápomocný pri relaxácii svalov a rozširovaní ciev. Môže pomôcť znížiť stres počas tehotenstva a tiež udržať krvný tlak pod kontrolou, čo vám pomôže udržať si zdravie počas celého tehotenstva.

9. Pečené zemiaky s fazuľou:

Pečené zemiaky s fazuľou sú jedlo bohaté na železo a bohaté na vlákninu, ktoré vám pomôže udržať si zdravý režim počas tehotenstva a zachráni vaše dieťa pred akýmkoľvek druhom infekcie alebo vrodenej chyby. Toto je najlepšie jedlo, ktoré môžete zaradiť do svojich každodenných jedál pre zdravú výživu.

10. Ryby:

Najlepšie diétne jedlá v druhom trimestri 10

Ryby sú mimoriadne bohaté na nízkotučné bielkoviny, ktoré sú veľmi zdravé pre vývoj vášho dieťaťa a vaše zdravé tehotenstvo. Vyberte si správnu odrodu rýb a dajte si ich variť, nie vyprážať, aby ste udržali zdravú výživu, pretože vyprážané jedlá môžu zhoršiť nevoľnosť alebo závraty, ktoré sú bežné počas tehotenstva.

11. Vajcia:

Najlepšie diétne jedlá v druhom trimestri 11

Vajcia sú veľmi bohaté na bielkoviny, ktoré sú dôležité pre udržanie tela a sú nevyhnutné pre rast dieťaťa a zaisťujú, aby sa dieťa narodilo bez chýb. Vajíčka môžete použiť na prípravu chutných pokrmov, ktoré uspokoja vaše chute v tehotenstve, a tiež ich môžete použiť počas raňajok.

12. Špenát a šalát:

Najlepšie diétne jedlá v druhom trimestri 12

Zelená listová zelenina ako špenát a šalát je bohatá na železo a kyselinu listovú. Vysoké množstvo železa vám pomôže bojovať s anemickými stavmi, s ktorými sa počas tehotenstva stretáva maximum žien. Špenát a šalát môžete použiť ako denný šalát alebo ich hrsť dať do miešaných vajíčok alebo iných jedál.

13. Celozrnný chlieb:

Najlepšie diétne jedlá v druhom trimestri 13

Zdravé jedlo počas tehotenstva V 2. trimestri je celozrnný chlieb bohatý na vlákninu, vitamín B a kyselinu listovú. Akýkoľvek celozrnný chlieb na raňajky bude dobrou voľbou na splnenie vašich telesných požiadaviek na vlákninu.

14. Ovocie pre tehotné v druhom trimestri:

Ovocie pre tehotné v druhom trimestri

Ovocie obsahuje základné minerály a živiny, ktoré pomáhajú v boji proti infekciám, ktoré môže matka alebo dieťa dostať počas tehotenstva. Základné živiny, ako je kyselina citrónová, pomáhajú predchádzať vrodeným chybám a ďalšie vitamíny, ktoré môžu dieťaťu pomôcť zachrániť sa pred rôznymi chorobami z nedostatku v čase narodenia, a tým zvýšiť imunitu dieťaťa!

15. Obilné otruby:

Obilné otruby pre diétu v druhom trimestri

Otruby sú jedným z najlepších zdrojov vlákniny. Vlákna sú veľmi dobré na riešenie problému so zápchou počas tehotenstva, pretože pomáhajú pri vyprázdňovaní. Vlákna tiež udržiavajú v našom tele hladinu glukózy v krvi, a tým chránia budúcu matku pred gestačným diabetom. Pre zdravé dieťa by ste mali mať dobré množstvo vlákniny a krmiva.

16. Orechy:

Orechy, ako sú arašidy a mandle, sú dobrým občerstvením. Sú dobrým zdrojom železa, vápnika a bielkovín. Orechy môžu počas tehotenstva uspokojiť záchvaty hladu v polovici jedla.

17. Tofu a Tempeh:

Tofu a Tempeh sú výrobky zo sójového mlieka, ktoré sú mimoriadne bohaté na bielkoviny. Počas druhého trimestra tehotenstva je pre zdravý vývoj dieťaťa potrebné dostatočné množstvo bielkovín a konzumácia tofu a tempehu v jednom z jedál môže dostatočne pokryť denné potreby bielkovín..

18. Ľanové semená a chia semená:

Ľanové a Chia semienka sú bohaté na omega-3 mastné kyseliny. Táto mastná kyselina je nevyhnutná pre budovanie imunitného systému, ako aj centrálneho nervového systému. Okrem toho sú tieto semená extrémne vláknité a môžu napomáhať ľahkému pohybu čriev a zmierňovať zápchu, čo je bežný problém počas tehotenstva..

19. Olej z rybej pečene:

Olej z rybej pečene je opäť dobrým zdrojom Omega 3 mastných kyselín a vitamínu D. Pomáha pri stavbe kostí a zubov dieťaťa a pri rozvoji imunitného systému.

20. Huby vystavené UV žiareniu:

Huby vystavené ultrafialovému žiareniu sú dobrým zdrojom vitamínu D. Počas tehotenstva je na zdravý vývoj kostí a zubov dieťaťa potrebných denne najmenej 15 mcg vitamínu D a konzumácia húb vystavených ultrafialovému žiareniu môže veľmi dobre splniť túto požiadavku..

Potraviny, ktorým sa treba vyhnúť počas druhého trimestra tehotenskej diéty:

Nasleduje zoznam potravín v druhom trimestri, ktorým sa treba vyhnúť:

 • Surové vajcia.
 • Surové mäso.
 • Surové ryby.
 • Ryby s vysokým obsahom ortuti v nich Príklad: žralok, mečoun, makrela kráľovská a dokonca aj rybka.
 • Mliečne výrobky vyrobené z nepasterizovaného mlieka.
 • Mäkký syr, niva.
 • Pripravené jesť morské plody a mäso.
 • Alkoholické nápoje – hrozí, že spôsobia potrat, mŕtve narodenie alebo dokonca poruchu fetálneho alkoholového spektra, ktorá spôsobuje telesné, mentálne a behaviorálne postihnutie.
 • Nadmerné množstvo kofeínu – Konzumácia 150 až 300 mg kofeínu je bezpečné množstvo. Jedna šálka kávy obsahuje 95 až 165 mg kofeínu, zatiaľ čo šálka čierneho čaju obsahuje 45 mg kofeínu.

Doplnky, ktoré potrebujete počas druhého trimestra:

Nasledujú tri základné doplnky, ktoré je potrebné užívať počas druhého trimestra tehotenstva:

Vápnik: Počas druhého trimestra dieťa vyvinie maximum svojich kostí. To si vyžaduje veľa vápnika. Ak vašej strave chýba vápnik, potom vaše dieťa nebude trpieť, ale vy budete. Je to spôsobené tým, že dieťa spotrebuje všetok vápnik uložený vo vašom tele a vy vyviniete nedostatok, ktorý môže po pôrode spôsobiť osteoporózu. Užívanie doplnku vápnika teda zabezpečí, že sa vám po pôrode nevyvinie nedostatok vápnika.

Rybí olej: Omega-3 mastné kyseliny v rybom oleji sú základným doplnkom zdravého vývoja mozgu dieťaťa. Rybí olej je bohatý na Omega 3 mastné kyseliny.

Žehlička: Väčšina tehotných žien trpí anémiou, a to kvôli nedostatku železa. Počas tehotenstva sa objem krvi zdvojnásobí, a preto vyžaduje viac železa. Keď sa rast tkaniva dieťaťa zvyšuje, hladina hemoglobínu a červených krviniek sa v matke začína vyčerpávať a začínajú byť letargické a dýchavičné. Užívanie doplnku železa zaistí, že si nevyviniete jeho nedostatok.

Diéta v druhom trimestri:

Nasleduje niekoľko tipov, ktoré vám zaistia šťastné a zdravé tehotenstvo:

 • Varte si jedlo doma, aby ste mali vyváženú a zdravú výživu.
 • Čerstvé potraviny by mali byť vždy uprednostňované pred mrazenými.
 • Pri kúpe mrazených potravín si vyberajte potraviny s nízkym obsahom tukov a sodíka.
 • Ovocie a zeleninu pred konzumáciou umyte, aby ste odstránili nežiaduce účinky ovocia a zeleniny.

Tabuľka zdravej výživy pre tehotné ženy v druhom trimestri vám pomôže mať počas tehotenstva najmenšie problémy a tiež pomôže dieťaťu byť zdravé a udrží vás silných počas celého tehotenstva. Seďte so svojim lekárom a vypracujte si tehotenskú diétu v 2. trimestri, aby ste mohli zdravo otehotnieť. Druhý trimester je najpohodlnejšou a najdôležitejšou fázou tehotenstva, pretože v tomto období sa vyvíja väčšina orgánov dieťaťa. Skúste teda jesť zdravé a zdravé dieťa.

Často kladené otázky a odpovede:

Q1: Aký je pomer prírastku hmotnosti v tehotenstve, diéta v 2. trimestri?

Odpoveď: Počas tehotenstva by žena s priemernou hmotnosťou mala počas tehotenstva pribrať 25 až 35 kíl. To predstavuje zhruba 1 až 2 libry týždenne počas každého týždňa druhého trimestra. Priberanie na váhe môže spôsobiť komplikácie, ako je vysoký TK, väčšie dieťa a pôrod v sekcii C..

Q2: Čo je chuť na jedlo počas diéty v druhom trimestri?

Odpoveď: Počas tehotenstva, najmä v druhom trimestri, sa u žien spravidla objavuje chuť na určitý druh jedla. Stále nie je jasné, prečo sa u žien prejavuje túžba alebo averzia na určité druhy potravín, ale lekári sa domnievajú, že hormóny v tom môžu hrať zásadnú úlohu. Ženy majú spravidla tendenciu túžiť po jednom z nasledujúcich potravín:

 • Čokolády
 • Pikantné jedlá
 • Sladkosti
 • Ovocie

Otázka 3: Existuje účinok potravinovej alergie na diétu v druhom trimestri?

Odpoveď: Je mylná predstava, že to, čo jete, ovplyvní vaše dieťa a vaše dieťa môže kvôli tomu vyvinúť alergiu. Neexistuje žiadna súvislosť medzi potravinovými alergiami a jedlom konzumovaným počas tehotenstva.