Je horčičný olej prospešný pre pokožku? 10+ pôsobivých výhod!

Horčičný olej na pokožku

Všetci sme počuli o prospešných vlastnostiach horčičných semien a oleji z nich extrahovaného. Horčica, známejšia pre svoje liečivé vlastnosti, bola prvýkrát pestovaná v Indii okolo roku 3000 pred n. L. Vďaka protizápalovým vlastnostiam a mononenasýteným mastným kyselinám prítomným v horčicovom oleji sú ideálne na varenie v mnohých indických kuchyniach. Horčičný olej tiež ponúka množstvo zdravotných výhod, pretože je plný antioxidantov, omega 3 a omega 6 mastných kyselín a ďalších minerálov.

Vedecký názov horčice je Brassica juncea a niektoré z bežných názvov horčičného oleja sú Sarsay tel v bengálčine, Kadugu ennai v tamilčine, Ava nune v telugu, Sarson ka tel v hindčine, Rainu tel v gudžarátčine, Kaaadugenna v malajálamčine, Soriši tela v Oriji a Mohariche v Marathi.

Prejdeme si tento článok, aby sme sa dozvedeli viac o priaznivých účinkoch horčičného oleja.

Výhody horčičného oleja pre pokožku:

S dobrotou horčičného oleja je spojených niekoľko zdravotných výhod, ktoré tiež pomáhajú pri prirodzenom riešení mnohých kožných problémov. Povedzte nám podrobne o zdravotných výhodách:

1. Môže mať antibakteriálne, protiplesňové a protizápalové vlastnosti:

Horčičný olej má vo vysokých množstvách minerály nazývané selén a horčík, ktoré dodávajú oleju jeho protizápalové vlastnosti. Stimuláciou potných žliaz pomáha znižovať telesnú teplotu. Horčičný olej sa používa v liekoch proti bolesti spojených so svalovými výronmi, natiahnutím a artritídou v tradičných liečivách.

Podľa najnovších štúdií horčičný olej funguje ako antibakteriálna látka proti E.coli1). Tiež zabraňuje množeniu nežiaducich baktérií a iných mikróbov v dôsledku prítomnosti glukozinolátu v horčicovom oleji.

Horčičný olej pomáha liečiť kožné vyrážky a infekcie spôsobené hubami, pretože má silné protiplesňové vlastnosti. Podľa štúdie horčičný olej obsahuje zlúčeninu zvanú alylizotiokyanát, ktorá sa v porovnaní s inými olejmi ukazuje ako najúčinnejšia pri hubových infekciách (2).

2. Môže stimulovať potenie:

Keď si horčičný olej vmasírujete na pokožku, stimuluje potné žľazy a obehový systém. Tým sa rozšíria póry pokožky a zlepší sa krvný obeh v celom tele.

Diaforetická schopnosť horčičného oleja pomáha odstraňovať toxíny z vášho tela znížením telesnej teploty. Aby sme však výhody lepšie pochopili, je potrebný ďalší výskum.

3. Môže zlepšiť krvný obeh:

Mnoho krajín sleduje masáž novorodencov horčicovým olejom. Zlepšuje celkové zdravie a telesnú silu novorodencov, čo z nich robí niektoré z bežných dôvodov vzniku horčičného oleja (3).

Jednoduchá masáž tela horčicovým olejom nielenže pomôže k lepšiemu fungovaniu orgánov, ale môže vaše telo aj osviežiť. Aj keď je v tomto ohľade potrebný konkrétnejší výskum, masáž horčicovým olejom zlepšuje krvný obeh vašich častí tela.

4. Môže znížiť tmavé škvrny a stopy opálenia:

Opálenie, tmavé škvrny a pigmentáciu pokožky môžete obmedziť pravidelným masírovaním horčicového oleja na tvári. Stačí sa riadiť jednoduchou prípravou nasledujúceho nápravného opatrenia. Na dôkaz tohto tvrdenia však neexistuje dostatok dôkazov.

Zloženie:

 • Dve polievkové lyžice cícerovej múky.
 • Jedna polievková lyžica jogurtu.
 • Niekoľko kvapiek citrónovej šťavy.

Aplikácia:

 • Suroviny zmiešajte v miske a poriadne premiešajte.
 • Naneste zmes na tvár a krk a nechajte ju tam asi 15 minút.
 • Na umytie tváre použite studenú vodu.
 • Použitie tohto lieku niekoľko mesiacov trikrát týždenne prinesie obrovské výsledky.

5. Môže zlepšiť tón vašej pokožky:

Vysoké množstvo vitamínov B-komplexu prítomných v horčicovom oleji podporuje zdravú výživu vašej pokožky (4).

Vezmite si misku, pridajte rovnaké množstvo kokosového a horčicového oleja a vmasírujte si zmes na tvár. Nechajte ho tam asi 15 minút a na umytie tváre použite jemné umývanie tváre.

Zlepšenie tónu pleti si môžete všimnúť, ak ho budete používať pravidelne.

6. Môže pôsobiť ako prírodný opaľovací krém:

Opaľovací krém je základným doplnkom rutiny starostlivosti o pleť bez ohľadu na sezónu. Predtým, ako vyrazíte von, naneste na pokožku malé množstvo horčičného oleja. Vysoké množstvo vitamínu E prítomné v horčicovom oleji chráni vašu pokožku pred škodlivými ultrafialovými lúčmi a toxínmi z prostredia, ktoré pôsobia ako prírodný opaľovací krém (5).

Nadmerné používanie horčičného oleja môže priťahovať na vašu pokožku prach a znečistenie; preto ho používajte v malých množstvách.

7. Môže liečiť vyrážky:

Antifungálne, antibakteriálne a protizápalové vlastnosti horčičného oleja pomáhajú liečiť mnohé alergie, infekcie a kožné vyrážky (6). Aj keď neexistujú dostatočné údaje, ktoré by to dokázali, môže tiež zmierniť svrbenie súvisiace so suchosťou pokožky. Horčičný olej hĺbkovo čistí a omladzuje pokožku a dodáva jej krásnu žiaru.

8. Môže mať vlastnosti proti starnutiu:

Vysoké množstvo vitamínu E prítomné v horčicovom oleji má zásadnú úlohu pri znižovaní predčasných prejavov starnutia a do značnej miery redukuje vrásky (7).

Preto na tvár a pokožku naneste malé množstvo horčičného oleja, aby ste získali výhody.

9. Môže hydratovať vašu suchú pokožku:

Hydratácia je základným krokom v starostlivosti o pleť bez ohľadu na typ pleti. To platí najmä vtedy, ak máte suchú a nerovnomernú pokožku. Vďaka dobrému obsahu vitamínu E v horčicovom oleji je vaša sry pokožka hojne zvlhčená.

Na zlepšenie zdravia pokožky naneste niekoľko kvapiek horčičného oleja krúživými pohybmi.

10. Môže vyčistiť akné:

Horčičný olej má protiplesňové a antibakteriálne vlastnosti, ktoré pomáhajú prirodzene sa vysporiadať s akné a s ním spojenými jazvami (8). Horčičný olej naneste na pokožku a nechajte pôsobiť 10 až 15 minút každý deň. To nielenže vyčistí vašu pleť, ale tiež výrazne zníži jazvy po akné.

11. Môže vám poskytnúť hladkú a pružnú pokožku:

Horčičný olej má vysoký obsah vitamínu E, ktorý vám dodáva mladistvú pokožku blokovaním voľných radikálov z vášho tela. Prirodzenou penetráciou do pokožky tiež redukuje jemné linky, vrásky a kazy. Tento proces nielenže zlepší farbu pokožky, ale tiež urobí vašu pokožku hladkú a pružnú.

12. Môže pôsobiť ako čistiaci prostriedok:

Horčičný olej funguje ako prírodný čistiaci prostriedok, pretože upcháva póry a funguje aj ako odličovač. V priebehu niekoľkých minút môžete svoju pleť očistiť prirodzene. horčičný olej v kombinácii s niekoľkými kvapkami citrónovej šťavy zuby nielen vyčistí, ale aj posilní.

Ako používať horčičný olej:

 • Mnoho krajín vrátane USA, Kanady a Európy a ďalších na celom svete nemá povolené používať čistý horčičný olej ako rastlinný olej, pretože môže mať nepriaznivé účinky na zdravie srdca v dôsledku zlúčeniny nazývanej kyselina eruková.
 • Esenciálny horčičný olej sa extrahuje parnou destiláciou, ktorá sa považuje za bezpečné aromatické činidlo.
 • Oba oleje majú rovnaké prospešné zlúčeniny a sú extrahované z horčičných semien.
 • Ak chcete použiť horčičný olej ako masážny olej alebo ho primiešať do domácich ošetrení pokožky, je lepšie ich skombinovať s nosným olejom.
 • Vykonajte test náplasti a počkajte najmenej 24 hodín, aby ste skontrolovali prípadné začervenanie a podráždenie, než začnete používať horčičný olej na pokožku alebo tvár..
 • Existuje potreba štúdií o účinkoch topickej aplikácie horčičného oleja a neexistuje odporúčané dávkovanie.
 • Preto musíte pomaly hodnotiť svoju toleranciu tým, že začnete s malým množstvom, okolo jednej polievkovej lyžice, a postupne množstvo zvyšujete.

Akékoľvek vedľajšie účinky?

Keď sa horčičný olej konzumuje v množstvách vyšších ako priemerné množstvo potravín, môže spôsobiť vedľajšie účinky. Niektoré z týchto obáv sú:

 • Napriek tomu, že je potrebný ďalší výskum, horčicový olej môže v prípade prebytku spôsobiť u vnímavých jedincov anémiu.
 • U niektorých jedincov sa riziko rakoviny pľúc zvyšuje, keď sa horčičný olej konzumuje vo veľkých množstvách, aj keď je potrebný ďalší výskum.
 • Horčicový olej môže spôsobiť potrat po tom, ako spôsobí vaginálne krvácanie u tehotných žien.
 • Riziko srdcových chorôb sa môže zvýšiť, ak sa horčičný olej konzumuje vo veľkých množstvách.

Záverečné myšlienky:

Mononenasýtené mastné kyseliny a ďalšie prospešné vlastnosti pre zdravie robia z horčičného oleja jeden z najzdravších olejov. Môže predchádzať niektorým infekciám, kardiovaskulárnym chorobám a je vhodný aj pre pokožku. Napriek tomu, že mnohé krajiny zakázali používať horčičný olej na varenie, pri jeho konzumácii vo vhodných množstvách môžete ťažiť. So zoznamom účinkov horčičného oleja na pokožku a tvár uvedenými v tomto článku skúste použiť malé množstvo. Ak pocítite akékoľvek nežiaduce účinky, poraďte sa so svojim lekárom.

Časté otázky:

1. Ako uchovávať horčičný olej?

Keď kupujete horčičný olej, uistite sa, že ho kúpite v množstve, ktoré môžete spotrebovať do šiestich mesiacov. Aby ste zabránili stekaniu oleja, skladujte horčičný olej v chladničke vo vzduchotesnej fľaši.

2. Je bezpečné aplikovať horčičný olej na mokré vlasy?

Pokiaľ si vlasy nerozčešete ostrou kefou, nanesenie horčičného oleja na mokré vlasy vlasy nepoškodí. Môže však zablokovať vlasové folikuly, ak necháte olej na vlasoch viac ako šesť hodín.

3. Ako môžeme určiť alergickú reakciu na horčicový olej?

Pred aplikáciou na tvár je lepšie vykonať náplasťový test na určenie alergických reakcií. Poraďte sa so svojím lekárom, ak máte niektorú z nasledujúcich alergických reakcií:

 • Vyrážky.
 • Astma.
 • Kašeľ.
 • Svrbenie.
 • Nevoľnosť.
 • Vracanie.
 • Obtiažne dýchanie.