Ako dobrý je ricínový olej pre vašu pokožku? Výhody a vedľajšie účinky!

Všetci vieme, že ricínový olej sa široko používa ako preháňadlo. Mnoho z nás si neuvedomuje skutočnosť, že ricínový olej sa v dnešnej dobe používa v kozmetike na pokožku a tvár. Predtým, ako sa dozvieme o výhodách tohto oleja pre pokožku, najskôr porozumieme, čo tento olej je. Ricínový olej je rastlinný olej, ktorý sa získava zo semien rastliny Ricinus communis. Táto rastlina sa pestuje v tropických oblastiach Južnej Ameriky, Afriky a Ázie. India, ktorá je tropickým národom, je jedným z najväčších výrobcov a vývozcov ricínového oleja/semien. Je to priesvitná kvapalina so žltým odtieňom a je základnou prísadou do rôznych domácich potrieb, od maľovania po čistiace prostriedky. Hovorí sa, že tento olej má antimikrobiálne, protizápalové a zvlhčujúce vlastnosti, a preto je jedným z správnych kozmetických výrobkov.

Ricínový olej pre vašu pokožku

Výhody ricínového oleja na tvár a pokožku:

Ricínový olej je prirodzene nabitý vitamínom E a esenciálnymi mastnými kyselinami, vďaka ktorým je tento olej pre pokožku výživnejší než akékoľvek iné oleje. Niektoré z jeho výhod sú uvedené nižšie

 • Protizápalové:

Ricínový olej hrá zásadnú úlohu pri liečbe zápalov, vnútorných aj vonkajších, pretože je nabitý kyselinou ricinoleovou, esenciálnou mastnou kyselinou. Štúdie ukázali, že kyselina ricinoleová má schopnosť znižovať bolesť a opuchy. (1) Vedci tvrdia, že ricínový olej pri topickej aplikácii na pokožku vykázal významné výsledky pri liečbe psoriázy a reumatoidnej artritídy.

 • Proti starnutiu a zabraňuje tvorbe vrások:

Ricínový olej obsahuje antioxidanty, ktoré bojujú proti voľným radikálom na vašej pokožke. Voľné radikály sú hlavným vinníkom starnutia pokožky. Tieto voľné radikály sú tiež zodpovedné za ničenie hladiny kolagénu v koži. S ubúdaním kolagénu z tváre sa začínajú objavovať vrásky a linky. Pravidelná aplikácia ricínového oleja zabraňuje starnutiu a vráskam na tvári.

 • Ošetruje akné:

Nadbytočný maz vylučovaný z mazových žliaz blokuje póry pokožky, ktoré spôsobujú akné. Čierne bodky a pupienky naplnené hnisom sú ďalšími problémami, s ktorými sa stretávajú mnohí tínedžeri a mladí ľudia, ktoré majú negatívny vplyv na ich sebavedomie. Ricínový olej dokáže pri liečbe akné zázraky. Antimikrobiálne vlastnosti ricínového oleja pomáhajú bojovať proti premnoženiu baktérií pri aplikácii na tvár, stačí naniesť niekoľko kvapiek ricínového oleja na pokožku a udržať ho tak 15 minút. Tento proces odblokuje vaše póry a absorbuje všetky nežiaduce nečistoty, čím sa ešte viac zníži výskyt akné. (2)

 • Prírodný hydratačný krém:

Ricínový olej sa skladá z mononenasýtených tukov, ako je kyselina ricinolová, ktoré pôsobia ako prírodné zvlhčovadlo. Zvlhčovadlá pomáhajú udržiavať vlhkosť a obsah vody vo vonkajšej vrstve pokožky. Ricínový olej, ktorý je lacný, môže byť použitý ako prírodný zvlhčovač. Ricínový olej je hustý, a preto jeho zmiešanie s inými olejmi šetrnými k pokožke, ako je olivový olej, kokosový olej alebo mandľový olej, vám môže priniesť požadované výsledky..

 • Upokojuje spáleniny od slnka:

Protizápalové vlastnosti tohto oleja môžu zmierniť bolesť spojenú s spálením od slnka.

 • Podporuje hojenie rán:

Verí sa, že ricínový olej podporuje hojenie rán. Aplikácia tohto oleja na ranu vytvára vlhké prostredie, ktoré podporuje hojenie rán. Tiež sa hovorí, že ricínový olej stimuluje rast tkaniva, čo znižuje riziko ďalšej infekcie rán.

Ako používať ricínový olej na pokožku a tvár:

Ricínový olej je veľmi hustý olej. Preto môže alebo nemôže byť použitý priamo na pokožku alebo tvár. Lekári odporúčajú používať ricínový olej v kombinácii s niektorými inými ľahkými olejmi, aby sa dosiahla lepšia konzistencia a ľahká absorpcia do pokožky.

1. Ricínový olej s kokosovým olejom:

Ricínový olej s kokosovým olejom na pokožku

Hovorí sa, že je to najlepšia kombinácia, ktorú je možné použiť. Ricínový olej sa ľahko mieša s kokosovým olejom bez straty akýchkoľvek jeho základných vlastností. Táto zmes pri aplikácii na tvár má potenciál zadržiavať vlhkosť na pokožke a má schopnosť redukovať tmavé škvrny.

Ako sa pripraviť a podať žiadosť:

 • V miske dôkladne premiešajte 60-40 ricínového a kokosového oleja.
 • Túto zmes si jemne vmasírujte na tvár a nechajte pôsobiť cez noc.
 • Pokračujte v tomto procese 10-15 dní, aby ste dosiahli požadované výsledky.

2. Ricínový olej s medom:

Ricínový olej s medom na pokožku

Med a ricínový olej sú považované za prírodné zvlhčovače. Kombinácia týchto dvoch vám poskytne nádhernú tvárovú masku, ktorá okrem ošetrenia jaziev po akné pomôže zvlhčiť vašu pokožku.

Ako sa pripraviť a podať žiadosť:

 • V miske dôkladne premiešajte rovnaké množstvo medu a ricínového oleja.
 • Výsledná zmes bude taká hustá, že sa dá ľahko použiť ako maska ​​na tvár.
 • Túto zmes pomaly naneste na tvár a pokožku (kde potrebujete hydratáciu) a nechajte pôsobiť 20-30 minút.
 • Odlepte masku a opláchnite si tvár vlažnou vodou a osušte.
 • Pokračujte v tomto procese 15 dní, aby ste videli zmeny na koži a tvári.

3. Ricínový olej a olivový olej:

Ricínový a olivový olej na pokožku

Ako vieme, konzistencia ricínového oleja je taká hustá, a preto je aplikácia tohto oleja na pokožku alebo tvár priamo škodlivá. Na zníženie textúry by sa tento olej mal používať spolu s nosnými olejmi na zníženie hrúbky. Jedným z takýchto olejov je olivový olej. Ricínový olej v kombinácii s olivovým olejom ukáže úžasné výhody pre pokožku. Táto zmes pomôže liečiť čierne bodky, pigmentáciu a hlavne jazvy po akné.

Ako sa pripraviť a podať žiadosť:

 • 1 lyžicu ricínového oleja spolu s tromi lyžicami olivového oleja v miske dôkladne premiešajte.
 • Tento olej si jemne vmasírujte na tvár alebo pokožku a nechajte pôsobiť 20-30 minút, alebo ho môžete nechať pôsobiť cez noc.
 • Ak máte v úmysle vyčistiť si tvár po 30 minútach, zvážte použitie pary, aby sa olej absorboval do pokožky na výživu..
 • Výsledky môžete pozorovať do týždňa.

4. Ricínový olej a maslo:

Ricínový olej a maslo na pokožku

Je to skvelá kombinácia, ktorá sa praktizovala v dávnych dobách. Táto kombinácia sa používa ako obaly na tvár. Aplikácia ricínového oleja na niektoré typy pokožky môže spôsobiť popáleniny a začervenanie pokožky. Maslo po zmiešaní s ricínovým olejom pomôže zmierniť popáleniny a začervenanie pokožky. Túto zmes môžu používať osoby s veľmi citlivou pokožkou.

Ako sa pripraviť a podať žiadosť:

 • Vezmite rovnaké množstvo masla a ricínového oleja a dôkladne premiešajte, aby ste získali konzistentnú pastu.
 • Túto pastu naneste na pokožku alebo tvár a nechajte pôsobiť 20-30 minút.
 • Jemne odlepte masku, aby ste predišli akémukoľvek podráždeniu pokožky. Teraz si tvár umyte studenou vodou a osušte.
 • Ak nepociťujete žiadne vedľajšie účinky, ako je začervenanie alebo popáleniny pokožky, pokračujte v používaní tejto masky jeden týždeň, aby ste dosiahli požadované výsledky.

5. Ricínový a mandľový olej:

Ricínový a mandľový olej na pokožku

Nosné oleje sa spravidla miešajú s ricínovým olejom, aby sa zmenšila hrúbka a taktiež sa zabránilo akémukoľvek podráždeniu pokožky. Jedným takýmto nosným olejom je mandľový olej. Mandľový olej bol jedným z hlavných kozmetických výrobkov v šatníkoch našich predkov. Kombinácia ricínového a mandľového oleja má pre pokožku mnoho výhod.

Ako sa pripraviť a podať žiadosť:

 • Do misky dajte rovnaké množstvo ricínového a mandľového oleja a dôkladne premiešajte.
 • Tento olej si jemne vmasírujte na tvár alebo pokožku a nechajte pôsobiť 20-30 minút, alebo ho môžete nechať pôsobiť cez noc.
 • Ak máte v úmysle vyčistiť si tvár po 30 minútach, zvážte použitie pary, aby sa olej absorboval do pokožky na výživu..
 • Výsledky môžete pozorovať do týždňa.

Preventívne opatrenia a tipy pre používanie ricínového oleja:

 • Pretože vieme, že ricínový olej je veľmi hustý, neodporúča sa používať ho priamo na pokožku alebo tvár, pretože to môže spôsobiť kožné problémy, ktoré môžu viesť k dermatitíde. Preto by sa mal používať spolu s niektorými nosnými olejmi.
 • Pred použitím vykonajte na koži náplasťový test. 2-3 dni dávajte pozor na akékoľvek alergické reakcie a potom začnite používať tento olej na pokožku.
 • Po použití tohto oleja použite na tvár paru, aby sa olej absorboval do tváre.

Vedľajšie účinky ricínového oleja na pokožku:

 • Vždy je lepšie vykonať náplasťový test, ktorý potvrdí, či ste alergický na ricínový olej, po dobu dvoch až troch dní, aby ste alergiu potvrdili, a ak nie, môžete ho pokračovať v používaní..
 • Mnoho výrobkov na trhu má vyváženie ricínového oleja s kombináciou ďalších zložiek, ktoré nemajú žiadne vedľajšie účinky, a sú považované za bezpečnejšie ako čistý ricínový olej.
 • Kožné vyrážky, svrbenie a opuch sú bežnými vedľajšími účinkami, ktoré sú hlásené. Ak sa u vás vyskytne ktorýkoľvek z týchto účinkov, je lepšie vyhľadať lekársku pomoc.

Záverečné myšlienky:

Vďaka výhodám uvedeným v tomto článku môže ricínový olej spolu s niektorými nosnými olejmi urobiť s vašou pokožkou a tvárou zázraky a môže vám poskytnúť všetko, čo potrebujete, aby vaša pokožka žiarila. Napriek tomu, že používanie ricínového oleja môže mať na vašu pokožku niekoľko vedľajších účinkov, vnútorne aj zvonka, ricínový olej používajte v pohodlí domova náležite podľa vyššie uvedených rád a získajte všetky výhody, ktoré ponúka. Skúste vyššie uvedené masky a dajte nám vedieť, ako vám tento článok pomohol!