9 efektívnych domácich prostriedkov pre svrab!

Prišlo vaše dieťa domov zo školy a škrabalo sa mu na koži? Všimli ste si na jeho tele červené pupienky ako pľuzgiere? Ak sa pozriete bližšie a spozorujete akékoľvek drobné pôžičky na koži, môže to byť svrab! Svrab si často mýlia s uštipnutím hmyzom alebo bežnými alergickými vyrážkami. V skutočnosti ich spôsobuje roztoč, ktorý vyvŕta diery do kože a začne zamorovať oblasť. Je to jeden z najviac dráždivých kožných ochorení, ktorý môže postihnúť aj dospelých, najmä starších ľudí. Zoznámte sa s hlavnými príčinami, príznakmi tejto choroby a spolu s 9 osvedčenými domácimi prostriedkami na svrab (Sarcoptic Mange)!

Účinné domáce opravné prostriedky pre svrab

Čo spôsobuje svrab?

Svrab je spôsobený roztočom s názvom „Sarcoptes Scabiei, ktorý robí nory do pokožky a začína tam žiť. V dôsledku prítomnosti cudzieho organizmu koža naštartuje svoj obranný mechanizmus vo forme svrbenia. Nepravidelné pľuzgiere na koži sú výsledkom pohybu týchto roztočov, ktoré kladú vajíčka a zhadzujú do nich úlomky. Nasledujúce faktory vám môžu spôsobiť svrab:

 • Slabá hygiena
 • Fyzický kontakt s infikovanou osobou
 • Zdieľanie osobných vecí

Príznaky svrabu:

Svrab pripomína bežné kožné vyrážky alebo uštipnutie komárom. Tieto príznaky vám však môžu pomôcť identifikovať svrab:

 • Silné svrbenie
 • Červený pupienok ako pľuzgiere na koži

Miesta, kde sa vyskytuje svrab:

 • Podpazušie
 • Medzi prstami
 • Zápästia
 • Penis
 • Nohy
 • Zadok
 • Kolená
 • Lakte
 • Záhyby kože
 • Sekundárne infekcie boli dôsledkom nadmerného poškriabania

Prevencia svrabu:

Svrab je veľmi nákazlivé ochorenie, ktoré sa ľahko prenáša medzi ľuďmi. Vykonanie týchto opatrení môže pomôcť zabrániť roztočom vniknúť do vašej pokožky a odstrániť ich z vášho okolia:

 • Drž sa ďalej od nakazených ľudí
 • Dodržiavanie dobrej hygieny
 • Čistenie všetkých odevov a bielizne pomocou horúcej čistiacej vody
 • Utesnením všetkých predmetov do plastového vrecka sa udusia a zabijú všetky možné roztoče

Ak je vaše dieťa nakazené svrabom, neposielajte ho do školy, kým nie je úplne vyliečené, aby sa zabránilo opätovnému zamoreniu.

Najlepšie domáce opravné prostriedky pre svrab:

Poďme nájsť 9 najlepších domácich liekov na svrab.

1. Neem Oil:

Neemový olej

Neem Oil je najlepší domáci liek na svrab na koži s použitím prírodných zdrojov. Je k dispozícii vo všetkých bežných obchodoch a na trhu. Neem Oil obsahuje prírodné chemikálie, ktoré nepoškodzujú pokožku, ale úspešne zabíjajú roztoče. Je dráždivý kvôli zápachu, ale určite prospieva v 3-4 aplikáciách. Po kúpeloch na kúpu svrabu dôkladne použite neemový olej na telo.

Postup:

 • Vezmite trochu neemového oleja a naneste ho na postihnuté oblasti
 • Dobre vmasírujte a opakujte niekoľkokrát denne

Tipy a opatrenia:

Môžete tiež použiť mydlá a krémy Neem namiesto bežných toaletných potrieb, aby ste sa svrabu zbavili rýchlejšie.

2. Cibuľový kúpeľ:

Cibuľový kúpeľ

Cibuľový kúpeľ je tiež účinný domáci liek a dá sa začať hneď na začiatku podráždenia. Síra prítomná v cibuli sa môže osvedčiť pri likvidácii roztočov na koži. Rozdrvte 3-4 cibule alebo toľko, koľko potrebujete, a varte vodou. Keď je voda vlažná, postihnuté miesto touto vodou poriadne umyte. Cibuľovú šťavu môžete tiež aplikovať priamo na oblasť, kde je infekcia spôsobená.

Tipy a opatrenia:

Spolu s vyššie uvedeným ošetrením môžete použiť aj surovú cibuľovú šťavu priamo na pokožku.

3. Olej z čajovníka:

Čajovníkový olej

Olej z čajovníka má veľmi riedku konzistenciu, ktorá ľahko preniká do pokožky a poškodzuje svrab spôsobujúci pod kožou formu hmyzu. Je to antimikrobiálny olej, ktorý zabíja roztoče. Protizápalové vlastnosti oleja z čajovníka pomáhajú zmierniť vyrážky a hrčky na koži. Toto je jeden z najlepších domácich liekov na zabíjanie svrabu.

Ako na to?

Olej z čajovníka naneste vatovým tampónom alebo tampónom priamo na pokožku.

Tipy a opatrenia:

Pri aplikácii používajte rukavice a vyhnite sa zbytočnému rozotieraniu oleja, aby ste zabránili množeniu infekcie.

4. Permetherín:

Domáce opravné prostriedky pre svrab

Permethrin je bežný repelent proti hmyzu syntetickej povahy a je vysoko odporúčaným voľne predajným prostriedkom proti svrabu. Je to jeden z najbezpečnejších krémov, ktorý lekári odporúčajú deťom, dospelým a dokonca aj tehotným ženám. 5% krém Permethrin sa odporúča pre dojčatá a malé deti, zatiaľ čo 10% sa odporúča pre dospelých. Zabitím vajíčok a roztočov je Permethrin účinným domácim liekom na svrab, ktorý funguje.

Ako použiť?

Na použitie zmiešajte všeobecnú vazelínu a Permethrin v rovnakých množstvách a naneste na infikovanú pokožku. Používajte iba na infikované miesto a umyte do 10 hodín.

Tipy a opatrenia:

Pretože ide o jeden z domácich liekov na svrab u dojčiat a detí, je potrebné dbať na to, aby dieťa tento krém neoblizovalo ani neprehĺtalo.

5. Cayenne:

Kajenské korenie

Cayenne Pepper je menej známy, ale najlepší domáci liek na svrab. Je to mexická bylina, ktorá sa používa na liečbu rôznych kožných problémov. Zlúčenina nazývaná kapsaicín znecitlivuje oblasti a ponúka okamžitú úľavu od svrbenia. Sila tohto činidla môže účinne zabíjať roztoče a odstraňovať svrab.

Ako použiť?

Na použitie si pripravte kúpaciu vaňu naplnenú teplou vodou a primiešajte do nej kajenské korenie. Telo nechajte ponorené v tejto vode, kým nevychladne.

Tipy a opatrenia:

Uistite sa, že zabránite kontaktu tejto vody s očami a ústami.

6. Zinok:

Zinok

Jednou z najlepších domácich metód na liečbu svrabu je zinok! Zinok zabraňuje vyrážkam a svrbeniu, ktoré je spôsobené nástupom svrabu, a tiež pomáha predchádzať jeho rastu. Na použitie rozdrvte bežné zinkové tablety, zmiešajte s rovnakým množstvom kurkumového prášku a pridajte vodu, aby vznikla hustá pasta. Použite to na infikovaných oblastiach.

Tipy a opatrenia:

Použitie masti na báze zinku tiež pomáha pri znižovaní sekundárnych infekcií spôsobených svrabom.

7. Medené mlieko:

Medené mlieko

Hydroxid meďnatý alebo koloidnú meď je možné získať od akéhokoľvek všeobecného chemika. Zmiešajte ju s vodou, kriedou a jablčným octom, aby ste vytvorili pleťovú vodu. Naneste na infikovanú oblasť vatovým tampónom. Pleťové mlieko by sa malo nanášať z hornej časti tela a ťahmi nadol by sa malo pohybovať do spodnej časti tela. Toto je jeden z domácich spôsobov, ako sa svrabu rýchlo zbaviť.

Tipy a opatrenia:

Toto je aktuálna aplikácia a nikdy sa nesmie používať na vnútorné ošetrenia

8. Antiseptické pleťové vody:

Antiseptické pleťové vody

Na trhu existujú rôzne antiseptické mlieka, ktoré sa používajú na bežné škrabance a infekcie. Použite ich vo vode na kúpanie a vo vode používanej na čistenie oblečenia. Zabráni rastu svrabu a opätovnému zamoreniu jedným liečebným procesom. Po umytí tiež ponorte osušky a plachty, aby neboli infekčné.

Tipy a opatrenia:

Uistite sa, že sušíte plachtu na priamom slnku, aby ste zabili všetky roztoče.

9. Borax prášok:

Borax prášok

Borax Powder je k dispozícii v každom obchode s chemikmi a možno ho použiť na liečbu svrabu. Vmiešajte prášok boraxu do akéhokoľvek neparfumovaného pravidelného mastenca a naneste na infikované oblasti raz alebo dvakrát denne. Zabráni sa tým rastu a liahnutiu svrabových vajec na povrchu a ľahko sa ich zbavíte.

Tipy a opatrenia:

Toto sa musí aplikovať iba na infikované oblasti, pretože môže byť na vašu pokožku dosť silné

Týchto 9 domácich opravných prostriedkov pre svrab bolo vyskúšaných a testovaných na kontrolu svrabu. Mnohé z prírodných roztokov predpísaných v článku však nemusia roztoče svrab a jeho vajíčka úplne zabiť. Môžu vám však poskytnúť úľavu od strašného svrbenia a pálenia. Prevencia je v prípade svrabu rozhodne lepšia ako Cure!

Často kladené otázky:

1. Je svrab život ohrozujúci?

Svrab je bežné napadnutie roztočmi na koži, ktoré sa môže vyskytnúť takmer u každého. S týmto problémom neexistujú žiadne potenciálne nebezpečenstvá pre život. Svrab v pokročilých štádiách však môže byť dosť problematickou fázou, v ktorej by milióny vajíčok a roztočov mohli urobiť z vašej pokožky domov. V tomto stave je ťažké liečiť problém a svrbenie, ktoré nasleduje, je neopísateľné.

2. Aká je veľkosť roztoče Scabies?

Roztoče svrabu sú mikroskopické tvory, ktoré nie je možné vidieť voľným okom. Nemajú ani pol milimetra, a preto ich možno vidieť iba mikroskopom. Použitím zoznamu symptómov a vyšetrením postihnutej oblasti je možné určiť svrab.

3. Veľa ľudí používa na zabíjanie svrabu bieliaci prášok na kožu? Je to bezpečné?

Bieliaci prášok je extrémne silný materiál, ktorý má korozívne vlastnosti. Funguje tak, že zožerie hornú vrstvu pokožky, v ktorej sa zničia aj nory roztočov. Môže však poškodiť aj zdravú pokožku a spôsobiť trvalé poškodenie. Použitie bielidla sa preto neodporúča.