13 bežných vyrážok na koži, ktoré sa môžu vyskytnúť v každom tele

Kožná vyrážka je nepríjemná vec. je zvyčajne veľmi jemný a prichádza s výraznou zmenou textúry alebo farby pokožky. Keď sa objavia kožné vyrážky, zmenia farbu vašej pokožky a textúra pokožky začne byť svrbivá, opuchnutá alebo príliš suchá. Vyrážky v skutočnosti nemajú konkrétny dôvod, prečo sa objavujú. Mohlo to byť jednoducho kvôli jedovatému listu rastliny, ktorého ste sa mohli dotknúť, alebo alergickej reakcii, ktorú môžete vyvinúť na jedlo alebo chorobu. Môže zanechať vašu pokožku viac poškodenú a prasknutú a napriek tomu vás svrbenie nezastaví pred poškriabaním. Všetci sme náchylní k kožným vyrážkam v jednom alebo druhom čase. Pokračujte v čítaní, aby ste vedeli o mnohých druhoch a ich závažnosti pre vaše telo. Mierne je možné liečiť doma a zmiznúť do jedného alebo dvoch dní. Čím je však stav vážnejší, tým viac liekov a času zaberie.

Bežné kožné vyrážky, ktoré sa môžu vyskytnúť v akomkoľvek tele

Kožné vyrážky: Poznáte infekčné a neinfekčné:

Tu sú niektoré z infekčných kožných vyrážok, o ktorých by ste mali vedieť. Infekčné kožné vyrážky sa šíria a sú spôsobené baktériami, hubami alebo vírusmi. Niektoré z nich sa objavia na kožných záhyboch a ide o plesňovú infekciu. Preto nie sú špecifické pre danú polohu a budú závisieť od druhu vyrážky, ktorú vyviniete. Bakteriálna infekcia sa môže šíriť od iných ľudí. Dopad na pokožku bude závisieť aj od organizmu, ktorý ju šíri.

1. Kožný ochorenia:

Koža vyrážka a spôsobuje lišaj

Kožné ochorenia vykazujú vyrážku kruhového tvaru, ktorá je šupinatá a má vyvýšený okraj. Okraje prsteňa sa šíria smerom von a koža vo vnútri prsteňa vyzerá zdravo. Sú to nákazlivé hubové infekcie, ktoré sú dôsledkom parazitov, žijúcich na bunkách vo vonkajších vrstvách ľudskej pokožky. Šíri sa priamym kontaktom z pokožky na kožu. Lekári zvyčajne pozorujú postihnutú oblasť pod mikroskopom, aby zistili, či ide skutočne o lišaje.

2. Impetigo:

Koža vyrážka a spôsobuje Impetigo

Ďalšia infekčná vyrážka, ktorá je dôsledkom poranenia kože. Je to dôsledok iného kožného ochorenia, ako je dermatitída, ktorá je zápalom na koži. Je však ľahké liečiť a nie je veľmi vážne. Je to bežné u dojčiat a detí. Miesto je okolo úst, brady a nosa, kde pľuzgiere naplnené tekutinou ľahko vytekajú a vytvárajú tak kôru medovej farby. Existuje celý rad antibiotických krémov, ktoré vám pomôžu zbaviť sa ich v počiatočnom štádiu. Môže to však byť veľmi svrbivé a bolestivé.

3. Stafylokok:

Koža vyrážka a spôsobuje stafylokoky

O stafylokokových baktériách je známe, že spôsobujú kožné infekcie u ľudí. Najbežnejším druhom je vred, hnis, ktorý sa tvorí vo vlasovom folikule alebo v olejovej žľaze. Najčastejšie sa šíri kontaktom koža-koža dotykom infikovanej oblasti. Stafylokok spôsobuje ďalšie choroby, ako je celulitída, impetigo, syndróm toxického šoku atd. Môže to trvať asi dva až tri týždne, kým sa úplne prejaví.

4. Svrab:

Koža vyrážka a spôsobuje svrab

Svrab je veľmi svrbivý a je vyrobený z drobných pľuzgierov a môže pôsobiť šupinato. Ide skôr o zamorenie ako o infekciu, kde si roztoče nazývané Sarcoptesscabiei zriadili svoje domovy vo vonkajšej vrstve kože. Koža na to však bude vehementne reagovať, a preto dochádza k nahnevanému vyrážaniu a svrbeniu. Tento extrémny svrbivý stav sa môže šíriť z jednej osoby na druhú priamym kontaktom s pokožkou. Je známe, že zostanú v okolí, kým nie sú ošetrené, a dokonca aj po ošetrení odumreté drobné škvrny a ich mŕtve vajíčka zostanú v koži asi 2 až 4 týždne, čo znamená, že svrbenie bude stále pokračovať..

5. Herpes:

Koža vyrážka a spôsobuje herpes

Je známe, že sa herpes vyskytuje v oblasti vašich úst alebo genitálií. Sú to mokro vyzerajúce pľuzgiere s tekutinou. HSV-1 je ten, ktorý spôsobuje vredy v oblasti pier a úst, zatiaľ čo HSV-2 spôsobí vredy vo vašich genitáliách. Najčastejšími príznakmi sú príznaky podobné chrípke, nepríjemné pocity pri močení a pľuzgiere naplnené tekutinou. Je to veľmi nákazlivé a nie je to STD.

6. Kuracie kiahne:

Koža vyrážka a spôsobuje kiahne

ďalším bežným kožným problémom, s ktorým sa každý z nás stretne raz v živote, sú kiahne. Má vyrážku zo zapálených pupienkov a je infekčnou chorobou. Môže to spôsobiť miernu horúčku. Slepačie kiahne sa môžu ľahko šíriť blízkosťou alebo dokonca vzduchom. Sú to zvyčajne červené škvrny na blistroch naplnených tekutinou. Je to spôsobené vírusom varicella-zoster, ktorý spôsobuje silné svrbenie. Vyliečenie trvá zhruba päť až desať dní.

7. Šindle:

Koža vyrážka a spôsobuje pásový opar

Jedná sa o bolestivú kožnú vyrážku, ktorá je spôsobená rovnakým vírusom ako kiahne. K typickým príznakom patrí svrbenie, pľuzgiere naplnené tekutinou. Vyskytujú sa na boku krku alebo tela osoby. Sprevádza ju intenzívna nahnevaná vyrážka. Existujú antivírusové lieky, ktoré sa používajú na hojenie pásového oparu.

Neinfekčná koža vyrážky, na ktoré je vaše telo náchylné:

Okrem infekčného existuje ešte niekoľko neinfekčných kožných vyrážok. Niektoré z nich sú také mierne ako vyrážky z plienky, ktoré nie sú nákazlivé, ale môžu byť dráždivé a nepríjemné. Nešíria sa a majú tendenciu odísť za deň alebo dva. Je to spôsobené kvasinkovou infekciou, ktorá sa zvykne objavovať v oblasti plienok. Tu sú niektoré neinfekčné kožné vyrážky.

1. Ekzém:

Koža vyrážka a spôsobuje ekzém

Ekzém je stav, keď koža človeka začína svrbieť, sčervenať a napučiavať. Vedie to tiež k drsnému a popraskanému vzhľadu. Bežnou príčinou ekzému je alergia, viac ako podráždenie pokožky, ktoré sa vyskytuje najčastejšie u detí ako u dospelých. Nie je nákazlivé, ale ak sa alergická oblasť nakazí, pôvodca tejto infekcie môže byť nákazlivý. Presný dôvod však nie je pochopený, pretože sa považuje za príliš aktívnu reakciu tela a jeho imunitného systému na dráždivé látky..

2. Dermatitída:

Koža vyrážka a spôsobuje dermatitídu

Dermatitída je široký termín, ktorý sa používa na opis zápalu kože. Typicky sa vyznačuje svrbením, začervenaním a vyrážkou. V niektorých prípadoch sa vyvinú aj pľuzgiere. Je známe, že hydratačné krémy a steroidné krémy poskytujú úľavu pri dermatitíde. Obvykle sa vyrážka vyskytuje vtedy, keď sa časť tela dostane do kontaktu s látkami, ktoré dráždia pokožku a tým spôsobujú alergiu. Najčastejšie sa vyskytujú v rukách, rukách, tvári a nohách. Z pľuzgierov, ktoré vytvára, bude pri poškrabaní unikať tekutina.

3. Psoriáza:

Koža vyrážka a spôsobuje psoriázu

Toto nie je nákazlivé, ale chronické ochorenie, ktoré vytvára hrubú šupinatú pokožku. Pacienti so psoriázou majú škvrny na abnormálnej koži, ktoré sú červené, svrbiace a šupinaté. Ich závažnosť sa líši od malých škvŕn v jednej oblasti tela po pokrytie celého tela. Psoriáza je výsledkom niekoľkých faktorov, ktoré zahŕňajú imunitný systém. Imunitný systém sa stáva nadmerne aktívnym, keď máte psoriázu a vytvára zápal v tele. To je to, čo ste v podstate mimo svojho tela.

4. Seborea:

Koža vyrážka a spôsobuje seborrhoea

Seboroická dermatitída sa objavuje na pokožke hlavy a príznakmi môžu byť čokoľvek od suchej vločkovitej po žltú pokožku hlavy alebo mastné šupinky s červenou pokožkou. Seborea sa môže vyvinúť na akékoľvek mastné oblasti tela, ktorými môžu byť tvár alebo dokonca hrudník a zadná strana tela. Mastná pokožka sa chápe ako jeden z faktorov, ktoré vedú k seboroe, a zdá sa, že pacientom s týmto ochorením v postihnutých oblastiach narastá počet kožných rokov..

5. Rosacea:

Koža vyrážka a spôsobuje rosacea

Dermatológovia naznačujú, že abnormality v cievach, tvárových cievach, vedú k začervenaniu a začervenaniu spolu s viditeľnými cievami. Ide o chronický, neinfekčný, vyliečiteľný stav pokožky podobný akné, ktorý je možné ovládať a riadiť. Je známe, že ovplyvňuje tvár a najmä nos.

6. žihľavka:

Koža vyrážka a spôsobuje žihľavku

Žihľavka je stav, ktorý vedie k červeným, svrbivým vyvýšeninám na koži. Dodáva sa v rôznych tvaroch a veľkostiach a nie je známe, že by vydržali viac ako dvanásť hodín. V najhoršom prípade to bude trvať týždeň. Obvykle ide o vypuknutie bledočervených hrbolkov alebo pupienkov, ktoré sa objavujú na koži, najmä po reakcii tela na alergén. Svrbia a niekedy štípu a pália. Nie sú nákazlivé a je známe, že sa vyskytujú v hrudníku alebo chrbte.

Niektoré kožné vyrážky vyžadujú extrémnu starostlivosť, zatiaľ čo iné vám nedajú vedieť, kedy prídu alebo odídu. Chápeme však, aké ťažké a nekľudné je chodiť s vyrážkami. Uistite sa preto, že sa budete vždy udržiavať v čistote a poraďte sa s odborníkom alebo dermatológom o správnych liekoch. Ak sa rozhodnete vyskúšať niečo na vlastnej koži, buďte si dvojnásobne istí. Nepozývate žiadne ďalšie vedľajšie účinky. Opatruj sa!