10 málo známych, ale úžasných výhod vitamínu C pre vašu pokožku!

Vitamín C sa v lekárskej terminológii nazýva kyselina askorbová alebo askorbát alebo kyselina L-askorbová (chemický vzorec C6H8O6) je základnou živinou, ktorá udržiava telo a imunitný systém vo funkcii. Vitamín C podporuje syntézu kolagénu v tele. Pomáha pri hojení rán, oprave a údržbe kostí, zubov, chrupaviek a tkanív. Je to tiež jeden z najlepších antioxidantov, ktoré pôsobia proti voľným radikálom a poškodzujú kožné bunky. Vitamín C pomáha v procese regenerácie pokožky tým, že neutralizuje voľné radikály a opravuje poškodené kožné bunky.

Výhody vitamínu C.

Nedostatok vitamínu C v tele vyvoláva závažný stav nazývaný skorbut. Nedostatok tohto vitamínu v tele spôsobuje, že kolagén je veľmi nestabilný pri plnení svojich povinností a niekoľko ďalších enzýmov v tele nespolupracuje.

Rôzne formy vitamínu C:

Vitamín C, ktorý sa nazýva aj kyselina askorbová, sa nachádza v rôznych formách. Tu uvádzame zoznam rôznych foriem vitamínu C..

1. Kyselina L -askorbová (LAA):

Vitamín C v chemicky aktívnej forme sa nazýva LAA. Vitamín C sa rovnako nachádza v kyseline L askorbovej a D kyseline askorbovej, izomérnych molekulách, ktoré sú navzájom zameniteľné. Biologicky dostupný je len LAA, a preto sa používa na lekárske účely. Kyselina askorbová sa hojne nachádza v citrusových plodoch, ako sú pomaranče a citrón (1).

2. Ascorbyl fosfát horečnatý (MAP):

Vitamín C v čistej forme je vo vode veľmi nestabilný. Ascorbyl fosfát horečnatý (MAP) je derivát zlúčeniny vitamínu C, ktorý je rozpustný vo vode. MAP je silné antioxidačné a protizápalové činidlo, ktoré zabraňuje oxidácii kožného tuku v akné vulgaris. MAP dosahuje konštantné dodávanie vitamínu C do pokožky, čo pomáha kontrolovať vylučovanie mazu z mazových žliaz, a tým liečiť akné (2).

3. Ascorbyl palmitát:

Ascorbyl palmitát je forma vitamínu C rozpustná v tukoch, ktorá sa tvorí z kyseliny askorbovej a kyseliny palmitovej. Vitamín C je známy tým, že chráni pokožku pred škodlivými ultrafialovými lúčmi a spálením od slnka. Výskum hovorí, že palmitát askorbovej po ožiarení ultrafialovým B znížil bunkové hladiny reaktívneho kyslíka. Používanie produktov Ascorbyl Palmitate nám pomáha predchádzať sčervenaniu pokožky pri pobyte na slnku (3).

4. Glukosamín askorbový:

Glukozamín sa tiež nazýva glukozamín sulfát. Jedná sa o prírodný aminocukor, ktorý je obohatený o extra dávku vitamínu C. Pomáha v zdraví kostí, chrupaviek, pokožky a prispieva k tvorbe kolagénu.

5. Tetrahexyldecyl askorbát:

Jedná sa o stabilnú, v oleji rozpustnú formu vitamínu C, ktorý je považovaný za analóg kyseliny L askorbovej. Na rozdiel od askorbyl fosfátu horečnatého, ktorý je vo vode nestabilný, je rozpustný v tukoch (lipidoch). Štúdia uvádza, že tetrahexyldecyl askorbát kvôli svojej rozpustnosti preniká do pokožky. Vďaka zvýšenej účinnosti dobre želíruje s inými formami vitamínu C a retinolu.

6. Ascorbyl fosfát sodný:

Je to tiež stabilná a vo vode rozpustná forma vitamínu C. Ascorbyl fosfát sodný funguje ako antioxidant, ktorý bojuje proti voľným radikálom a pomáha pri regenerácii pokožky. Táto zlúčenina predstavuje stabilný prekurzor vitamínu C a zaisťuje konštantné dodávanie vitamínu C do pokožky. Ascorbyl fosfát sodný pomáha pri prevencii a liečbe akné vulgaris.

Výhody vitamínu C pre pokožku:

Vitamín C má pre pokožku množstvo priaznivých účinkov, pretože má antioxidačné a protizápalové vlastnosti. Tu je zoznam výhod.

 1. Ako už bolo povedané, kvôli antioxidačným vlastnostiam bojuje a neutralizuje voľné radikály, ktoré pomáhajú pri regenerácii pokožky.
 2. Vitamín C je silne kyslý, a preto sa pri topickej aplikácii na pokožku spúšťa, aby sa sám uzdravil a urýchlil produkciu kolagénu..
 3. Vitamín C pomáha predchádzať predčasnému starnutiu, ochabovaniu pokožky tým, že podporuje tvorbu kolagénu.
 4. Vitamín C pomáha pri rýchlom hojení rán a predchádza vzniku jaziev.
 5. Pomáha predchádzať hyperpigmentácii vrátane stareckých škvŕn a melasmy a pôsobí ako bariéra pre ultrafialové lúče prenikajúce pokožkou..
 6. Vitamín C zabraňuje a lieči jeden z bežných kožných problémov, „akné“. Tiež pomáha vyblednúť tmavé škvrny spôsobené akné.
 7. Škody spôsobené voľnými radikálmi v dôsledku pobytu na slnku spôsobujú zápal, ktorý vedie k vráskam a tmavým slnečným škvrnám. Vitamín C funguje ako ochrana pred slnkom.
 8. Vitamín C spôsobuje, že pokožka vyzerá hladko aktiváciou buniek nazývaných fibroblasty, ktoré vytvárajú nový kolagén.
 9. MAP, jeden z derivátov vitamínu C, je známy tým, že zadržiava vlhkosť na pokožke, a tým vás udržuje hydratovanú.
 10. Tmavé kruhy pod pokožkou je možné vyblednúť pomocou produktov obsahujúcich vitamín C..

Ako používať produkty vitamínu C:

Na trhu je k dispozícii mnoho produktov vitamínu C v rôznych formách. Poďme diskutovať o tom, ako tieto produkty používať.

1. Sérum vitamínu C:

Toto je najlepší a ľahko dostupný produkt na trhu. Na trhu je k dispozícii množstvo séra vitamínu C s malými postrekovačmi.

Ako použiť:

 • Najprv naneste malé množstvo séra na predlaktie, ktoré je možné ľahko skryť a skontrolovať prípadné alergické reakcie.
 • Ak nedôjde k alergickej reakcii, pokračujte v jemnom nanášaní séra na tvár a zľahka vmasírujte prstami, aby sérum preniklo do pokožky.
 • Predtým, ako začnete nanášať toto sérum na tvár, vyčistite si tvár umývaním tváre, aby ste odstránili nečistoty, a potom si tvár otrite čistým uterákom.
 • Na dosiahnutie dobrých výsledkov naneste po použití séra na tvár zvlhčovač.
 • V ideálnom prípade sa musí použiť raz alebo dvakrát denne.
 • Zaistite, aby tieto séra neboli vystavené priamemu slnečnému žiareniu a skladujte ich na chladnom mieste.

2. Olej s vitamínom C:

Olej s vitamínom C je rovnaký ako v sére, okrem toho, že oleje dodávajú pokožke výživu a hydratáciu. Séra pomáhajú opraviť poškodenú pokožku. V závislosti od typu pokožky vyberte olej ako menej koncentrovaný alebo menej kyslý olej z vitamínu C..

Ako použiť:

 • Všetky oleje nejdú dobre na všetky typy pokožky. Preto by pri akýchkoľvek alergických reakciách mala byť najskôr vybraná malá náplasť na tele.
 • Vezmite do ruky určité množstvo oleja a jemne ho naneste na oblasť, kam chcete. Ak je to tvár, ktorú chcete jemne masírovať krúživými pohybmi, kým olej neprenikne do pokožky.
 • Nechajte pôsobiť cez noc a potom si tvár očistite jemným mydlom.
 • Ak chcete dosiahnuť najlepšie výsledky, aplikujte ho pravidelne počas noci. Vyhnite sa používaniu oleja počas dňa, aby vaša pokožka nevyzerala mastne.
 • Tento olej skladujte na suchom a chladnom mieste.

3. Doplnky vitamínu C:

Vitamín C v prírodnej forme sa nachádza v mnohých druhoch ovocia a zeleniny, ako sú pomaranče, kivi, jahody, brokolica, špenát atď. Denný príjem týchto produktov udrží obsah vitamínu C v tele. Ale ak existuje vážny nedostatok vitamínu C, lekár vám navrhne, aby ste užívali nejaké doplnky vitamínu C..

Denný príjem vitamínu C pre ženy je 75 mg a pre mužov 90 mg.

Ako použiť:

 • Pokiaľ je to možné, konzumujte iba prírodné potraviny, kde je dostatok vitamínu C. Červená sladká paprika, pomarančový džús, grapefruitový džús a kivi sú najlepšími zdrojmi.
 • Na splnenie požiadavky jedzte listovú zeleninu, ako je špenát.
 • Podľa rady lekára užite 1 alebo 2 pilulky vitamínu C denne. Vyhnite sa používaniu doplnkov, ak sa u vás vyskytnú akékoľvek vedľajšie účinky.
 • Lieky by mali byť vždy skladované na suchom a chladnom mieste.

4. Mydlo s vitamínom C:

Mydlo s vitamínom C urýchľuje tvorbu kožného kolagénu, dodáva vám pevnejšiu a napnutú pokožku a vyhladzuje vrásky a jemné linky..

Ako použiť:

 • Akýkoľvek výrobok pred použitím by mal byť testovaný na malej ploche náplasti na alergické reakcie. To isté platí aj pre toto mydlo.
 • Ak nie je viditeľná žiadna alergická reakcia, najskôr si týmto mydlom umyte tvár aspoň na 2-3 dni a potom ho začnite používať na telo..
 • Uistite sa, že mydlá nie sú vystavené slnečnému žiareniu.

Vedľajšie účinky používania produktov vitamínu C:

 • Pretože je vitamín C kyslý, pre citlivé typy pokožky zanecháva popáleniny a začervenanie.
 • Obsah citrusov prítomný v vitamíne C dráždi citlivú pokožku.
 • Vysoká dávka vitamínu C v doplnkovej forme môže spôsobiť zažívacie ťažkosti, ako je hnačka, nevoľnosť a dokonca aj obličkové kamene.
 • Nadmerné dopĺňanie vitamínu C spôsobuje predávkovanie železom, ktoré zasahuje do vášho srdca, pankreasu, pečene, štítnej žľazy a centrálneho nervového systému..

Vitamín C je prínosom pre pokožku a tvár a pri použití v obmedzenom množstve dokáže zázraky. Choďte do svojho obchodu s potravinami, vyzdvihnite si výrobky z vitamínu C a vyskúšajte ich na koži. Nezabudnite, že sme všetci otvorení ušiam aj očiam, aby sme poznali vaše skúsenosti..