Ako antikoncepčné tabletky pomáhajú s akné?

Akné bolo vždy veľkým problémom nielen dospievajúcich, ale aj mládeže alebo mladších dospelých. Akné sú jednoduché kazy na koži, najmä na tvári, ktoré môžu niektorým sčervenať alebo opuchnúť. Neexistuje žiadna smrteľná reakcia na akné, ale hrá sa nezbedne so vzhľadom človeka. To je dôvod, prečo sa novšie vynálezy a inovácie spojili, aby agresívne bojovali proti akné a jeho vedľajším problémom. Medzi mnohými ďalšími riešeniami boli antikoncepčné pilulky uvádzané ako pomoc pri liečbe akné. Nedávne štúdie ukázali, že používanie antikoncepčných piluliek vám môže pomôcť zmierniť agresívne červené vyrážky na tvári. V tomto článku diskutujeme o tom, či antikoncepcia odstraňuje akné.

Pomáha antikoncepcia proti akné?

Čo je antikoncepcia?

Pre tých, ktorí ešte nevedia, sú antikoncepčné pilulky určité pilulky a tablety alebo kapsuly, ktoré vám pomôžu ovládať ovuláciu bezprostredne po súloži. Obvykle je to ochrana povolená zo strany ženy, aby sa chránila pred nechceným počatím. Obvykle tieto pilulky vajíčko zničia alebo ho nenechajú oplodniť.

Čo spôsobuje akné?

Akné u chlapca a u dievčaťa je odlišné, ale dôvod je rovnaký. Obvykle s pubertou nastávajú problémy s akné, a nie vo vašom detstve. Je to predovšetkým preto, že ženský estrogén alebo mužský testosterón sa v tom čase náhle vyvíja alebo začína pracovať. Výsledkom je, že vo vašej tvári sú tieto hormonálne erupcie, ktoré nazývame akné. Mnohokrát za to môžu vonkajšie záležitosti, ako napríklad alergia alebo pot a vlhkosť, ale väčšina prípadov akné sa týka žien a ich ženstva, ich ženských hormónov..

Primárnu príčinu akné u mužov a žien v mladšom veku alebo dokonca u raných dospelých možno viniť z ich hormonálnej nerovnováhy. Na začiatku puberty dievča i chlapec pomaly kráčajú po ceste vývoja. V tomto čase sa pomaly aktivujú hormóny, ktoré vysielajú do mozgu správu, aby sa prispôsobila týmto novším zmenám vo vašom tele. Váš mozog na to rýchlo reaguje, dôvod, prečo je vášmu telu nariadené rásť. Vaše telo však stále nie je zvyknuté na zmeny, ktoré vychádzajú ako vonkajší výbuch v najväčšom orgáne vášho tela, vo vašej koži..

Ako antikoncepcia lieči akné?

Antikoncepcia u ženy by zastavila proces ovulácie alebo oplodnenia vajíčka v ženskom tele. Telo dievčaťa zvyčajne produkuje estrogén aj testosterón spolu s ďalším hormónom nazývaným progestín. Príliš veľa testosterónu v tele zvyšuje sekréciu oleja, čo má za následok spotenú mastnú tvár plnú akné. Antikoncepcia zvyčajne reguluje proces nadbytočnej produkcie hormónov, čo spôsobuje, že sa hormóny správne vyrovnávajú.

Avšak niekedy antikoncepčné tabletky začínajú zvýšením akné. Je to podobné ako v prípade scenára pokoja pred búrkou, kde sa najskôr vypustia hormóny a uvoľnia sa skôr, ako na ne začnú pôsobiť antikoncepčné pilulky. Počiatočné procesy teda môžu naznačovať nárast akné, ale nakoniec sa budú musieť zmierniť.

Druhy antikoncepcie na liečbu akné u žien:

Akné je u žien pomerne časté a môže viesť k veľkej frustrácii a rozpakom. Ženy, ktoré užívajú antikoncepčné tabletky, však majú dobrú správu. Perorálne kontraceptíva sú najlepšou formou antikoncepcie, ktorá pomáha pri akné.

Tieto pilulky je možné použiť nielen na zabránenie nechcenému tehotenstvu, ale aj na dosiahnutie jasnej pokožky. Nie všetky antikoncepčné tabletky zabraňujú vzniku akné. Tabletky, ktoré obsahujú kombináciu estrogénu a progesterónu, môžu liečiť akné. Niektoré pilulky majú iba progesterón, ktorý môže situáciu zhoršiť.

Nasledujúce antikoncepčné pilulky sú schválené ako vhodné na liečbu akné:

Ortho Tri-Cyclen: Tieto pilulky používajú kombináciu estrogénu a syntetickej formy progesterónu nazývanej norgestimát.

Estrostep: Tieto pilulky sú kombináciou estrogénu a ďalšej syntetickej formy progesterónu nazývanej  norethindrone.

YAZ: Tieto pilulky sú kombináciou estrogénu a ďalšej syntetickej formy progesterónu nazývanej drospirenón.

Tieto pilulky sa dodávajú v mnohých značkách a väčšina z nich účinne zmierňuje mierne až stredne závažné akné u žien.

Výhody antikoncepcie pre akné

Antikoncepcia môže účinne zmierniť výskyt akné u žien, ktoré užívajú antikoncepciu. Fungujú tak, že znižujú prebytočný maz na koži spôsobený zvýšenou hladinou testosterónu. Po niekoľkých dňoch používania týchto piluliek si môžete všimnúť čistú pokožku..

Riziká perorálnych kontraceptív:

Aj keď antikoncepčné pilulky na zníženie obrovského nárastu akné, obzvlášť v citlivých rokoch, môžu byť rizikové. Vaše hormóny sú citlivé a rovnako tak aj váš ovulačný systém. V tejto dobe, ak sú antikoncepčné opatrenia užívané v nadmernom množstve, môže byť ovplyvnená vaša ovulácia na ďalšie roky.

Ďalšie vedľajšie účinky používania perorálnych kontraceptív sú:

 • Zvýšené krvné zrazeniny
 • Migrénové záchvaty
 • Vysoká hladina cholesterolu
 • Choroby srdca
 • Zvýšenie hmotnosti
 • Rakovina

Kto by sa mal vyhnúť antikoncepčným tabletkám?

Aj keď sú antikoncepčné pilulky najbežnejšou možnosťou prevencie nechceného tehotenstva, v určitých prípadoch sa antikoncepčné pilulky neodporúčajú.

Vyhnite sa antikoncepčným tabletám v nasledujúcich prípadoch:

 • Ak máte abnormálne vaginálne krvácanie
 • Ak dojčíte
 • Ak sa vám narodilo dieťa za posledné štyri týždne
 • Ak trpíte respiračnými chorobami, ako je astma
 • Ak máte krvné zrazeniny a srdcové choroby
 • Ak ste nedávno potratili
 • Ak máte problémy s očami

Antikoncepčné tabletky musíte vždy užívať na odporúčanie lekára. Tieto pilulky sa musia používať podľa pokynov a nesmú sa nadmerne používať. Počas prvých dní si môžete všimnúť nárast akné, ale po chvíli si všimnete, že zmiznú. Antikoncepčné tabletky môžu liečiť iba mierne až stredne závažné akné, ktoré je spôsobené iba prebytočným kožným mazom. V ostatných prípadoch akné sa odporúčajú lokálne lieky a krémy. Pilulka denne určite zabráni akné!