12 úžasných výhod čiernej ryže (zakázaná ryža) + výživové fakty

Čierna ryža sa tiež nazýva purpurová alebo zakázaná ryža, cisárska ryža a nazýva sa aj divoká ryža. Je to lepkavá ryža (lepkavá ryža) s purpurovým vzhľadom. Vedecký názov čiernej ryže je statický druh Oryza, ktorý má spolu s antioxidantmi vysokú nutričnú hodnotu. Názov zakázanej ryže má za sebou históriu, keď bola táto čierna ryža uchovávaná iba pre čínskeho cisára pre jeho dobrý zdravý život a bola zakázaná komukoľvek. Táto ryža bola teda pomenovaná ako zakázaná ryža. Farba ryže je daná antioxidačným pigmentom nazývaným antokyany. Čierna ryža sa tvorí v dôsledku mutácie alebo génov bieleho zrna vedúcich k tmavo purpurovej ryži. Pokračujte v čítaní hodnôt a zistite viac o výhodách čiernej ryže s obrázkami čiernej ryže a druhmi čiernej ryže.

Výhody čiernej ryže

Čo je zakázaná ryža?

Ak vás zaujíma, je možné jesť ryžu a odtiaľ názov zakázaná ryža. Nie, zakázaná ryža nie je nič iné ako iný názov pre čiernu ryžu alebo organickú čiernu ryžu. Ako hovorí história, určitý druh ryže bol pridelený čínskemu cisárovi a nebol daný nikomu inému. Táto ryža s vysokým obsahom bielkovín a železa je čierna ryža.

Rôzne druhy čiernej ryže:

Čierna ryža je ryža obsahujúca lepok a dodáva sa v rôznych odrodách s rôznymi receptami. Medzi najznámejšie druhy patria indonézska čierna ryža, filipínska ryža Balatinaw a thajská jazmínová čierna ryža. V Manipure sa čierna ryža používa na výrobu sladkých jedál, známeho čaju z čiernej ryže a ryža sa nazýva „Chak-hao“. Ryža Kala dhaner chaal alebo čierna nelúpaná ryža sa v Bangladéši bežne nazýva čierna ryža.

Je čierna ryža zdravá?

Čokoľvek bielo sfarbené jedlo je nabité uhľohydrátmi, ktoré funguje ako kalorická bomba. Tí, ktorí sa chcú vzdať kaloricky nabitých potravín, sa rozhodnú pre zdravé nízkokalorické jedlo. Jedným z takých zdravých potravín, ktoré sú bohaté na glutén, ale obsahujú železo a vitamíny, je čierna ryža alebo zakázaná ryža. Kalórií čiernej ryže je menej a antioxidačná hodnota je vysoká spolu s ďalšími základnými vitamínmi a minerálmi, vďaka ktorým je toto zrno najzdravšou ryžou. Zakázaná ryža s výhodami a vedľajšími účinkami nie je rovnaká, výhody porazí vedľajšie účinky a urobí z tejto ázijskej ryže zdravú ryžu.

Fakty o výžive čiernej ryže:

Pretože sú zložky čiernej ryže nabité vitamínmi a minerálmi, je dôležité poznať hodnotu bielkovín, vitamínov a železa v 100 gramoch čiernej ryže spolu s kalorickými hodnotami pri konzumácii 100 gramov čiernej ryže, ktorá môže obsahovať buď organickú čiernu ryžu, alebo iné druhy čierna ryža v Indii.

100 gramov výživovej hodnoty čiernej ryže je:

 • Kalórie: 335
 • Glykemický index: 43
 • Celkový obsah tuku: 2,35 g
 • Nasýtený tuk: 0,476 g
 • Tranov tuk: Nil
 • Cholesterol: 0 mg
 • Sodík: 12 mg
 • Sacharidy celkom: 72,41 g
 • Vláknina: 2,8 g
 • Cukor: 0,68 g
 • Bielkoviny: 9,5 g
 • Žehlička: 1,13 mg
 • Draslík: 186 mg
 • Vápnik: 16 mg

Ako vyrobiť čiernu ryžu?

Vybrať si zdravé a zároveň lahodné recepty na jedlo je pre rodinu práca, ktorá bolí kosti. Zdravý recept nemusí mať dobrú chuť a chutné jedlo nemusí mať nutričnú hodnotu. Preto je pre zdravý život zásadný výber receptu, ktorý vytvára rovnováhu medzi výživovou hodnotou a chuťou. Jeden taký recept vyrobený zo zdravého zrna je recept na čiernu ryžu a čierna ryža v Indii sa tiež preslávila a na trhu sú dostupné najlepšie značky čiernej ryže.

Čierna ryža je zrno čínskeho pôvodu, ktoré sa dá pripraviť ako hlavný recept, tak aj ako púšť. Podľa vlastného záujmu a času investovaného do varenia varenú čiernozrnnú ryžu môžete zmiešať s inou čerstvou zeleninou a pripraviť si tak šalát alebo ako ústa vodnatý puding z čiernej ryže môžete urobiť ako dezert.

Ako variť čiernu ryžu?

Varenie nemletého, nelešteného sa líši od bežnej mletej bielozrnnej ryže. Pretože je vonkajšia šupka zachovaná, doba varenia ryže sa výrazne líši od bežne konzumovanej bielej ryže. Rovnaký postup sa uplatňuje pri príprave čiernej ryže, čo je neleštená ryža s čiernou šupkou neporušenou so zrnom. Ryžu je potrebné 30 minút pred varením namočiť, aby bola vonkajšia vrstva mäkká. Meranie vody na varenie ryže sa odporúča ako:

 • 2 šálky vody na 1 šálku namočenej čiernej ryže.
 • Čas varenia: Trvá to asi 20 až 25 minút
 • Pre nenamočenú ryžu: Doba varenia je dlhšia asi 50 minút.

Najlepšie zdravotné výhody čiernej ryže:

Tu sme zaradili 12 najlepších zdravotných výhod čiernej ryže. Pozrime sa na ne.

výhody čiernej ryže pre zdravie

1. Bohaté na antioxidanty:

Výživný a zdravý spôsob konzumácie obilia je výber neleštenej ryže s vysokým obsahom vlákniny. V tomto rebríčku je na prvom mieste ázijská čierna ryža. Pretože táto ryža je nielen nabitá železom, vlákninou, ale aj bielkovinami, ale aj najlepším antioxidačným prvkom zvaným antokyanín. Tento Phytonutrient spôsobuje, že vonkajšia koža zrna vyzerá tmavšie s odtieňom purpurovej až čiernej, čo je indikátor antioxidačného faktora. Obsah antokyanínov je v čiernej ryži vyšší v porovnaní s iným druhom ryže, ako je ryža, hnedá ryža alebo celozrnné produkty. Kľúčovou vlastnosťou čiernej ryže bohatej na antioxidanty je prevencia srdcových chorôb a eliminácia voľných radikálov.

2. Prevencia rizika cukrovky:

Cukrovka je bežne počúvaná choroba, ktorá postihuje každú domácnosť. Je to spôsobené stravovacími návykmi a životným štýlom. Nastaviť zdravý životný štýl výberom správneho jedla je nevyhnutné, aby ste predišli náchylnosti k takzvanej cukrovej chorobe nazývanej cukrovka. Konzumácia ryže s nízkym obsahom uhľohydrátov je nevyhnutná na spomalenie hladiny absorpcie cukru v tele. Pri diéte s čiernou ryžou čierna ryža obsahuje šupku naplnenú vonkajšími vláknami, vďaka ktorej ľudské telo spomaľuje absorpciu obsahu glukózy z ryže na dlhšie časové obdobie v porovnaní s bielou ryžou bez lešteného pliev. To umožňuje udržiavať stabilnú hladinu cukru v krvi v tele a predchádzať riziku cukrovky.

3. Prevencia rakoviny:

Čierne zrno s najlepšími antioxidačnými vlastnosťami, ktoré sa nachádza v inom ovocí, ako sú čučoriedky, černice, acai. Konzumácia jednej šálky zakázanej ryže denne pomáha pri odstraňovaní voľných radikálov z tela a chráni hlavné tepny, čím zabraňuje poškodeniu DNA v dôsledku zmien buniek. Anthokyanín v čiernej ryži dodáva základné vitamíny a minerály, ktoré vedú k zdravému zdraviu, znižujú riziko vzniku rakovinotvorných buniek a spomaľujú rýchle mutácie rakovinotvorných buniek. Čierna ryža chráni tepny znížením tvorby plakov pozorovaných na výstelke arteriálnej steny spôsobenej zvýšenou hladinou cholesterolu.

4. Čierna ryža na chudnutie:

Pripravujete diétny plán na trvalé zníženie telesnej hmotnosti? Tak prečo si nevybrať organický spôsob, ako zhodiť nadbytočný tuk. Pridajte čiernu ryžu ako základnú obilninu namiesto bielej ryže a vyskúšajte zmeny spôsobené čiernou ryžou v tom, že ľahko stratíte visiaci tuk. Začnite konzumovať čiernu ryžu výrobou prášku z čiernej ryže a vyskúšajte si výhody prášku z čiernej ryže. Chudnutie, ktoré táto ryža prináša, je spôsobené bohatým obsahom vlákniny v ryži, vďaka ktorej sa budete po obede alebo večeri cítiť dlhšie sýti, čo je spôsobené nízkou mierou asimilácie uhľohydrátov a nízkou absorpciou cukru krvou, ktorá vám bráni cítiť veľmi rýchlo hlad.

5. Zlepšuje trávenie:

Trávenie je dôležitou súčasťou každého človeka, ktorý vedie zdravý život bez stresu. K tomu je dôležité konzumovať potraviny bohaté na vlákninu, pričom vláknina pomáha pri trávení, zvyšuje príjem živín, zabraňuje zápche, riedkej stolici, nadúvaniu žalúdka a problémom s trávením. Zakázané výživové údaje o ryži hovoria, že je to zrno bohaté na vlákninu, pričom jedna porcia denne pomáha pri peristaltickom pohybe tráviaceho traktu. Tým sa trávenie zlepší a zlepší pri vytváraní vyváženého prostredia bakteriálnej flóry. Ryžu dobre namočte a pripravte si doma jednoduchý recept na čiernu ryžu a užívajte si so svojou rodinou zdravý život.

6. Chráňte zdravie srdca:

Dobrá kardiovaskulárna funkcia je zásadná pre konzumáciu jednoduchej diéty, ktorá neobsahuje prebytočný tuk a soľ, ako aj cukrové výrobky. Pre niekoho, komu hrozí riziko srdcových chorôb, je najlepšie vyhnúť sa jedlám s vysokým obsahom uhľohydrátov, pretože uhľohydrátové potraviny ľahko zvýšia hladinu cukru spolu s vysokým obsahom tuku. Skúste túto čiernu ryžu čínskeho pôvodu, ktorá je najlepšou alternatívou pre ryžu s vysokým obsahom vlákniny podobnú hnedej ryži, divú ryžu ako celozrnnú ryžu. Čierna ryža má v porovnaní s inou celozrnnou ryžou vysoký obsah vlákniny. Konzumujte bielkoviny z čiernej ryže a majte zdravé srdce.

7. Detoxikuje telo:

V tomto svete rýchleho občerstvenia nám všetkým pravidelne chýbajú základné vitamíny, minerály a ďalšie živiny. Aby sa zmenil tento koncept, mnoho organických a jednoduchých receptov sa dostalo do vlastných vedomostí pomocou zdravého spotrebného materiálu. Jednou z takýchto zdravých potravín je čierna ryža. Možno si myslíte, že je čierna ryža zdravá ako biela ryža? Áno, čierna ryža vám prospieva vďaka nízkotučnému bezlepkovému zloženiu so základnými živinami potrebnými na detoxikáciu tela. Detoxikácia tela je potrebná na zníženie stresu orgánov zodpovedných za elimináciu toxických prvkov z tela. Obličky a pečeň sú dva hlavné orgány zodpovedné za udržiavanie tela bez toxínov a čierna ryža pomáha drasticky redukovať toxíny.

8. Prevencia rizika obezity:

Obezita je horúcou témou na celom svete, je to kvôli dostupnosti rýchleho občerstvenia častejšie v porovnaní so zdravým jedlom. Obezita v súčasnej dobe vedie k zvýšenému riziku cukrovky, metabolických syndrómov a ďalších chorôb inzulínovej rezistencie spolu s drastickým zhoršovaním kardiovaskulárneho zdravia. Preto je nevyhnutné prijímať potraviny s nízkym obsahom uhľohydrátov, s nízkym obsahom cukru a s nízkym obsahom soli. Nahraďte bielu ryžu s obilím bohatým na vlákninu, ako je organická čierna ryža alebo zakázaná ryža. Organická čierna ryža prináša výhody tým, že pomáha znižovať hladinu hladu a nadmernú konzumáciu potravín vďaka vysokému obsahu vlákniny a živín. Vysoký metabolizmus vlákniny do krvi je v porovnaní s bežne dostupnou bielou ryžou nižší.

9. Dobré pre oči:

Na to, o čo sa každý snaží, je dobrý silný zrak bez stresu. Aby ste mali taký silný zrak, je dôležité konzumovať zdravé a výživné potraviny, a nie len ľahké jedenie, aby ste si vyrobili jedlo s nulovými živinami. Výhodou čiernej ryže alebo zakázanej ryže je, že je jednou z najlepších potravín na udržanie dobrého zraku, pretože čierna ryža dokáže predchádzať degeneratívnym poruchám očí. Antioxidačná vlastnosť čiernej ryže zmierňuje niektoré z bežne sa vyskytujúcich degeneratívnych očných problémov, ako je katarakta, rozmazané videnie a degeneratívny makulárny problém. Konzumujte „antokyanín“ bohatý na antioxidanty a majte zdravé oko.

10. Prirodzene bezlepkové zrno:

Čierna ryža je zaradená do prirodzene bezlepkovej ryže ako ostatné celozrnné ryže. Neznášanlivosť na lepok sa v súčasnej dobe stáva bežným problémom, s ktorým sa stretávajú mnohí vo všetkých častiach sveta. Problém citlivosti na lepok má podobné príznaky ako pri celiakii, ktorá zahŕňa zápchu, nadúvanie žalúdka, hnačku. Výhodou konzumácie čiernej ryže je, že sa vyhnete symptómom spôsobeným konzumáciou potravín bohatých na lepok, ako je viacúčelová múka (Maida), pšenica, jačmeň atď. Pripravte si na večeru dobrú bezlepkovú výživu bohatú na živiny s ázijskou čiernou ryžou a inou zeleninou a zbavte sa všetkých symptómov a problémov spôsobených lepkom.

11. Výhody čiernej ryže pre pokožku:

Lesklá napnutá pokožka je to, čo všetci chcú, ale ako ju mať a ako si udržať lesklú pokožku je vždy veľkou otázkou každého z nás. je to jednoduché, zdravá a vyvážená strava je to, čo musíte hľadať, aby ste si udržali zdravú pokožku. Jedna taká zdravá potravina, ktorá vám dodá základný lesk, je konzumácia ázijských paliet, ktoré povzbudzujú jedlá z čiernej ryže alebo používanie pokožky z čiernej ryže. Čierna ryža je prírodný antioxidant a rovnako ako vitamín E obsahuje množstvo spotrebného materiálu. Vitamín -E je známy prvok, ktorý je zodpovedný za napnutie pokožky a posilnenie pokožky, aby zostala zdravá a lesklá. Konzumácia šálky čiernej ryže obohatí telo o všetok potrebný vitamín potrebný na získanie dobrej pokožky.

12. Výhody čiernej ryže pre vlasy:

Čínska čierna ryža má svoj pôvod v tom, že je plná všetkých dôležitých vitamínov a antioxidantov. V Číne je bežnou praxou umývať si vlasy fermentovanou vodou z čiernej ryže. Vlasová pokožka a vlasy sú tak vyživované základnými výživami. Kombinácia vody z čiernej ryže a gélu z aloe vera môže chrániť poškodenie vlasov. Po vystavení vlasov silnému slnečnému žiareniu a prachu ich umyte vitamínom B, extraktom z čiernej ryže naplneným E. Obohaťte rast svojich vlasov tým, že použijete vodu z čiernej ryže a budete ich konzumovať priamo ako denne konzumovateľné jedlo spolu s čerstvou zeleninou.

Vedľajšie účinky čiernej ryže:

Čierna ryža je typom obilia plného zdravia a vysokej výživy. Takáto potravina nabitá nutričnými hodnotami neobsahuje žiadne činidlá ani chemické látky spôsobujúce vedľajšie účinky. Po konzumácii čiernej ryže nie sú žiadne závažné vedľajšie účinky. Nevýhody čiernej ryže môžu zahŕňať malý vedľajší účinok, ako napríklad:

 • Nadúvanie žalúdka.
 • Tvorba plynu.
 • Gastrointestinálne poruchy ako tráviace ťažkosti, pretože čierna ryža je nabitá vlákninou. Rozdelenie veľkých molekúl na malé fragmenty vyžaduje určitý čas, pokiaľ ide o potraviny bohaté na vlákninu.
 • Rovnaký koncept platí pre čiernu ryžu, po konzumácii čiernej ryže je čas potrebný na rozdelenie výživy dlhší v porovnaní s potravinami nabitými sacharidmi.

Diéta bez sacharidov je mantrou, ktorú hlásajú všetci dietológovia v dnešnom svete s prevahou cukrovky. Konzumácia obilia s nízkym obsahom uhľohydrátov v každodennom jedle pomocou „čiernej ryže“ je veľmi zdravou náhradou za konzumáciu kalorického bombardéra „bielozrnnej ryže“. Viesť zdravý život tým, že budete jesť čiernu ryžu, je určite motivátorom nielen pre seba, ale aj pre okolitých rodinných príslušníkov. Vezmite si bohatú vlákninu nabitú čiernu ryžu a zbavte sa všetkých symptómov rizika cukru a s ním spojených chorôb.