Diéta pre 3. mesiac v tehotenstve: Čo jesť a čo nejesť

Diéta hrá počas tehotenstva kľúčovú úlohu. Vyvážená a výživná strava môže zaistiť zdravie a pohodu matky a dieťaťa. Zvlášť v tehotenstve v 3. mesiaci veľa žien znepokojuje, čo jesť a čo nie. Keďže ich trápi nevoľnosť a nechutenstvo, často vynechávajú jedlá a namiesto toho si doprajú rýchle občerstvenie, ktoré má vysokú chuť, ale nízku kalorickú hodnotu. Ideálna strava musí obsahovať všetky skupiny potravín, ako sú obilie, zelenina, ovocie, mliečne výrobky, hydina a orechy v odporúčaných množstvách. Aby sme vám uľahčili život, zostavili sme tabuľku diét pre 3 mesiace v tehotenstve, ktorá vám pomôže správne jesť a zostať fit.

Diéta pre tehotenstvo v 3. mesiaci

Diéta pre 3. mesiac v tehotenstve:

 • Nutričné ​​fakty a rady O trojmesačnej tehotenskej diéte:
 • 3 mesiace tehotnej stravy:
 • 3 mesiace tehotenstvo Jedlo, ktoré nesmiete jesť?
 • Odporúčané doplnky počas 3. mesiaca tehotenstva:
 • Očakávaný prírastok hmotnosti počas 3. mesiaca tehotenstva:
 • Ďalšie tipy pre diétu pre tehotné v treťom mesiaci:

Nutričné ​​fakty a rady O trojmesačnej tehotenskej diéte:

Podľa diétnych pokynov musí budúca matka v diéte v 3. mesiaci tehotenstva konzumovať najmenej o 300 kalórií viac, ako je normálna hodnota. Jeden by mal tiež zahŕňať:

 • Obilné potraviny v najmenej 6-11 porciách
 • Čerstvé ovocie-2-4 porcie
 • Zelenina (šaláty, kari, hranolky) – 4 porcie
 • Mliečne výrobky (mlieko, jogurt, syry)- 4 porcie
 • Hydina a mäso – 2 porcie
 • Orechy- 1 porcia

3 mesiace tehotnej stravy:

Vaša strava v 3. mesiaci tehotenstva musí obsahovať tieto položky:

a). Potraviny obsahujúce vitamín B6:

Diéta pre 3. mesiac v tehotenstve Vitamín B6

Jedným z bežných problémov v tejto fáze je nevoľnosť. Konzumácia jedla obsahujúceho vitamín B6 môže pomôcť zmierniť nevoľnosť. Pomáha tiež zvýšiť vašu náladu. Príjem citrusových plodov, zemiakov, rýb a vajec môže do vašej stravy začleniť dennú dávku vitamínov. Už neexistuje žiadna únava, ktorú by ste inak mohli zažiť.

b). Sacharidy počas 3. mesiaca tehotenstva:

Sacharidy diéty pre 3. mesiac

Aj keď bolo vždy známe, že uhľohydráty ovplyvňujú váš pás, rovnaká živina je teraz prospešná pre vaše zdravie. Príjem chleba, ryže a zemiakov môže vo vás vliať energiu. Pretože tieto živiny dodávajú energiu, jej príjem vám môže zabrániť cítiť sa modro. Konzumácia celozrnných obilnín môže byť veľmi prospešná pre vaše zdravie.

c). Zelenina:

Zelenina

Zelenina bola vždy súčasťou našej zdravej výživy a 3. mesiac tehotenstva nie je výnimkou. Zelená listová zelenina je veľmi dôležitou súčasťou, pretože obsahuje potrebnú vlákninu, ktorá je nevyhnutná pre vaše zdravie. Mali by ste konzumovať dobré množstvo brokolice a špenátu. Zelenina ako mrkva, paprika, zimná tekvica a marhule sú tiež prospešné pre vaše zdravie.

d). Ovocie:

Čerstvé ovocie je skvelým zdrojom vitamínov a antioxidantov. Obsahujú tiež cukrovú vlákninu, ktorá tiež robí zázraky pri tehotenskej diéte. Sú skvelou súčasťou stravy pre 3 mesiace tehotenstva, pretože prospievajú ženskému telu mnohými spôsobmi. Ovocie posilňuje vaše krvné vezikuly, svaly a tiež pomáha pri posilňovaní kostí. Vitamín C pomáha znižovať riziká spojené s pôrodom.

e). Mäso:

Dieťa v 3. mesiaci tehotenstva

Konzumácia mäsa počas trimestra tehotenstva dodáva vášmu telu železo. V tejto dobe je to veľmi dôležitý minerál. Železo uľahčuje produkciu hemoglobínu v tele a tým uľahčuje matke prenos kyslíka. Mala by sa konzumovať nevyhnutne v 3. mesiaci tehotenstva, aby ste zvýšili produkciu krvi vo svojom tele.

f). Vápnik:

Diétne mliečne výrobky pre 3. mesiac

Príjem mliečnych výrobkov vo vašej strave poskytuje vápnik, ktorý je veľmi dôležitý pre posilnenie kostí. Nie je to prospešné len pre vás, ale aj pre vaše dieťa, pretože uľahčuje zlepšenie kostí vášho dieťaťa. Nielen kosti, ale tiež pomáha pri vývoji zubov, sluchu, svalov, nervov. Obsahujú tiež ďalšie minerály, ktoré sú prospešné pre vaše zdravie.

g). Folát:

Diéta pre 3. mesiac v tehotenstve Plávajúce jedlá

Toto je dôležitý vitamín pre vývoj plodu vo vašom tele. Folát tiež pomáha predchádzať akýmkoľvek defektom nervovej trubice. Folát obsahuje vitamín B9, ktorý je veľmi prospešný pre vaše zdravie, a teda príjem špargle. Brokolica, tmavá listová zelenina, avokádo a ďalšie nevyhnutné veci s vami môžu počas tretieho mesiaca tehotenstva robiť zázraky.

h). Tuky:

Diéta pre 3. mesiac v tehotenstve Tukové oleje

Tuky sú dôležitou súčasťou vývoja vás a tela vášho dieťaťa. Tuky obsiahnuté v mäse a mliečnych výrobkoch môžu prispieť k zvýšenému rastu dieťaťa. Nemalo by predstavovať viac ako 30% vašich denných kalórií. Zahrňte do svojej každodennej stravy rôzne druhy olejov, ako sú slnečnicový, olivový, arašidový, sezamový, semienkový a orieškový.

i). Zinok:

3. mesiac tehotenstvo Diéta Zinkové jedlá

Toto je ďalšia zložka, ktorá uľahčuje rast a vývoj tela dieťaťa i plodu. Môžete mať dennú dávku zinku z potravín, ako sú kura, morka, mäso, ryby, zázvor, cibuľa, fazuľa a mnoho ďalších. Pomáha tiež udržiavať imunitný systém a pomáha predchádzať rizikám spojeným s potratom a pôrodom.

j). Vitamín D:

Táto živina je jednou z najdôležitejších položiek, ktoré by ste mali zahrnúť do svojej každodennej stravy. Pomáha udržiavať stály vývoj kostí a zubov vášho dieťaťa. Môžete ho zahrnúť do svojho 3 -mesačného tehotenského jedla, ktoré budete jesť pre správny vývoj. Potraviny, ako je olej z tresčej pečene, mastné ryby a vaječné žĺtky, sú jeho dôležitou súčasťou.

k). Jód:

Jód je rozhodujúci pre vývoj nervového systému a mozgových funkcií dieťaťa. Odporúča sa, aby ste denne prijali 220 mg jódu z prírodných zdrojov potravy, ako sú syry, jogurty, zemiaky, šošovica a morské plody, ako sú krevety, losos a treska.

3 mesiace tehotenstvo Jedlo, ktoré nesmiete jesť?

a). Nezdravé jedlo:

Nezdravé jedlo spôsobuje veľa škodlivých účinkov vo vašom tele. Keď konzumujete nezdravé jedlo, vo vašej strave nie je celé zrno. Môže tiež narušiť vaše črevné pohyby, čo má nepriaznivé účinky na vaše tehotenstvo. Nezdravé jedlo obsahuje tiež nepravidelné množstvo cukru a tuku, čo je pre budúcu matku veľmi škodlivé.

b). Morské plody obsahujúce ortuť:

Jedným z najdôležitejších dôvodov, prečo sa vyhnúť príjmu morských plodov, je prítomnosť metylortuti. Toto je veľmi škodlivé činidlo nachádzajúce sa v morských plodoch, ktoré spôsobuje poškodenie vášho plodu. Vyhnite sa preto konzumácii morských plodov vo svojej každodennej strave počas 3. mesiaca tehotenstva. Príjem rýb ako tuniak, mäkkýše, údené ryby a tiež sushi by ste mali čo najviac obmedziť..

c). Jedlo v plechovkách:

Akýkoľvek druh potravín, ktoré sú k dispozícii v plechovkách, je škodlivý pre rast dieťaťa počas tehotenstva. Sú škodlivé, pretože obsahujú arómy a konzervačné látky, ktoré sú prírodnej povahy. Počas tejto doby by ste mali vždy konzumovať prírodné potraviny. Konzervanty boli vždy škodlivým artiklom a hlavne v tehotenstve.

d). Mliečne výrobky, ktoré sú nepasterizované:

Osvojte si zvyk konzumovať mliečne výrobky, ktoré sú pasterizované, aby ste sa vyhli akejkoľvek otrave. V dôsledku pasterizovaných mliečnych výrobkov sa môžu vyskytnúť infekcie, ako je listéria alebo akýkoľvek druh otravy jedlom. Najlepšie je mať domáce mliečne výrobky, pretože neexistuje žiadna šanca na infekciu.

e). Káva/čaj:

Kofeín je pre vaše dieťa veľmi škodlivý, pretože môže ovplyvniť srdcovú frekvenciu prechodom cez placentu. Tiež zvyšuje váš krvný tlak a srdcový tep, preto by ste sa mu mali počas tehotenstva úplne vyhýbať. Prvým 3 mesiacom by ste sa tomu mali počas tehotenskej diéty vyhnúť, pretože má nežiaduce účinky. Máte tiež tendenciu viac močiť pri príjme kávy, čím sa z tela uvoľňuje viac tekutín, čo vedie k dehydratácii.

f). Surové klíčky:

Aj keď sa počas tehotenstva odporúča jesť klíčky, vyhýbajte sa ich konzumácii surových. Surové klíčky sú ťažko stráviteľné a môžu viesť k poruchám trávenia, po ktorých nasledujú silné kŕče v žalúdku, plynatosť a zápcha. Ak chcete klíčky konzumovať, uvarte v pare alebo ich uvarte pred pridaním do šalátov.

g). Neumyté mäso, ovocie a zelenina:

Nikdy nejedzte svoje produkty priamo bez ich umývania. Ak nie sú zvyšky pesticídov na vonkajšej vrstve dôkladne odstránené, môžu spôsobiť vážne zdravotné komplikácie vrátane rakoviny. Pred použitím je lepšie ich namočiť na 10-15 minút do zmesi limetky a octu.

Odporúčané doplnky počas 3. mesiaca tehotenstva:

Spolu s odporúčaným diétnym plánom pre 3. mesiac tehotenstva nezabudnite zahrnúť do navrhovaných dávok aj nasledujúce doplnky:

 • Vápnik – 300 mg
 • Kyselina listová – 400 mcg
 • Riboflavín – 2 mg
 • Vitamín D – 400 IU
 • Vitamín C- 70 mg
 • Tiamín – 3 mg
 • Niacín – 20 mg
 • Vitamín B12 – 6 mcg
 • Vitamín E – 10 mg
 • Zinok – 15 mg
 • Železo – 17 mg
 • Jód – 150

Očakávaný prírastok hmotnosti počas 3. mesiaca tehotenstva:

Priberanie je súčasťou tehotenstva a je zdravým znakom toho, že vaše dieťa rastie. Rozsah prírastku hmotnosti sa však líši v závislosti od osoby a jej BMI. Platí pravidlo, že priberanie na váhe je –

„Ženy, ktoré mali pred tehotenstvom podváhu, musia súčasne priberať na váhe,

Ženy, ktoré mali pred tehotenstvom nadváhu, musia menej priberať. “

V prvom trimestri, obzvlášť počas 3. mesiaca tehotenstva, sa u zdravého jedinca očakáva prírastok hmotnosti 1-1,5 kg. Ak ste si nevšimli žiadnu zmenu, váš lekár vám môže odporučiť niektoré doplnky na zvýšenie telesnej hmotnosti a zmeny v stravovaní.

Ďalšie tipy pre diétu pre tehotné v treťom mesiaci:

Nasledujúce rady vám môžu pomôcť užiť si zdravé tehotenstvo:

 • Určite svoje potravinové alergie. Ak ste alergický na ovocie alebo zeleninu, úplne sa mu vyhnite.
 • Nikdy si nedoprajte lacné rýchle občerstvenie, najmä to, ktoré sa vyrába na ulici.
 • Nejedzte jedlo, ktoré nie je poriadne prikryté
 • Hľadaj v jedle konzervačné látky a v tehotenstve sa im vyhýbaj
 • Je lepšie ísť na organické potraviny, aby ste predišli pesticídom a škodlivým chemikáliám
 • Spolu s výživným jedlom dbajte aj na včasné užívanie doplnkov
 • Pite veľa vody a udržujte sa hydratovaní

Keď ste tehotná, pamätajte, že je vašou zodpovednosťou zaistiť blaho vášho dieťaťa. Správna strava, ktorá spĺňa vaše nutričné ​​požiadavky, je nevyhnutná pre bezproblémové a bezproblémové doručenie. Spolu s jedlom si musíte aj poriadne oddýchnuť a zachovať pokojnú myseľ. Zdravé matky robia zdravé a krásne deti. Je teda načase vziať túto vec do rúk a nábožensky sa držať tejto diétnej schémy tehotenstva v 3. mesiaci. Rozlúčte sa s balíčkom čipov a začnite zdravo jesť!

Odborné otázky a odpovede:

a). Koľko jedál by som mala jesť denne počas 3. mesiaca tehotenstva?

Keď ste v 3. mesiaci tehotenstva, musíte začať zvyšovať príjem potravy. Lekári odporúčajú niekoľko malých jedál, namiesto jedného alebo dvoch veľkých jedál. Odporúčame dodržať dobre zostavený plán, ktorý pozostáva zo 4 jedál denne a 3 občerstvenia medzi nimi. V týchto jedlách môžete pokryť všetky požadované prvky jedla na základe vášho výberu.

b). Počas tehotenskej diéty je potrebné urobiť všetky opatrenia?

Neexistujú žiadne opatrenia ako také. Diéta je naplánovaná tak, aby pokryla všetky základné živiny. Ak však vaše telo určité potraviny neprijíma, jednoducho sa im vyhnite a nahraďte ich vhodnými alternatívami. Tí, ktorí majú intoleranciu laktózy, môžu napríklad zvoliť alternatívy ako sójové mlieko, mandľové mlieko, tofu atď.,

c). Aké sú bežné potravinové alergie v diéte pre 3. mesiac v tehotenstve?

Potravinové alergie sa bežne vyskytujú počas tehotenstva. Niektoré z týchto alergických reakcií by pokračovali od detstva, zatiaľ čo niektoré sa objavili počas tehotenstva. Patria sem – alergia na laktózu, alergia na kyselinu citrónovú, brinjal, morské plody, arašidy, mak atď., Môžete si všimnúť reakcie ako vyrážky, kýchanie, pálenie záhy, dýchavičnosť a svrbenie. Ak sa u vás vyskytne ktorýkoľvek z týchto príznakov, okamžite sa poraďte s lekárom a vyhýbajte sa týmto jedlám.