Jóga Nidra – účinný spôsob relaxácie a omladenia

Rázne jogové pózy a dlhé držania nie sú vhodné pre každého. Naučiť sa to isté môže trvať roky. Na druhej strane, Yoga Nidra alebo jogínsky spánok je jednoduchá meditácia, ktorú môžu cvičiť a ovládať všetci. Túto jednoduchú techniku ​​je nielen ľahké zvládnuť, ale má aj mnohostranné výhody. Pri pohodlnom odpočinku v Savasane môžete cestovať cez Pancha Maya Kosha seba samého a naplniť ho tak pocit zdravosti. Už viac nemusíte čakať roky, kým budete cvičiť a ovládať asány, aby ste sa oslobodili. Cvičením pozícií jogy Nidra môžete skôr uvoľniť stres a úzkosť a naplniť vnútorný pokoj a vedomie takmer okamžite. V tomto článku vás prevedieme krokmi, ako cvičiť jogu Nidra, a tiež vám povieme o rôznych výhodách jogy Nidra pre zdravie..

Jóga Nidra je účinný spôsob relaxácie a omladenia

Čo je jóga Nidra?

Spánková meditácia Jóga Nidra je metóda uvedenia tela do polovedomého stavu, stavu medzi spánkom a bdením. V tejto fáze sa telo človeka cíti úplne uvoľnené a bez obáv a znepokojujúcich myšlienok. Jóga Nidra sa vykonáva pod vedením inštruktora. Všetky ostatné zmysly tela sú stiahnuté, pričom iba jeden zmysel pracuje na absorbovaní pokynov sprievodcu.

Jóga Nidra a kroky, ktoré treba vykonať

Jóga Nidra pre začiatočníkov:

Predtým, ako začnete cvičiť jogu Nidra, je dôležité poznať jej niektoré aspekty. Pozrite sa na nižšie uvedené tipy, aby ste vedeli, ako robiť meditáciu Jóga Nidra.

1. Použite mierové miesto:

Jógu v akejkoľvek forme nemožno nikdy cvičiť v hlučnom alebo preplnenom prostredí, obzvlášť jogu Nidra. Preto skôr, ako sa rozhodnete cvičiť jogu Nidra, musíte si vybrať miesto, ktoré vám umožní cvičiť toto nádherné umenie bez akéhokoľvek rušenia. Najlepšie je cvičiť to na svojej verande alebo balkóne skoro ráno. Pomáha vám spoznať krásy sveta a tiež vás naučí vážiť si ho. Ak pre vás táto možnosť nie je uskutočniteľná, môžete použiť aj tmavú a evakuovanú miestnosť. Nie je nič iné ako cvičiť jogu Nidra na kontrolu úzkosti.

2. Udržujte svoj žalúdok prázdny:

S plným žalúdkom nemôžete vykonávať žiadne cvičenia. To vás nafúkne a budete sa cítiť letargicky. Napriek tomu, že pri joge Nidra ide o upokojenie a relaxáciu, mali by ste to pochopiť hneď, ako to príde. Ak vám tento pocit unikne, nebudete schopní pochopiť skutočný význam alebo dôležitosť jogy Nidra. Preto odporúčame, aby ste pred tým nechali žalúdok prázdny. Zaistite, aby medzi vašimi jedlami bola 2 až 3 hodinová prestávka.

3. Udržujte sa v pohodlí:

Aby ste túto reláciu naplno využili, musíte sa udržiavať v pohodlí a teple. Vezmite si svoju najlepšiu deku a prikryte sa od hlavy po päty. Po cvičení jogových pozícií bude vaše telo horúce a keď si ľahnete k Nidre, všimnete si, že teplota náhle klesla a vaše telo začína byť chladné. Aby ste sa vyhli takýmto pocitom, odporúčame vám mať pri sebe deku. Tenký a mäkký vankúš si môžete položiť aj pod hlavu, aby ste sa v ňom cítili pohodlne a uvoľnene.

4. Staňte sa pozorovateľom:

Ďalšia vec, ktorú musíte urobiť, je stať sa bystrým pozorovateľom. Sledujte každý jeden pocit vo svojom tele a relaxujte, ako sa dá. Strávte nejaký čas v pokoji a pokoji a pokúste sa využiť pokojnú atmosféru okolo vás. Vášmu telu to pomôže uvedomiť si svoje okolie. Môžete sa tiež otočiť na pravú stranu a ležať tam ešte niekoľko minút. Nezabudnite si dať načas. Táto prax Yoga Nidra nie je o žiadnom zhone. Je to všetko o prežívaní radosti vo svete okolo vás a pocite mieru pokoja zvnútra.

5. Vedomá relaxácia:

Jóga Nidra nie je o vedomom úsilí, ale o vedomej relaxácii. Vezmime si príklad, aby sme to pochopili. V okamihu, keď počujete slovo lopta, napadne vám obraz lopty. Nemusíte sa snažiť premýšľať o jeho tvare alebo funkciách. To isté sa deje, keď cvičíte Nidra jogu. Aby ste pocítili pocit, nemusíte sa sústrediť na nohy alebo ruky ani sa dotýkať nosa. Rovnako nemusíte hýbať ani časťami tela. Venujte im malú pozornosť a zhlboka sa nadýchnite.

6. Môžete použiť nejakú hudbu:

Aby bola jóga Nidra efektívnym procesom, môžete použiť dobrú a jemnú hudbu. Môžete skúsiť mäkké inštrumentály. To upokojí vaše zmysly a omladí vás zvnútra. Budete sa cítiť ľahko, uvoľnene a veľmi sviežo. Keďže joga je základným prvkom života človeka, určite si oddýchnete pri melódiách a rytmoch stále nádhernej a jemnej klasickej hudby..

Cvičenie jogy Nidra

7. Majte dostatok času:

Ak chcete čokoľvek cvičiť pravidelne, musíte si na to nájsť dostatok času. Myslíme tým, že by ste si mali ušetriť konkrétny čas dňa, kde môžete cvičiť jogu Nidra. Tiež by mala byť krátka medzera medzi pozíciami jogy a nidrou. Toto je čas, ktorý by ste mali stráviť tým, že sa uvoľníte a budete cítiť krásu sveta zvnútra.

8. Je prirodzené nechať sa rozptýliť:

Je úplne prirodzené nechať sa rozptýliť cvičením jogy Nidra, ale nie je potrebné, aby ste ich obmedzovali. Ak ste počas celého procesu zaspali, nebuďte vinní, keď sa zobudíte. To všetko je proces učenia sa.

Ako cvičiť jogu Nidra?

Aby ste mohli cvičiť jogu Nidra na spanie, musíte najskôr vykonať určité polohy jogy. Pozrite sa na nasledujúce kroky jogy Nidra:

 • Ľahnite si rovno na chrbát a urobte pózu z mŕtvoly.
 • Začnite tým, že budete venovať pozornosť pravej nohe.
 • Sústreďte sa na to niekoľko sekúnd.
 • Zároveň uvoľnite nohu.
 • Tiež môžete jemne presunúť svoju pozornosť na pravé koleno, stehná a boky. Uvedomte si celú pravú nohu a opakujte tento postup tak dlho, ako môžete.
 • Podobne dávajte pozor na všetky časti tela.
 • To zahŕňa oblasť pupka, hrudník, ramená, žalúdok a pravú ruku.
 • Uvedomte si celú ľavú nohu a celý postup zopakujte.
 • Teraz relaxujte a nechajte svoje telo niekoľko minút dýchať.
 • Párkrát sa nadýchnite a vydýchnite vonku.
 • Počas celého postupu spomaľte, pretože všetko je len o pocite pokoja a mieru vo svete okolo vás.
 • Ak pocítite trochu nepohodlia, môžete zdvihnúť nohy o niečo vyššie.
 • To vám veci mierne uľahčí.

Výhody jogy Nidra

Výhody jogy Nidra:

Jóga Nidra je úžasný spôsob, ako uvoľniť svoje telo. Meditácia jogy Nidra má mnoho výhod. Tu je uvedených len málo z výhod jogy nidra:

 • Jóga Nidra je technika, ktorú môže cvičiť a ovládať každý. Pri vykonávaní tejto techniky nie je žiadne vekové obmedzenie ani fyzické, emocionálne, mentálne alebo duchovné obmedzenie.
 • Človek môže zažiť uvoľnené telo i myseľ. Cvičte jogu Nidra na prirodzené uzdravenie mysle a tela.
 • Môže zmierniť stres a cítiť sa lepšie.
 • Cvičte jogu Nidra pre hlboký spánok a upokojte nervový systém.
 • V tele môže uvoľniť dlhotrvajúce emócie.
 • Môže dôjsť k zvýšeniu sebauvedomenia.
 • Človek môže nájsť vnútorný pokoj a prekonať negativitu.
 • Najlepšia časť jogy Nidra je, že nemôžete urobiť chybu alebo ju urobiť nesprávne.
 • Ľahko sa zmestí do vašej každodennej rutiny.
 • Je to príležitosť dozvedieť sa o svojom vnútri a o svojej skutočnej povahe.
 • Dlhodobé emócie je možné rýchlo uvoľniť cvičením jogy Nidra.

Opatrenia pre Nidru:

Predtým, ako sa pustíte do cvičenia jogy nidra, musíte si pred cvičením jogy Nidra zapamätať nasledujúce opatrenia:

 • Vždy by ste si mali zvoliť tiché miesto pre jogu Nidra.
 • Miestnosť by mala byť vetraná a vetraná.
 • Pri vykonávaní na otvorenom mieste skontrolujte, či je telo správne zakryté.
 • Skoré ráno a tesne pred spaním je najlepší čas na jogu Nidra.
 • Nikdy nevykonávajte jogu Nidra bezprostredne po jedle.
 • Medzi jedlom a jogou Nidra by mala byť prestávka najmenej 2 hodiny.

Najlepším spôsobom, ako začať s jogou Nidra, je pripojiť sa k triede a riadiť sa pokynmi trénera. Pokyny krok za krokom môžu osobe pomôcť ľahko sa dostať do stavu Nidra a užiť si zážitok. Tým, že to budete robiť každý deň, môžete dosiahnuť dokonalosť a môžete podávať vlastné výkony. Jóga Nidra je najlepší spôsob, ako sa odpojiť od materialistického sveta znížením emócií. Vnáša do ľudí negativitu a silné emócie ako nenávisť, hnev, melanchólia. Cvičte jogu Nidra pravidelne, aby ste zažili tento úžasný stav mysle.

Jóga Nidra je dokonalá technika sebarelaxácie a uvoľnenia stresu a napätia z vášho tela. Vďaka tomu ste pokojnejší a miernejší a uvedomujete si svoju skutočnú povahu a hlbšie vnútro. Najlepšia časť cvičenia jogy Nidra pre nespavosť je, že neexistuje žiadne vekové obmedzenie a každý ju dokáže zvládnuť a zažiť blaženosť. Cvičíte teda v poslednej dobe Yogu Nidru? Podeľte sa o svoj názor a svoje pocity s nami v nižšie uvedených komentároch a motivujte ostatných čitateľov, aby cvičili to isté a oslobodili sa.

často kladené otázky & Odpovede:

Q1. Môžete cvičiť jogu Nidra v posteli?

Odpoveď: Jóga Nidra je technika, ktorá zahŕňa psychický spánok. Nejde o skutočný spánok, ale o vedomý stav na hranici spánku. K hlbšej transformácii môže dôjsť pri joge Nidra, keď si uvedomíte svoje hlbšie vnútro a spoznáte aj svoje vnútorné potenciály, o ktorých ste doteraz možno nevedeli. Pomáha tiež prirodzene liečiť vaše telo a myseľ.

Q2. Aké sú fázy jogy Nidra?

Odpoveď: Existuje 8 fáz jogy Nidra, z ktorých 4 fázy sú: Fáza číslo 1 – Usadzovanie, Fáza 3 – Rotácia tela, Fáza 4 – Uvedomenie si dychu a Fáza 8 – Externalizácia sú skutočne dôležité. Nasleduje názov 8 fáz jogy Nidra.

 • Fáza 1: Usadenie alebo počiatočná relaxácia
 • Fáza 2: Zámer
 • Fáza 3: Rotácia tela
 • Fáza 4: Uvedomenie si dychu
 • Fáza 5: Vnímanie zmyslov
 • Fáza 6: Vizualizácia
 • Fáza 7: Sankalp
 • Fáza 8: Externalizácia

Q3. Aký je rozdiel medzi jogou Nidra a meditáciou?

Odpoveď: Jóga Nidra a meditácia nie sú úplne rovnaké a je medzi nimi značný rozdiel. Pri joge nidra si ľahnete a rôznymi cvičeniami sa dostanete do polohypnotického stavu, ktorý je niekde medzi bdelým spánkom a spánkom. Počas meditácie sedíte rovno so vzpriamenou chrbticou a zostanete bdelí a pri vedomí.

Q4. Môže joga Nidra nahradiť spánok?

Odpoveď: Jóga Nidra je známa aj ako jogínsky spánok. Aj keď je rozdiel medzi skutočným spánkom a jogínskym spánkom, je pravda, že 1 hodina jogy Nidra je rovnako účinná ako 4 hodiny zdravého spánku. Ľudia, ktorí chcú obmedziť spánok, aby mohli efektívne pracovať, by preto mali vyskúšať cvičenie jogy Nidra.

Q5. Ako cvičiť jogu Nidra doma?

Ans. Nasledujú kroky, ako cvičiť jogu Nidra doma:

 • Nájdite záznam pokynov z jogy Nidra online.
 • Nájdite vhodné miesto pre jogu Nidra a zabezpečte si prikrývku a mäkký vankúš.
 • Veci, ako sú vonné tyčinky, sviečky atď., Sú potrebné na to, aby mala joga Nidra správnu atmosféru.
 • Noste pohodlné oblečenie.
 • Urobte izbu tichou a pohodlnou.
 • Ľahnite si so zatvorenými očami.
 • Zhlboka sa nadýchnite a riaďte sa pokynmi zvuku.
 • Uvedomte si celé svoje telo.
 • Pripravte sa na návrat k svojmu vedomiu.
 • Skončite znova tým, že si zacvičíte niektoré ásany.