5 festivalov v Urísi, o ktorých by ste mali vedieť a zažiť

Orissa je štát ohraničený Západným Bengálskom a Andhra Pradesh na severe a juhu; spolu s Bengálskym zálivom na východe. Festivaly Orissa sú známe svojou dobrou náladou na oslavy a oslavy so žiarivou majestátnosťou a farbami. Tento článok prináša podrobný zoznam festivalov v Uríse, ktoré nám umožňujú dozvedieť sa viac o hlavnom festivale v Uríse a o ďalších festivaloch, ktoré sa v Orisse oslavujú počas celého roka. Návštevu Orissy nemožno nikdy považovať za úplnú bez účasti na ich slávnostných oslavách alebo návšteve ich farebných veľtrhov. Stovky chrámov nachádzajúcich sa v Orisse ponúkajú ukážkový pohľad na bohaté kultúrne dedičstvo Orissy.

Najlepšia kultúra a festivaly v Urísi:

Pozrime sa na zoznam festivalov v Uríse ďalej. Významné sviatky Urísy sú nasledovné.

1. Festival Ratha Yatra alebo Chariot:

sviatky orissa

Toto je jeden z hlavných festivalov v Uríse. Známy ako Rath Yatra, je nazývaný aj ako festival chariotov. Tento festival sa spravidla koná v mesiacoch jún alebo júl. Tento festival, ktorý sa začína v mesiaci Jyestha v deň splnu, navštevujú pútnici z celého sveta. Tento deň bude Snana Yatra, kde sa modly Lorda Jagannatha, Balabhadru a Subhadru vezmú so čakrou Sudarshana. Potom sú kúpaní v pandáli Snana Mandapa, podľa tradičných náboženských obradov. Potom im vraj ochorela horúčka. Preto boli v karanténe a uväznení na samotke. Táto oslava trvá štrnásť dní.

Ďalej sa zúčastňujú špeciálnej ajurvédskej medicíny nazývanej boli spolu s unikátnou a špeciálnou liečivou tekutou diétou s názvom „sarapana“. Tieto lieky ich starajú o zdravie. Po dvojtýždňovom uväznení na Ashadha Shukla Dwitiya, ktorý je druhým dňom lunárneho mesiaca, cestujú traja bohovia v obrovských vozoch, aby videli svojich čakajúcich oddaných vonku..

Rath Yatra je slávny festival Urísa a nasleduje niekoľko rituálov. Jeden slávny rituál je „zametanie“ alebo metla vozov. Vykonáva to Gajapati Maharaja z Puri. Akcia sa vykonáva so zlatou metlou. Táto akcia vyhlasuje, že je najskôr Pánovým služobníkom. Týmto činom a dôstojnosťou svojej práce demonštruje socializmus. Obrovské vozy ťahajú masy, ktoré čítajú tisíce ľudí. Ľudia ťahajú vozy bez ohľadu na pohlavie, kastu, vierovyznanie a náboženstvo. Robia tak, aby hlásali univerzálnosť bohov pre ľudstvo ako celok.

Akonáhle sú tieto dokončené, všetky božstvá alebo idoly sú potom odoslané späť do Gundicha Ghara alebo Mausi Maa Mandir. Tam zostanú na mieste osem dní. Potom sa koná festival Bahuda Yatra alebo návratový voz. Páni sa potom vrátia do svojho pôvodného sídla v Shree Mandir.

2. Sitalsasthi karneval:

Ďalším zo zoznamov festivalov v Uríse je karneval Sitalsasthi. Tento sviatok sa oslavuje formou karnevalu. Jedná sa o rodný festival, ktorý oslavuje svadbu lorda Shivu s Parvati. Oslavujú sa vo všetkých chrámoch Shiva v celej Orisse. Festival sa spravidla koná v jyaistha. Ďalej sa tento festival spravidla koná v shuddha Panchami. Sprievod sa potom vydáva v deň Shashti. Tento festival znamená koniec letnej sezóny a začiatok monzúnov. Toto je jeden z najznámejších festivalov v Západnej Urísi.

3. Gamha Purnima:

Ďalším z dôležitých festivalov v Uríse je Gamba Purnima. Jedná sa o rituálny a tradičný festival Orissa. Festival Gamha Purnima je známy aj ako Raksha Bandhan. Na tomto rodnom festivale sestry uväzujú rakhi k zápästiam svojich bratov kvôli ochrane a ako symbol ich náklonnosti. Tento deň je tiež miestom, kde je možné svedkom toho, ako farmári v rôznych dedinách uctievajú kravy. Vyrábajú sa rôzne druhy vidieckych koláčov s názvom Pitha a rozdávajú sa sladkosti. V tento deň robia Utkala Brahmins puja z Upakarmy. Tento deň je tiež dôležitým dňom kvôli narodeninám lorda Balarama.

4. Ganesh Puja & Nuakhai:

Ďalším významným významným sviatkom Urísy je Ganesh Chaturthi. Tento sviatok dodržiava celý štát Orissa a oslavuje sa s veľkým náboženským nadšením, najmä v častiach západného pobrežia, Bhadrapada Shukla Chaturthi. Pre daršan sú postavené stovky puja puja. Deň po Chaturthi je známy ako Nuakhai. Ide predovšetkým o poľnohospodársky festival. Tento festival údajne víta novú ryžu sezóny a v tento deň oslavujú všetci obyvatelia západnej Urísy jedením novej úrody z ryžových polí. Tieto 2 dni sú sviatky vyhlásené vládou štátu v celom štáte.

5. Hingula Yatra:

sviatky orissa

Ďalším známym festivalom Urísa je Hingula Yatra. Hingula Yatra je festival, ktorý oslavuje uctievanie „Shakti“, ktoré sa považuje za Shiva puja. Tento festival sa spravidla začína dňom Vishuba Sankrantiho. Subkultúra tohto festivalu je náboženská kultúra tantrizmu. Odľahlé dediny oslavujú tento festival s mnohými úspornými opatreniami. Jedným z rituálov počas tohto festivalu je, že veriaci si jedlo pripravuje zo špeciálnej pece a jedlo si dáva raz denne až do ukončenia festivalu. Bohyni sa každý štvrtok v mesiaci Chaitra obetujú špeciálne modlitby.

Vzhľadom na zoznam festivalov v Uríse je možné pochopiť, ako tieto kultúry a tradície znamenajú pre miestnych obyvateľov Urísy v štáte. Tieto sviatky sa oslavujú so vznešenosťou a obrovskou vierou. Pripravujú sa miestne jedlá a odrody. Spoločenstvá predkladajú príslušnému pánovi obete a modlitby. Dúfam, že si vypočujete vaše komentáre k tomuto zoznamu festivalov v Uríse.

Často kladené otázky a odpovede:

1. Aké je známe jedlo Orissy počas festivalov?

Medzi hlavné potraviny v meste Orissa v čase osláv patria karí, dal, khattas, čatní, ryža, saagas a pithas.

2. Aký je slávny festival pozorovaný v chráme Puri v Orisse?

Jagannath Puri Yatra je slávny festival, ktorý sa koná v blízkosti chrámu Puri v Orisse. Toto je festival chariot, ktorý je spojený s lordom Jagannathom. Je to najstaršia dátumová jatra a jeden z najočakávanejších festivalov.

3. Aký je známy chrámový festival Konark?

Konark dance festival je slávny festival, ktorý sa oslavuje klasickými tancami, hudbou a extravaganciou. Počas tohto festivalu sa konajú oslavy na pozadí slnečného chrámu Konark. Kathak, Mohiniattam a Odissi sú niektoré z tancov, ktoré sa v tomto období konajú a majú za cieľ vytvoriť ducha bratstva a jednoty medzi ľuďmi..