Domáce lieky na nízky krvný tlak: 12 rýchlych prostriedkov na nízky krvný tlak

Nízky krvný tlak (90/60) alebo hypotenzia, ako naznačuje názov, je jedným z problémov spojených s tlakom, s ktorým krv prúdi do tela a prechádza srdcom. Je potrebné zabezpečiť, aby sa to stalo na vyváženej úrovni, inak to môže viesť k zdravotným problémom a vážnym stavom. Na jednej strane, keď veľa ľudí trpí problémami s vysokým krvným tlakom, existujú ľudia, ktorí majú dokonca nízke hladiny krvného tlaku a musia na tom zapracovať. Tento článok vám poskytne informácie o domácich liečebných postupoch na nízky krvný tlak.

Najlepšie domáce lieky na nízky krvný tlak

Čo je to vlastne hypotenzia?

Hypotenzia je stav, keď je tlak krvného obehu v srdci abnormálne nízky. Aj keď je nízky krvný tlak považovaný za bezpečnejší ako vysoký krvný tlak, extrémne nízke hodnoty môžu byť smrteľné. Toto sa meria systolickými a diastolickými hodnotami, kde systolický označuje tlak krvi počas srdcového tepu a diastolický tlak krvi medzi srdcovými údermi, keď je srdce v pokoji. Nízky krvný tlak môže byť spôsobený zmenou polohy alebo v prípadoch, ako je dehydratácia. Niektorí ľudia môžu mať chronické nízke hodnoty TK.

Ako sa meria krvný tlak a čo je označené ako hypotenzia?

Krvný tlak sa meria umiestnením stetoskopu na zápästie pacienta ako prvého. Okolo ramena je umiestnená manžeta, ktorá je nafúknutá pomocou žiarovky. Potom sa uvoľní tlak vzduchu, ktorého hodnoty sa zaznamenajú do meradla. Ak hodnoty ukazujú 120/80 mm Hg, označuje sa to ako normálny, zdravý krvný tlak. Aj keď je u mnohých dospelých bežné, že majú hodnoty nižšie ako 120/80 mmHg, akékoľvek čítanie pod úrovňou 90/60 mmHg sa nazýva nízky krvný tlak alebo hypotenzia.

Prírodné domáce opravné prostriedky pre nízky krvný tlak:

Najlepšie je však odporučiť, aby ste na liečbu nízkeho krvného tlaku použili domáce prostriedky, ktoré prinesú bezpečnú, efektívnu a cenovo dostupnú zmenu v tele. Aby ste vedeli, ktoré vám budú najviac vyhovovať, tento sprievodca ponúka niektoré z najlepších domácich liekov na nízky krvný tlak, ktoré je možné pravidelne používať na dosiahnutie viditeľných výsledkov:

Pozrite sa na tieto jednoduché, ale účinné prostriedky na zníženie krvného tlaku:

1. Soľ:

Ak chcete vedieť, ako prirodzene zvýšiť krvný tlak, odpoveď je Soľ! Na jednej strane by pre vysoký krvný tlak mal byť nízky príjem soli, pri nízkom krvnom tlaku by ste mali zvýšiť množstvo v strave. Obráťte sa na slané, ale zdravé jedlá a poraďte sa s lekárom o správnom množstve odporúčanom pre pacientov s nízkym krvným tlakom. Toto je jeden z prvých účinných krokov na riešenie problému nízkeho krvného tlaku.

Pokyny na prípravu:

 • Vezmite jednu lyžicu soli a rozmiešajte ju v pohári vody
 • Vypite ho na okamžitú úľavu od hypotenzie

Pokyny na použitie:

 • Vyhnite sa konzumácii konzervovaných a spracovaných potravín, aby ste zvýšili obsah soli. Do jedla je lepšie použiť morskú soľ.

Vedľajšie účinky:

 • Nadmerné zvýšenie sodíka môže znížiť hladinu draslíka v tele. Vezmite len toľko, koľko je potrebné.

2. Čierna káva:

Káva je jedným z okamžitých liekov na hypotenziu, ktoré môžu dramaticky zvýšiť váš krvný tlak. Aj keď na krátku dobu, kofeín v káve môže spôsobiť náhly príval adrenalínu, čo má za následok zvýšenie vášho krvného tlaku. Ľudia, ktorí príležitostne pijú kávu, môžu mať tento účinok na rozdiel od tých, ktorí kávu pijú pravidelne, kvôli tolerancii, ktorá sa v nich vyvinula. Tiež by ste sa mali uistiť, že denne vypijete menej ako 200 ml kávy.

Pokyny na prípravu:

 • Vezmite jednu polievkovú lyžicu kávového prášku do vriacej vody
 • Varte 2 minúty
 • Scedíme a podávame s hnedým cukrom alebo bez cukru

Pokyny na použitie:

 • Pridanie mlieka nezníži kávu. Takže si môžete vychutnať svoj obľúbený nápoj s mliekom.

Vedľajšie účinky:

 • Konzumácia viac ako 200 ml kávy denne môže viesť k prekysleniu a nespavosti.

3. Zmes soli a medu:

Zmes soli a medu je jedným zo spôsobov, ako si prirodzene zvýšiť krvný tlak. Zatiaľ čo príjem soli pomáha zvýšiť hladinu sodíka a zvýšiť krvný tlak, med vám môže pomôcť zbaviť sa závratov a únavy. Táto zmes je jednou z rýchlych metód, ktoré vám pomôžu prekonať príznaky hypotenzie. Môžete vyskúšať túto metódu a okamžite sa cítiť lepšie so zníženým symptómom nevoľnosti a vracania.

Pokyny na prípravu:

 • Vezmite jednu lyžicu soli a premiešajte s medom
 • Túto zmes zrieďte v 2 lyžiciach vody
 • Vypite ho na okamžitú úľavu od hypotenzie

Pokyny na použitie:

 • Môžete dokonca pridať štipku škorice na liečbu nízkeho krvného tlaku (hypotenzie)

Vedľajšie účinky:

 • Tento postup môže drasticky zvýšiť obsah sodíka. Buďte opatrní s množstvom soli.

4. Tulsi listy a zmes medu:

Listy Tulsi alebo svätá bazalka sú bohatým zdrojom vitamínu C okrem toho, že sú obohatené o základné živiny, ako je draslík alebo horčík. Bazalka a med sú nielen dobrým zdrojom bolesti v krku, ale aj jedným z najlepších bylinných liekov, ktoré vám pomôžu so správnym krvným obehom. Jedná sa o jeden z najlepších prírodných liekov, ktoré pomáhajú stabilizovať telo a ponúkajú rýchlu úľavu od symptómov, ako sú mdloby, závraty a nevoľnosť. Dávka tohto sirupu môže okamžite pomôcť normalizovať váš krvný tlak.

Pokyny na prípravu:

 • Hrsť listov Tulsi zmiešajte s trochou vody
 • Vytlačte šťavu a podávajte s medom

Pokyny na použitie:

 • Táto kúra sa odporúča každé ráno, aby ste dosiahli dobrý prospech.

Vedľajšie účinky:

 • Nie sú známe žiadne vedľajšie účinky tejto liečby.

5. Koreň sladkého drievka:

Korene sladkého drievka sú jednou z najlepších prírodných byliniek, ktoré udržujú váš krvný tlak na uzde. Tento koreň bráni fungovaniu enzýmov štiepiacich kortizol a tiež zlepšuje funkciu adrenalínu, ktoré sú pre váš krvný tlak mimoriadne dôležité. Konzumácia sladkého drievka môže náhle zvýšiť váš krvný tlak znížením hladiny draslíka. Preto sa odporúča udržiavať množstvo pod kontrolou, pretože sladké drievko môže dramaticky zvýšiť váš vysoký krvný tlak a môže byť smrteľné.

Pokyny na prípravu:

 • Čaj zo sladkého drievka pripravte tak, že korene zalejete vriacou vodou
 • Odvar precedíme a ochladíme
 • Môžete pridať lyžicu medu

Pokyny na použitie:

 • Túto liečbu by ste mali konzumovať 2-3 krát denne, ak máte veľmi nízky krvný tlak.

Vedľajšie účinky:

 • Vysoké množstvo sladkého drievka môže viesť k nebezpečne vysokým hladinám krvného tlaku.

Ďalšie domáce opravné prostriedky na zvýšenie krvného tlaku prirodzene:

1. Šťava z červenej repy:

Čerstvá šťava z červenej repy môže mať mnoho výhod, ale jednou z nich je bezpečná liečba nízkeho krvného tlaku. Uistite sa, že si dáte šálku šťavy z červenej repy dvakrát denne, aby ste dosiahli nízke výsledky pri nízkom krvnom tlaku. To vám určite pomôže dosiahnuť požadované výsledky. Uistite sa, že šťava je zo surovej červenej repy.

2. Mrkvová šťava:

Mrkva je v zásade prospešná pre vaše zdravie a môže vám pomôcť pri liečbe nízkeho krvného tlaku. Príjem tekutín je nevyhnutnosťou, ak ste obeťou nízkeho krvného tlaku, a to je pravdepodobne jeden z dôvodov, prečo sa môžete rozhodnúť pre mrkvovú šťavu na cestách alebo každé ráno počas raňajok, aby ste si udržali krvný tlak pod kontrolou..

3. Hrozienka:

K prírodným liekom na nízky krvný tlak patrí aj pridanie hrozienok do stravy. Hrozienka boli vždy považované za jeden z najlepších ajurvédskych liekov, ktoré udržujú váš nízky krvný tlak pod kontrolou. Hrozienka obsahujú inzulín, ktorý znižuje hladinu glukózy v krvi a udržuje tlak pod kontrolou. Do hrozienok pridajte trochu sójového mlieka, aby sa ľahko spláchli.

4. Citrónová šťava:

Okrem toho, že je citrónová šťava bohatá na antioxidanty a vitamín C, je nápomocná aj pri problémoch s nízkym krvným tlakom. Citrónová šťava, ktorá povzbudí vaše zmysly a povzbudí trávenie a metabolizmus, by bola tiež dobrou formou hydratácie pre vaše telo. Buď pridajte do svojej dennej stravy kvapky citrónu, aby ste svojmu jedlu dodali chuť, alebo jednoducho dajte citrón s vodou a medom.

5. Kurkuma:

Kurkuma je základná indická bylina, ktorá si nachádza svoje miesto takmer v každom inom indickom korenenom jedle, ktoré varíme. Málokto však vie, že kurkuma má zdravotné výhody, ktoré vám umožnia zvýšiť krvný obeh vo vašom tele, čo je dobrý spôsob, ako zvládnuť nízky tlak v krvi..

6. Mlieko a mandle:

Chcete vedieť, ako ovládať nízky krvný tlak pomocou domácich liekov? Lahodný a celkom zdravý spôsob, ako vyliečiť krízu nízkeho krvného tlaku, je dať si pastu z čerstvých mandlí s pohárom vlažného mlieka. To prispeje k hladinám živín v tele a tiež k výhode okrem udržania nízkeho tlaku na uzde.

7. Rozmarín:

Rozmarín môžete vo svojom každodennom jedle využiť vo forme esenciálnych olejov alebo jednoducho v bylinkovej forme. Okrem toho, že je rozmarín špeciálnym korením pre vaše chutné jedlá, je známy aj tým, že zvyšuje krvný obeh a upokojuje vaše zmysly. Preto je rozmarín považovaný za liek na nízky krvný tlak.

Zmeny životného štýlu na prevenciu hypotenzie (nízky tlak):

1. Majte dobré množstvo vody:

Voda pomáha pri regulácii funkcií tela a tiež zlepšuje krvný obeh. Pomáha to pri liečbe nízkych hladín krvného tlaku bez veľkého úsilia. Denne by ste mali skonzumovať asi 10-12 pohárov obyčajnej a filtrovanej vody. To prinesie mnoho ďalších výhod pre dobré zdravie tela.

2. Doprajte si dobrý spánok:

Spánok je ďalším faktorom, ktorého nedostatok vedie k mnohým telesným problémom vrátane nízkeho krvného tlaku. Ak chce človek bez námahy vyrovnať krvný tlak, mal by každý deň trvať asi 8-9 hodín nerušeného spánku. Je to jeden z najlepších domácich liekov, ktoré sa na tento účel používa.

3. Cvičenie:

Pravidelné cvičenie pomáha správnemu obehu krvi. Spolu so správnou domácou liečebnou kúrou na nízky krvný tlak vám tiež pomôže zostať fit a aktívny. Je to jedna z perfektných vecí, ktoré si môžete dopriať aspoň 30 minút každý deň, najmä plávanie.

4. Terapia smiechu:

10-15 minútová terapia smiechu skoro ráno pomôže dosiahnuť správnu rovnováhu medzi krvným tlakom a tiež udrží zdravie tela, srdca, mysle a duše. Je to perfektný spôsob, ako udržať nízky krvný tlak na uzde.

5. Uľahčite pohyby tela:

Lieky na nízky krvný tlak tiež zahŕňajú posúdenie pohybov vášho tela predtým, ako ich uvediete do činnosti. Jeden z príznakov nízkeho krvného tlaku je neustála závrat a v tejto chvíli vám čas na pohyby tela môže pomôcť zmierniť závraty. Hneď po prebudení zo spánku sa zhlboka nadýchnite a stabilizujte telo predtým, ako vstanete. Neskáčte rýchlo zo sediacej polohy, čo vášmu telu spôsobí náhle chvenie a závrat.

6. Jóga:

Niektorí ľudia uprednostňujú cvičenia, ako je turistika alebo plávanie, aby si udržali krvný tlak pod kontrolou. U niektorých môže malá joga každé ráno urobiť s vami zázraky. Z pohodlia domova si zacvičte niekoľko bežných jogových póz. Nielenže to udrží vaše telo v kondícii, ale tiež umožní vášmu telu správne cirkulovať krv, čím sa zníži ďalší pokles krvného tlaku.

7. Udržujte telo v kondícii:

Cvičenia nemusia byť súčasťou vášho nabitého programu, ale pokiaľ ide o nízky krvný tlak, udržujte krvný obeh plynulý a zapojte sa tým, že udržujete svoje telo v kondícii. Choďte po schodoch namiesto výťahu alebo si vyberte večerné prechádzky vo svojom blízkom parku, aby vaše telo fungovalo uvoľnene.

8. Zvýšte príjem tekutín:

Ak trpíte nízkym krvným tlakom, je viac ako trávenie alebo metabolizmus mimoriadne dôležité, aby ste príjem tekutín vo svojom tele brali vážne. Tekutiny vo vašom systéme vám pomáhajú regulovať prietok krvi, čo im umožňuje voľný pohyb po tele. So správnou hydratáciou a prúdením tekutín vo vašom tele do niekoľkých dní sa vaše závraty znížia a váš nízky krvný tlak bude pod kontrolou..

9. Časté jedlo:

Po jedle sa vám môže točiť hlava, a preto je tu trik, ako sa vyhnúť prílišnému závratu hneď po jedle. Namiesto toho, aby ste sa rozhodli pre ťažké jednorazové jedlá trikrát denne, rozdeľte svoje jedlá na časté porcie zakaždým s menšími porciami a nechajte svoje telo rýchlo stráviť..

10. Zníženie alkoholu:

Nízky krvný tlak príliš nevyhovuje pitiu alkoholu, a preto by ste mali obmedziť používanie alkoholických nápojov. Ľahký prietok krvi môže byť obmedzený, ak sa to neurobí zodpovedajúcim spôsobom.

11. Zdvihnite hlavnú dosku:

Ak ste obeťou nízkeho krvného tlaku, uistite sa, že je priestor vašej postele alebo vankúša mierne vyvýšený. Druhý vankúš pridajte, keď si ľahnete alebo budete mať hlavu trochu vyvýšenú od tela. Tak sa môžete vyhnúť ťažkej hlave alebo závratom.

12. Buďte opatrní v kúpeľni:

Uistite sa, že sa na záchodovom sedadle príliš nenamáhate. To môže byť predovšetkým príčinou závratov alebo točenia hlavy.

13. Udržujte ťažké veci mimo:

Zdvíhanie ťažkých bremien nie je možnosťou, ktorú by ste teraz chceli preskúmať. Nízky krvný tlak so zdvíhaním ťažkých bremien môže vrátiť nevoľnosť a závraty a vytvoriť pre vaše telo nepriateľskú situáciu. Tiež, ak je to potrebné, ten s nízkym krvným tlakom musí nosiť ťažké predmety, vždy ho držte v dostatočnej vzdialenosti od tela, aby ste mali telesnú hmotnosť pod kontrolou, aby sa z vás závraty nemohli dostať lepšie.

Ako okamžite zvýšiť krvný tlak?

Ak dôjde k náhlemu zníženiu krvného tlaku, postupujte podľa týchto tipov ako okamžitý liek na nízky krvný tlak (hypotenzia):

 1. Najprv vypite slanú vodu, aby ste zvýšili obsah sodíka v tele.
 2. Na zabránenie opuchu nôh používajte kompresné ponožky.
 3. Pitie väčšieho množstva tekutín môže pomôcť zvýšiť objem krvi.
 4. Ak ste chronickým pacientom s hypotenziou, okamžite si vezmite tabletky.

Potravinový graf na zabránenie a vyliečenie vysokého napätia:

Pozrite sa na zoznam potravín, ktoré by ste mali zaradiť do diéty s nízkym krvným tlakom:

 • Konzumujte potraviny bohaté na B-12, ako sú vajíčka, hovädzie mäso a cereálie.
 • Zahrňte viac potravín bohatých na folát, ako sú fazuľa, pečeň a špargľa.
 • Konzumujte viac slaných jedál, ako sú údené ryby, olivy, nakladané uhorky atď.,
 • Čaj zo sladkého drievka je možné konzumovať na zvýšenie krvného tlaku.
 • Malé dávky nápojov na báze kofeínu.
 • Šťavy bohaté na vitamín C ako citrón a citrusy.

Potraviny, ktorým sa treba vyhnúť:

 • Cukor.
 • Výrobky na báze bielej múky, ako sú cestoviny.
 • Biela ryža.
 • Škrobové jedlá ako zemiaky.
 • Ťažké a bohaté dezerty ako koláče.
 • Alkohol.

Nízky krvný tlak, tiež známy ako hypotenzia, ak je príliš dlho ignorovaný, môže spôsobiť vážne problémy, ktoré môžu dokonca ohroziť váš život. Keď sa rýchlo postavíte zo sediacej polohy, často sa vám točí hlava a točí sa vám hlava a to je primárne obviňované z problémov s nízkym krvným tlakom. Aj keď sú pravidelné návštevy lekára a včasná kontrola vášho krvného tlaku samozrejme nevyhnutnosťou, často vám niektoré domáce prostriedky určite pomôžu udržať si krvný tlak pod kontrolou..