Kóšer diéta: potraviny, výhody a stravovací plán

Kosher sa odvoláva na židovský stravovací rámec na prípravu, spracovanie a konzumáciu potravín. Je odvodené z hebrejského slova „kasher“, čo znamená správny alebo zákonný. Košer potraviny spĺňajú dietetické požiadavky židovských zákonov. Nejde len o bezpečnosť potravín, ale aj o dodržiavanie náboženských tradícií. Ľudia pochádzajúci zo Židov jedia kóšer jedlá. Za tie roky sme veľa počuli o zdravotných výhodách kóšer diéty.

Tieto potraviny sú menej citlivé na parazity, baktérie a hmyz. Druhy zvierat, ktoré nie sú povolené, sú lovci, ktorých povaha môže ovplyvniť charakter človeka, ktorý ho konzumuje. Kóšer jedlo je považované za optimálnu stravu, ktorá môže viesť k zdravému a temperamentnému životu. Tento článok sa zameriava na to, čo znamená kóšer, diétne pokyny, zahrnuté produkty a všetko ostatné, čo potrebujete o kóšer diéte vedieť.

Kóšer diéta

Kosherove diétne zásady:

Košérske zákony o jedle sa označujú ako kashrut a nachádzajú sa v ich posvätnej knihe Tóra. Poskytujú prísne pravidlá o tom, ktoré potraviny je možné konzumovať a ktorým kombináciám sa treba vyhýbať.

V kóšer strave sú potraviny rozdelené do troch kategórií: mäso, mliečne výrobky a pareve. Jedlo je v súlade so židovskými diétnymi zákonmi.

 • Mäso: Cicavce, sliepky a kosti z nich.
 • Mliečne výrobky: Mlieko, maslo, jogurt, syr.
 • Pareve: Potraviny okrem mäsa a mliečnych výrobkov, ako sú ryby a rastlinné potraviny.

Podľa kóšer tradícií sa potraviny zaradené pod mäso a mliečne výrobky nikdy nekonzumujú súčasne. Dokonca aj nádoby na varenie musia byť oddelené. Pareve potraviny sú považované za neutrálne a môžu sa konzumovať spolu s mäsom alebo mliečnymi výrobkami.

V tejto diéte sa nekonzumujú živočíšne produkty, ako napríklad mäso a iné výrobky nečistých zvierat. Vtáky ako orol, sova, sup a bocian sú zakázané. Kura, morka, kačica, hus sú vtáky, ktoré sú považované za kóšer a dajú sa jesť. Mäso z ošípaných, králikov, veveričiek je zakázané. Zviera musí zabiť iba shochet, certifikovaný židovský mäsiar. Mäso musí byť namočené, aby sa odstránili všetky stopy krvi.

V mliečnych výrobkoch je povolené iba mlieko získané z kóšer zvierat. Mlieko od nečistého hovädzieho dobytka a osla je prísne zakázané. Maslo, syr a jogurt sú povolené. Nádoby na mliečne výrobky musia byť skladované oddelene od nástrojov na mäso. (1)

Pravidlo pre mlieko a mäso:

Mlieko a mäso nie sú varené spoločne. Je za tým veľmi zaujímavá skutočnosť. Tóra hovorí: „Mladé zviera nemôžeš uvariť v mlieku jeho matky“. To je dôvod, prečo sa mäso a mlieko nepripravujú spoločne. Nemali by byť ani podávané alebo konzumované súčasne na jedálenskom stole. To sa v kóšer diéte striktne dodržiava a dodržiava. Po konzumácii mäsa musíte pred konzumáciou mliečnych výrobkov počkať 3-4 hodiny.

Druhy rýb, ktoré je možné jesť:

Môžete jesť ryby, ale iba s plutvami a šupinami, napríklad losos, tuniak a sleď. Homáre a mäkkýše ako tuniak a losos by sa nemali jesť. Ryby na varenie nevyžadujú oddelené nádoby. Ryby sa môžu jesť spolu s mäsom alebo mliečnymi výrobkami.

Rastlinné potraviny, ktoré je možné konzumovať pri kóšer diéte:

Produkty, ktoré rastú na pôde, zemi, kríkoch a rastlinách, sa považujú za kóšer potraviny a dajú sa jednoducho konzumovať. Hmyz a zvieratá s nohami nie sú považované za kóšer. Zeleninu, ovocie a ďalšie produkty napadnuté hmyzom je teda potrebné pred jedlom skontrolovať a očistiť.

Zrná a potraviny na báze obilia sú považované za kóšer. Niektoré metódy spracovania však môžu spôsobiť, že nebudú kóšer. Ak sú napríklad pekáče na varenie chleba namazané živočíšnym tukom, stanú sa nekošerové.

Orechy, semená a oleje musia pred certifikáciou kóšer prejsť niekoľkými procesmi

Nápoje:

Nápoje ako víno sa musia vyrábať s kóšer zariadením a prísadami certifikovanými ako kóšer. Na celý proces výroby vína musia dohliadať židia. V opačnom prípade nemožno víno považovať za kóšer.

Ako funguje certifikácia?

Zabezpečenie toho, či je potravinový výrobok kóšer alebo nie, môže byť veľmi náročné kvôli zložitým výrobným procesom. Preto je zavedený koncept židovskej certifikácie.

Potraviny certifikované kóšer sú označené štítkom, ktorý naznačuje, že spĺňajú všetky potrebné smernice.

Existuje niekoľko diétnych značiek od rôznych organizácií. Ak je jedlo certifikované na Pesach, bude mať iné označenie. Mlieko, mäso a mliečne výrobky sú certifikované osobitne. Pomáhajú tiež ľuďom s určitými alergiami zdržať sa týchto potravín.

Ak sa snažíte dodržiavať prísnu kóšer diétu, určite si overte kóšer certifikované etikety.

Zdravotné výhody kóšer diéty:

Kóšer potraviny sú pre spotrebiteľa mimoriadne prospešné kvôli prísnemu dohľadu nad spracovaním, prísnej kontrole dohľadu a monitorovania. Prísne certifikačné zákony zabezpečujú hygienu, kvalitu a čistotu kóšer potravín. Oddelené je aj zariadenie na mäso a mliečne výrobky, ktoré obmedzuje šírenie infekcií a dodržiava správnu hygienu. Vegetariáni dostávajú certifikované vegetariánske jedlá, čo znamená, že nie sú spracované na zariadení na báze mäsa. Väčšina vyznávačov kóšer jedla ich používa pre svoju certifikovanú kvalitu, ktorá vedie k zdravej strave a životnému štýlu. (2)

Považujú sa kóšer potraviny z vedeckého hľadiska za bezpečné?

Stále rastúca popularita kóšer diéty je daná skutočnosťou, že jedlo je bezpečné, zdravé a vyrobené bez akejkoľvek kontaminácie alebo znečistenia. Je tiež považovaný za mimoriadne zdravý vďaka prísnym certifikačným procesom zaisťujúcim kvalitu potravín. Kóšerová hydina a mäso sú bezpečnejšie vďaka procesu solenia, ktorý sa používa na odstránenie krvi z mäsa, zabíja baktérie ako salmonely. O kóšer hovädzom mäse sa tiež tvrdí, že má menšie riziko choroby šialených kráv.

Kóšer označenie však nezaručuje bezpečnosť. Proces varenia zostáva pre kóšer jedlá rovnaký. S kóšer potravinami by ste mali zaobchádzať rovnako ako s inými potravinami, ako je varenie mäsa pri rovnakých teplotách ako ostatné jedlá, oddeľovanie surových od varených jedál atď..

Týždenný kóšer stravovací plán:

Typický týždeň kóšer jedál bude zahŕňať niekoľko z týchto jedál:

Raňajky:

 • Obilniny s vysokým obsahom vlákniny s odstredeným mliekom a cukrom a ovocnou šťavou.
 • Ovsené palacinky s kávou a jedným ovocím.

Občerstvenie:

 • Hrsť rozmixovaných orechov
 • Vybrané ovocie
 • Nápoje ako čaj, káva alebo smoothie

Obed:

 • Sendvič s kuracím/ hovädzím/ morčacím mäsom so šalátom.
 • Miešaný ovocný a zeleninový šalát s nápojom.
 • Zeleninová pizza
 • Špagety s mäsovou omáčkou

Večera:

 • Kuracie prsia s bielou ryžou a zeleninou.
 • Grilovaná ryba so zeleninou a ovocím.
 • Shawarma.
 • Crackovaná tilapia s ryžou a zeleninou.

Dodržiavať kóšer a dodržiavať prísnu kóšer diétu je záväzok. Riadi to, čo jete a ako sa vaše jedlá pripravujú každý deň. Chcete tiež vyskúšať kóšer diétu? Ak áno, páčilo sa vám to??

Budeme radi, ak sa nám ozvete!!

Kóšer diéta