17 historických chrámov v Kerale, ktoré musíte počas svojho života vidieť

Kerala je stav, ktorý je synonymom krásy prírody. Toto mimoriadne krásne miesto sa môže pochváliť najlepšími čajovými záhradami, kopcami, vodopádmi, plážami a stojatými vodami. Kerala je tiež domovom niektorých z najlepších chrámov v Indii. Náboženské dejiny tohto štátu do značnej miery ovplyvňuje susedný štát Tamil Nadu. Až do 3. storočia bola Kerala pod vplyvom tamilskej kultúry, čo si možno všimnúť v architektúre starovekých chrámov v Kerale. Od 16. storočia majú chrámy Kerala nápisy v malajálamskom jazyku a majú svoj vlastný štýl stavby. Chrámy Kerala sú zvyčajne jednoduchými stavbami, na rozdiel od tamilských chrámov. Tento článok sa zaoberá niektorými z najznámejších chrámov v Kerale.

Najslávnejšie chrámy v Kerale:

Tu je zoznam hinduistických chrámov v Kerale s obrázkami.

1. Chrám Pathiyanadu Sree Bhadrakali v Mullassery:

Chrám Pathiyanadu Sree Bhadrakali V Mullassery

Chrám Pathiyanadu Sree Bhadrakali sa nachádza v meste Mullassery, v blízkosti Thiruvanthapuramu je hinduistický chrám zasvätený bohyni Bhadrakali. Má svätyňu bohyne Bhadrakali ako predsedajúce božstvo, ktorá je dcérou lorda Shivu. Existuje aj modla bohyne Kali. V chráme sa oslavuje mnoho sviatkov, ako napríklad Swayamvara Parvathi puja, Grahalakshmi puja, Grahadosha Nivarana puja, Balithooval, Sarppabali, Kalamkaval, Dikkubali, Paranettu, Nilathilporu, Aaraattu a Pongala.

2. Chrám Attukal Bhagavathy v Attukale:

Chrám Attukal Bhagavathy v Attukale

Chrám Attukal Bhagavathy sa nachádza v meste Attukal a je zasvätený bohyni Kannaki, forme Parvati, ktorá je predsedajúcim božstvom chrámu. Chrám je svetovo preslávený každoročným festivalom Attukal Pongala, na ktorom sa zúčastňuje viac ako milión žien. 10 -dňový festival je veľká záležitosť a ďalšie oslavované festivaly sú Mandala Vratham, Pooja Vyapu, Vinayaka Chaturthi, Shivaratri a mnoho ďalších..

3. Chrám Padmanabhaswamy v Thiruvanthapurame:

Chrám Padmanabhaswamy v Thiruvanthapurame

Chrám Padmanabhaswamy v meste Thiruvanthapuram je postavený v drávidskom štýle. Je to najbohatší hinduistický chrám na svete a je zasvätený Pánovi Višnuovi. Božstvo je zakotvené v postoji „Anantha Sayanam“ alebo večnom jogínskom spánku na hadovi Adiššanovi. Chrám povoľuje iba hinduistom a prísne dodržiava pravidlá obliekania. Hlavnými festivalmi, ktoré sa tu oslavujú, sú Alpashy a Panguni.

4. Chrám Andoor Kandan Sree Dharma Sastha v Neyyattinkare:

Chrám Andoor Kandan Sree Dharma Sastha v Neyyattinkare

Chrám Andoor Kandan Sree Dharma Sastha sa nachádza v meste Neyyattinkara, juhovýchodne od Thiruvanthapuramu. Predsedajúcim božstvom chrámu je Boh Kandan Sree Dharma Sastha. Existujú aj ďalšie božstvá, ako sú Ganapathy, Durga Bhagavathy, Easwara Kala Bhoothanan, Nagaraja & Nagayakshi a idol slona pri vchode. V chráme sa každoročne oslavuje Makaravilakku Mahotsavam.

5. Chrám Edavy Palakkavu Bhagavathiho v Edave:

Chrám Edavy Palakkavu Bhagavathiho v Edave

Chrám Edava Palakkavu Bhagavathi sa nachádza v meste Edava v okrese Thiruvanthapuram a je zasvätený Bhadrakali Devimu, ktorý je tu predsedajúcim božstvom. Existuje mnoho božstiev ako bohyňa Annapurna, Lord Ganesha, Navagraham, Adithyan, Hanuman, Brahmarakkhas, Yogeswaran a NagaruKavu. Karthika Thirunal Mahatsovam, ktorá sa koná v malajálamskom mesiaci Kumbham, je každoročný festival, keď sa celé mesto zameriava na chrám..

6. Chrám Karikkakom Sree Chamundi Devi v Thiruvananthapurame:

Chrám Karikkakom Sree Chamundi Devi v Thiruvananthapurame

Chrám Karikkakom Sree Chamundi Devi, ktorý sa nachádza v meste Thiruvanthapuram, je staroveký hinduistický chrám starý viac ako 600 rokov a je zasvätený bohyni Chamundi. V chráme je zakotvená panchalohská modla bohyne Karikkakathamma, forma Chamundi. Bohyňa Chamundi je v chráme uctievaná v troch rôznych podobách, Maha Chamundi, Raktha Chamundi a Bala Chamundi. Existujú ďalšie svätyne Ganapati, Sastha, Bhuvaneshvari a ďalšie. Každoročný festival, ktorý sa v chráme oslavuje často, je Pongala.

7. Chrám Pazhavangadi Ganapathy v Thiruvananthapurame:

Chrám Pazhavangadi Ganapathy v Thiruvananthapurame

Chrám Pazhavangadi Ganapathy Kerala, ktorý sa nachádza vo východnej pevnosti v meste Thiruvanthapuram, je zasvätený Sri Maha Ganapathy alebo Ganesha, ktorý je tiež predsedajúcim božstvom. V chráme sú uctievané aj ďalšie božstvá, ako napríklad Dharmasasta, bohyňa Durga a Nagaraja spolu so sochami 32 rôznych foriem Ganéša. Tu sa oslavujú hlavne Vinayaka Chaturthi, Ganesh Jayanthi, Virad Chaturthi a ďalšie.

8. Chrám Sarkara Devi v Chirayinkeezhu Taluk:

Chrám Sarkara Devi v Chirayinkeezhu Taluk

Chrám Sarkara Devi sa nachádza v meste Chirayinkeezhu Taluk na severozápade okresu Thiruvanthapuram. Hlavným božstvom chrámu je Bhadrakali, ktorý je tu tiež hlavným božstvom. Festival Kaliyoot je najobľúbenejším sviatkom v chráme okrem festivalu Meena Bharani, ktorý je na druhom mieste a chrám sa zaplní oddanými..

9. Chrám Thirupalkadal Sreekrishnaswamy v Keezhperoor:

Chrám Thirupalkadal Sreekrishnaswamy v Keezhperoor

Chrám Thirupalkadal Sreekrishnaswamy sa nachádza v dedine Keezhperoor je jedným z najstarších hinduistických chrámov zasvätených Pánovi Krišnovi, ďalšej forme Višnua, ktorý je tu tiež predsedajúcim božstvom. Chrám je postavený vo forme architektúry v drávidskom štýle. Chrám má na svojich vonkajších stenách Garbagrahu s Brahmou a Shivom. Postavený v období od 6. do 9. storočia, chrám je tiež považovaný za jeden zo 108 hlavných Divya Desams alebo svätých sídiel vaishnavizmu..

10. Chrám Thali:

Chrám Thali

Chrám Thali je najstarší chrám v Kerale a je zasvätený uctievaniu Pána Šivu. Postavil ho v 14. storočí Swami Thirumalpad, ktorý bol Zamorinom vtedajšieho Calicutu. Tento staroveký chrám sa nachádza v meste Kozhikode. Hovorí sa, že lingam nainštaloval Parasuram na konci Dwaparayugamu. Lord Shiva je v tomto chráme uctievaný pod menom Umamaheswara.

11. Chrám Ayyappa Kerala:

Chrám Ayyappa Kerala

Chrám Sabarimala Ayyappa je známy po celom svete a je jednou z najväčších pútnických destinácií, ktorú každoročne navštívi 50 miliónov oddaných. Nachádza sa v rezervácii tigrov Periyar, čo je hustá lesná oblasť. Hlavný chrám sa nachádza na vrchole kopca a údajne je to miesto, kde meditoval princ Ayyappa. Je známy svojou Makaravilakku, ktorá sa koná v januári.

12. Chrám Guruvayoor:

Chrám Guruvayoor

Chrám Guruvayoor je zasvätený uctievaniu Pána Krišnu. Chrám sa nachádza v meste Guruvayur a oddaní ho označujú ako Bhuloka Vaikunta. Podľa legiend je modla, ktorá je tu uctievaná, staršia ako 5 000 rokov a má tiež chrámovú nádrž Rudratheertham. Na ľudí vstupujúcich do chrámu je prísny dress code a nie sú povolené žiadne výnimky.

13. Chrám Ettumanoor:

Chrám Ettumanoor

Chrám Ettumanoor je sídlom lorda Šivu a nachádza sa v meste Kottayyam. Je to jeden zo starovekých chrámov v Kerale, ktorý bol zrekonštruovaný v roku 1542 n. L. Podľa legiend Pandavas spolu s Vyasa Maharshim v tomto chráme uctievali Pána Šivu. Názov dostal podľa slova „manoor“, čo znamená krajina jeleňov. Ezhara Ponnanna je najočakávanejšou a najslávnejšou udalosťou chrámu.

14. Chrám Ambalappuzha Sri Krishna:

Chrám Ambalappuzha Sri Krishna

Chrám Ambalappuzha Sri Krishna sa nachádza vo štvrti Alapuzha v meste Kerala. Chrám údajne postavil v období 15.-17. storočia nášho letopočtu miestny vládca. Krišnov idol je uctievaný vo forme Parthasarathy, ktorá má v pravej ruke bič a v druhej ruke Sankham. Chrám je známy svojou Payasam Prada, ktorá sa skladá z ryže a mlieka.

15. Chrám Thirunelli:

Chrám Thirunelli

Chrám Thirunelli je svätým sídlom Sri Maha Vishnu a nachádza sa na svahu kopca Brahmagiri vo výške 900 m. Podľa legiend miesto dostalo svoj názov od slova Nelli, čo znamená strom Amla. Verí sa, že lord Brahma našiel modlu Vishnu pod stromom Amla a odtiaľ pochádza aj názov. Hovorí sa tiež, že Pán Brahma aj dnes prichádza uctievať Višnua do tohto chrámu.

16. Chrám Vadakkunnathan:

Chrám Vadakkunnathan

Toto je ďalší staroveký chrám v Kerale, ktorý je zasvätený uctievaniu Pána Šivu. Nachádza sa v meste Thrissur a zobrazuje typický štýl architektúry Kerala. Chrám je známy mnohými nástennými maľbami, ktoré zobrazujú rôzne scény Maha Bharata, a preto sú uznávané ako národné pamiatky. Hovorí sa, že chrám postavil Parasurama. Non-hinduisti nemajú povolený vstup do chrámu.

17. Chrám Chottanikkara:

Chrám Chottanikkara

Chrám Chottanikkara je veľmi známy chrám v Kerale zasvätený uctievaniu bohyne Mahalakshmi. Chrám sa nachádza v Chottanikkare v Kochi. Jedná sa o jeden z najbohatších chrámov v Kerale, ktorý má štýl stavby drevenej sochy ako chrám Sabarimala. Verí sa, že ľudia, ktorí trpia duševnými chorobami, sa môžu zotaviť po návšteve tohto chrámu.

Okresný múdry zoznam 5 najlepších chrámov v Kerale:

1. Thiruvananthapuram:
 • Chrám Sree Padmanabhaswamy
 • Chrám Pazhavangadi Ganapathi
 • Chrám Attukal Bhagavathy
 • Starý chrám Sreekanteswara
 • Chrám majora Vellayani Devi
2. Kollam:
 • Chrám Kottarakkulam Sree Mahaganapathy
 • Chrám Valiya Koonambaikulam
 • Chrám Sree Puthiyakavu Bhagavathy
 • Chrám Sree Umamaheshwara Swami
 • Chrám Ashramam Sri Krishna Swamy
3. Alappuzha:
 • Chrám Kidangamparambu Sree Bhuvaneswari
 • Chrámy Venkatachalapathy (Mullakkal)
 • Chrám Sree Krishna Swamy, Ambalapuzha
 • Chakkulathukavu Devi Temple
 • Chrám Chettikulangara Bhagavathi
4. Pathanamthitta:
 • Chrám Malayalapuzha Devi
 • Chrám Thazhoor Bhagavathi
 • Swami chrám Sri Kodumthara Subrahmanya
 • Chrám Omalloor Sree Rakthakantaswamy
 • Chrám Pandalam Mahadeva
5. Kottayam:
 • Chrám Thirunakkara Mahadeva
 • Chrám Thaliyila Mahadevu
 • Chrám Kumaranalloor Karthyayani Devi
 • Chrám Ettumanoor Mahadeva
 • Chrám Pallipurathukavu Devi
6. Idukki:
 • Chrám Mangala Devi Kannaki
 • Chrám Ulupooni Sree Arthanareeswara
 • Chrám Sree Krishna Swami
 • Chrám Kozhikkanam Devi
 • Chrám Vellappara Devi
7. Ernakulam:
 • Chrám Ernakulam Shiva
 • Chrám Sree Poornathrayeesa
 • Chrám Ameda
 • Chrám Thrikkakkara Vamana Moorthy
 • Chrám Mahadeva
8. Thrissur:
 • Chrám Sri Vadakkumnathan Shiva
 • Chrám Paramekkavu Bhagavathi Thrissur
 • Chrám Sri Krishna Thiruvambady
 • Chrám Punkunnam Shiva
 • Chrám Urakathamma Thiruvadi
9. Palakkad:
 • Chrám Bhagavathi
 • Chrám Sree Emoor Bhagavathy
 • Chrám Višnu
 • Chrám Emoor Bhagavathy
 • Chrám Manappulli Bhagavathy
10. Malappuram:
 • Chrám Podiyattupara Mahadeva
 • Chrám Sree Kadampuzha Bhagavathi
 • Chrám Thirunavaya Nava Mukunda
 • Sree Thripuranthaka Mahasiva Temple Malappuram
 • Sree Triprangode Lord Shiva Kshetram
11. Kozhikode:
 • Chrám Thali, Kozhikode
 • Chrám Varakkal Devi
 • Chrám Sree Kanteshwara
 • Chrám Thiruvachira Sree Krishna
 • Chrám Thalikkunu Maha Siva
12. Wayanad:
 • Chrám Thirunelli Sree Maha Vishnu
 • Chrám Seetha Devi
 • Valliyoorkavu Melekavu
 • Chrám Mazhuvannur Maha Siva
 • Chrám Sree Cheengeri Bhagavati
13. Kannur:
 • Chrám Sree Sundareswara
 • Železničný chrám Muthappan Kannur
 • Pillayar Kovil
 • Chrám Kalarivathukkal Bhagavathi
 • Chrám Trichambaram
14. Kasaragod:
 • Chrám Shree Varadaraja Venkataramana
 • Chrám Mallikarjuna
 • Chrám Sri Ananthapadmanabha Swamy
 • Chrám Trikkannad Tryambakeshwara
 • Chrám Nagarajakatte, kasargod

Zoznam chrámov v Kerale je nekonečný. Každý okres má v Kerale najmenej jeden alebo dva dôležité chrámy, ktoré majú veľkú históriu a architektúru. Kerala je nielen obľúbenou turistickou destináciou, ale je tiež povinnou destináciou pútnikov pre hinduistov. Na rozdiel od chrámov v iných štátoch majú chrámy v Kerale prísne pravidlá a treba zaistiť ochranu posvätnosti chrámu. Väčšina chrámov nepovoľuje hinduistov a zavádza sa aj prísny dress code. Pred návštevou chrámu je dôležité, aby ste si pozorne prečítali jeho pokyny.