Výhody Amly pre zdravie, vlasy a pokožku: 15 tvrdení založených na výskume

Pamätáte si časy z detstva, keď sme netrpezlivo očakávali príchod Winterov, aby sa zahryzli do nejakého Amlasu? Čerstvý, šťavnatý Amlas posypaný štipkou soli a chilli prášku urobil rýchle občerstvenie, ktoré nám naplnilo ústa lahodnou dobrotou. Netušili sme, že si nevedomky užívame úžasné výhody amla pre dobré zdravie!

Amla používa

Amla (vedecký názov „Emblica Officinalis“) je zeleno sfarbené ovocie, ktoré sa bežne vyskytuje v Indii, a jeho názov je odvodený zo sanskrtského slova „Amalaki“, čo znamená „božský nektár“. Ďalšie indické názvy tohto ovocia sú indický egreš (angličtina), Usirikaya (telugčina), Nellikai (tamilčina, kannadčina), amlaki (bengálčina) atď..

Amla nutričné ​​výhody:

Pozrime sa na nutričné ​​fakty Amly na 100 g porcie:

Celková energia: 44 kalórií

 • Sacharidy (celkom): 10,18 g
 • Tuky (celkom): 0,6 g
 • Bielkoviny: 0,88 g
 • Vláknina: 4,3 g
 • Vápnik: 3% DV
 • Mangán: 7% DV
 • Meď – 4% DV
 • Železo – 2% DV
 • Vitamín C – 33% DV
 • Vitamín B6 – 6% DV
 • Voda – 87,87 g

Odporúčané dávkovanie Amly:

Amla môže byť výnimočne zdravá, ak je konzumovaná striedmo. Odporúčaná denná dávka Amly je 1-2 plody denne pre dospelých a jedno malé ovocie pre deti. Ak pijete šťavu z Amly, obmedzte jej príjem na 10-20 ml denne.

Dôkazy Amla založené na dôkazoch pre zdravie, vlasy a pokožku:

Starovekí Indiáni považovali Amlu za „Dhatri“, čo znamená látku, ktorá nás živí ako matka. V ajurvédskom kontexte bol známy aj ako „Tridoshahara“, čo znamená, že vyvažuje všetky tri dóše – Vata, Pittha a Kapha. Toto ovocie má tiež päť rôznych chutí (sladká, kyslá, horká, štipľavá, sťahujúca).

Fascinujúce, však? Poďme teraz diskutovať o niektorých z najlepších liečebných použití Amly pre naše telo.

Amla zdravotné výhody:

Tu je našich 9 vedecky osvedčených – zdravotných prínosov indického egreša. Pozrime sa na ne.

1. Udržiava zápchu v zálive:

Ak bojujete so zlým trávením a zápchou, Amla je povinnou súčasťou vašej stravy. Je bohatá na vlákninu – rozpustnú i nerozpustnú. Štúdie ukazujú, že diétna vláknina hrá kľúčovú úlohu pri udržiavaní zdravia vášho tráviaceho systému tým, že reguluje pohyby čriev a uvoľňuje vaše črevo (1). Jedenie celej Amly každý deň môže prispieť k lepšiemu tráveniu jedla a zrýchleniu vášho telesného metabolizmu.

2. Podporuje rýchlejšie chudnutie:

Na pochopenie súvislosti medzi vlákninou v potrave a reguláciou hmotnosti bolo vykonaných mnoho štúdií. Niektoré z nich ukazujú, že konzumácia potravín bohatých na vlákninu, ako je Amla, môže podporiť rýchlejšie chudnutie znížením chuti na hlad a zrýchlením procesu eliminácie (2). Amla je tiež nízkokalorické jedlo, ktoré vás môže dlho zasýtiť, pomôže vám schudnúť a zníži riziko obezity.

3. Kontroluje hladiny cukru v krvi:

Ďalšou pôsobivou výhodou Amly pre zdravie je jej schopnosť kontrolovať zvýšené hladiny cukru v krvi. Amla obsahuje vysoké množstvo kyseliny chlorogénovej, o ktorej je známe, že znižuje hodnoty krvného cukru a HbA1C (3). To sa deje spomalením absorpcie uhľohydrátov a glukózy počas trávenia a zvýšením citlivosti na inzulín.

4. Predchádza hypertenzii a srdcovým chorobám:

Štúdia ukazuje, že Amla funguje ako hypolipidemické činidlo (znižujúce hladinu cholesterolu), ktoré môže znižovať hladiny lipidového profilu v tele spolu so znižovaním hladín krvného tlaku (4). To môže znížiť riziko hypertenzie a kardiovaskulárnych chorôb.

5. Funguje ako detoxikačný prostriedok:

Indický egreš je úžasný detoxikačný prostriedok, ktorý pomáha pri odstraňovaní toxínov z tela. Funguje to ako prirodzené preháňadlo Aidy, zlepšuje pohyb čriev a vyplavuje z tela nežiaduce odpady (5). V tomto procese Amla umožňuje lepšie fungovanie gastrointestinálneho traktu, podporuje rýchlejšie trávenie a dosahuje lepšie výsledky pri chudnutí.

6. Znižuje riziko mozgových chorôb:

Mnoho štúdií ukazuje, že Amla je prospešná pri zlepšovaní funkčnosti mozgu a lepšej pamäti. Amla obsahuje vysoké množstvo antioxidantov, ako je kyselina askorbová, kyselina gallová a ďalšie fenolové zlúčeniny, ktoré môžu byť účinné pri znižovaní degeneratívnych chorôb mozgu, ako je Alzheimerova choroba, mozgové príhody atď.6).

7. Posilňuje imunitný systém:

Jednou z najväčších výhod Amly pre telo je jej schopnosť posilniť imunitný systém. Amla je bohatá na vitamín C, antioxidanty a flavonoidy, ktoré bojujú proti poškodeniu buniek voľnými radikálmi (7). Tieto zlúčeniny tiež pomáhajú v boji proti vírusovým infekciám, sezónnemu kašľu & prechladnutie a dokonca aj niektoré druhy rakoviny.

8. Posilňuje zrak:

Výskum naznačuje, že extrakt z Amly bol prospešný pri znižovaní hrúbky a závažnosti katarakty u potkanov (8). Vedci to pripisujú flavonoidom, ako sú antokyány, ktoré zlepšujú krvný obeh v optických nervoch, čím podporujú lepší zrak a znižujú riziko degeneratívnych očných chorôb..

9. Prírodné telové chladivo:

Zaujímalo vás niekedy, prečo má mnoho ľudí počas leta šťavu z Amly? Pretože Amla je prírodná telesná chladiaca kvapalina, ktorá znižuje produkciu prebytočného tepla počas tráviaceho procesu (9). To môže pomôcť chrániť vaše telo pred vedľajšími účinkami súvisiacimi so srdcom, ako sú vriedky, vyrážky atď.

Výhody Amly pre pokožku:

Tu sú naše 2 najlepšie amla použitia na pokožku. Pozrime sa na ne.

Výhody Amly pre pokožku, vlasy a vlasy Zdravie

10. Oneskorenie predčasných známok starnutia:

Amla je tiež vynikajúcou potravinou proti starnutiu, ktorá môže oddialiť príznaky predčasného starnutia vašej pokožky. Niektoré štúdie uvádzajú, že antioxidanty prítomné v Amle bojujú proti voľným radikálom, aby znížili oxidačný stres na kožné bunky. Môže tiež zlepšiť pevnosť a pružnosť pokožky podporou lepšej syntézy kolagénu (10). Amla tak prospieva v prevencii vrások, jemných liniek, tmavých škvŕn atď., Ktoré vám pomôžu dosiahnuť mladšie vyzerajúcu pokožku..

11. Zosvetľuje pigmentáciu:

Skupina štúdií vykonaných na Amle ukazuje, že ovocie má vysokú antioxidačnú silu, čo môže byť prospešné pri zosvetľovaní a bielení pokožky (11). Je tiež známe, že Amla chráni našu pokožku pred poškodením ultrafialovým žiarením, aby minimalizovala stratu vlhkosti, ochabovanie pokožky, opaľovanie a pigmentáciu..

Výhody Amly pre vlasy:

Tu sú naše 4 najlepšie účinky ovocia na vlasy amla. Pozrime sa na ne.

12. Ovláda lupiny:

Amla je silné protizápalové a antimikrobiálne činidlo, ktoré môže účinne bojovať proti premnoženiu kvasiniek a zápalu pokožky hlavy. Môže tiež udržiavať hladiny pH pokožky hlavy, aby sa znížili príznaky svrbenia a bielych vločiek.

13. Pôsobí ako prírodný kondicionér na vlasy:

Amla je tiež prírodný vlasový kondicionér, ktorý dokáže liečiť suchosť a kučeravosť. Jeho hĺbkové čistiace pôsobenie odstráni nahromadenie produktu na vlasoch a zanechá vašu pokožku hlavy čistú. Prášok Amla môžete použiť do masky pred šampónom, aby ste vlasy hĺbkovo upravili a boli hodvábne hebké.

14. Amla redukuje predčasné šedivenie vlasov:

Amla je široko používaná v indických vlasových tonikách a olejoch na dosiahnutie pigmentácie na vlasoch (12). Je známe, že Amla je bohatá na minerály, ako je meď, ktorá zvyšuje krvný obeh a tvorbu melanínu, tmavého pigmentu zodpovedného za čierne vlasy. Použitie Amly vo forme olejovej alebo vlasovej masky môže posilniť korene a vyživovať pramene zvnútra.

15. Zabraňuje vypadávaniu vlasov a plešatosti:

Štúdia ukazuje, že extrakt Amla môže byť prospešný pri oddialení degenerácie vlasových folikulov, aby sa zabránilo plešatosti spôsobenej starnutím (13). Používanie prípravkov na ochranu vlasov s výťažkom z Amly ako kľúčovej zložky môže zlepšiť kvalitu vlasov a vytvoriť vzhľad hustejšej hrivy.

Ako používať Amlu?

Amla môže byť použitá v rôznych formách na jedlé a topické aplikačné účely. Niektoré z najlepších spôsobov, ako použiť toto ovocie, sú:

 • Celé ovocie: Ovocie umyte a očistite. Nakrájajte na kúsky a semená zlikvidujte. Pridajte si ju do šalátov alebo posypte soľou, aby ste si vychutnali chuť.
 • Prášková forma: Nakrájajte kúsky Amly a rozdrvte ich na jemný prášok. Pridajte to do teplej vody a pite každý deň pre lepšie trávenie a rýchle vstrebávanie živín.
 • Šťava: Z kúskov Amly môžete extrahovať šťavu a zriediť ju vodou. To sa môže podávať raz denne na podporu lepšieho trávenia a na ochranu pred gastrointestinálnymi poruchami.
 • Suché cukríky: Namočte kúsky Amly do soli alebo cukru a osušte ich na slnku, aby ste si mohli vychutnať chutné tráviace cukríky Amla s názvom Amla Murabba.
 • Kyslé uhorky: Môžete si urobiť pikantný nálev Amla so soľou, chilli práškom a olejom, aby ste si mohli vychutnať celoročnú dobrotu.
 • Tablety: Existuje mnoho značiek, ktoré predávajú tablety Amla na rýchlu absorpciu živín.

Pre krásu:

 • Zmiešajte prášok Amla s inými prísadami, ako je Henna, prášok z ibišteka, prášok Neem atď., Aby ste vytvorili balíček na vlasy pre domácich majstrov
 • Zriedenú šťavu z amla naneste na pokožku na ošetrenie akné, pigmentácie a matnej pokožky.

Vedľajšie účinky Amla:

Amla môže byť superpotravina, ale nie je úplne bez vedľajších účinkov. Tu sú niektoré nežiaduce reakcie pri nadmernej konzumácii tohto jedla:

 • Zvyšuje riziko krvácania u ľudí, ktorí podstúpili operáciu alebo u tých, ktorí používajú riedidlá krvi.
 • Môže znížiť hladinu cukru v krvi pomocou liekov na cukrovku nie je upravená podľa spotrebovaného množstva.
 • Nadmerná konzumácia môže viesť k prekysleniu, bolestiam žalúdka, nevoľnosti a vracaniu.
 • Ľudia s citlivou pokožkou a pokožkou hlavy môžu pri lokálnej aplikácii Amly pociťovať začervenanie, podráždenie, pocit pálenia atď.

Keďže nám veda hovorí o toľkých úžasných výhodách Amly pre naše telo, nemáme žiadne výhovorky, aby sme to ignorovali! Kyslá Amla v skutočnosti prináša do nášho života veľa sladkosti, však? Uistite sa preto, že budete jesť tieto úžasné plody, aby ste si mohli vychutnať ich zdravú dobrotu. Ak máte ďalšie takéto výhody alebo recepty Amla, dajte nám vedieť, radi ich tu predstavíme!

Výhody amla