20 prínosov šťavy Amla založenej na výskume pre pokožku, vlasy a zdravie

Internet ide do gaga kvôli úžasným výhodám šťavy Amla pre zdravie, vlasy a pokožku. Ale sú všetky pravdivé? Stojí Amla šťava skutočne za humbuk? Veda hovorí áno! Táto starodávna ajurvédska medicína si v súčasnej dobe získava pozornosť v modernom svete pre svoje neuveriteľné výživové hodnoty a terapeutické výhody.

Šťava Amla alebo šťava z indického egreša je tekutina extrahovaná z ovocia Amla (Emblica Officinalis). Má zelenožltú farbu a chutí kyslo, sťahujúco a štipľavo. Je kľúčovou zložkou mnohých ajurvédskych a bylinných liekov.

Niektoré z rôznych názvov šťavy Amla v populárnych indických jazykoch sú -Nellikaya šťava (tamilčina a kannadčina), Usirikaya rasam (Telugu), Amlaki Rasa (bengálčina), šťava Nellikka (Malayalam) atď..

výhody šťavy Amla

Nutričné ​​fakty o šťave Amla:

Pozrime sa na nutričný profil šťavy Amla na 30 ml porcie:

Celková energia: 20 kal

 • Sacharidy celkom – 4,8 g
 • Celkové množstvo vlákniny- 1,2 g
 • Bielkoviny – 0,2 g
 • Tuky – 0 mg
 • Vápnik – 3% DV
 • Železo – 2% DV
 • Draslík – 2% DV
 • Horčík – 2% DV
 • Sodík – 0% DV (1,8 mcg)
 • Vitamín C- 525% DV
 • Vitamín A – 0% DV (3,2 mcg)

Ako pripraviť šťavu Amla doma?

Aj keď je šťava Amla na trhu k dispozícii ako nápoj pripravený na konzumáciu, čistota a kvalita sú veľkou otázkou. Ak máte prístup k čerstvým egrešom, je lepšie pripraviť si domácu šťavu z Amly, aby ste si užili maximálne výhody s nulovým rizikom chemikálií a konzervačných látok.

Tu je recept:

Zloženie:

 • Hrubé nasekané kúsky Amla – 1 šálka (zbavená semena)
 • Voda – ½ šálky

Ako na to:

 • Pridajte kúsky amly a vodu do nádoby mixéra.
 • Rozmixujte dohladka.
 • Pomocou cedidla oddeľte šťavu od dužiny.
 • Šťavu ihneď podávajte.

Návrh na servírovanie: Na zníženie kyslosti tejto šťavy môžete pridať lyžicu medu.

Poznámka: Ak nemáte prístup k čerstvému ​​Amlasu, môžete si kúpiť džús Patanjali Amla, džús Dabur Amla alebo iné dôveryhodné indické značky.

Odporúčané dávkovanie šťavy Amla za deň:

Šťava z amla urobí vášmu telu veľa dobrého, keď ho budete užívať v miernom množstve. Odporúčaná denná dávka tejto šťavy je zvyčajne 5 ml až 20 ml. Dávkovanie závisí od individuálneho zdravotného stavu, veku a tolerančných limitov.

Najlepší čas na pitie šťavy Amla:

Amla šťavu je najlepšie piť na prázdny žalúdok skoro ráno. Môžete rozpustiť 5-10 ml šťavy amla v jednej šálke vody a máte to. Ak však trpíte refluxom kyseliny alebo pocitom pálenia v žalúdku, skúste si ho dať medzi jedlami alebo sa poraďte so svojím lekárom, aby vám určil vhodný čas..

Šťava Amla Výhody pre zdravie, pokožku a vlasy:

Ajurvéda oslavuje Amlu ako „elixír života“! Vieš prečo? Starovekí liečitelia však verili, že Amla dokáže doslova vyliečiť akýkoľvek druh choroby, a to nie je ďaleko od pravdy. Pozrime sa teda na najlepšie využitie šťavy Amla v tele, podložené vedeckými faktami.

Zdravotné výhody šťavy Amla:

Tu je našich 12 dôkazov podložených prospešných účinkov egrešovej šťavy na zdravie. Pozrime sa na ne.

Zdravotné výhody šťavy Amla

1. Lieči respiračné problémy:

Ak trpíte častými záchvatmi kašľa, nachladnutia a problémov s dýchaním, je načase zaradiť šťavu Amla do svojho každodenného režimu. Štúdia ukazuje, že šťava Amla obsahuje silné antioxidanty, ktoré môžu predchádzať mnohým chorobám súvisiacim s pľúcami, ako je astma, bronchitída atď. (1). Ďalšie štúdie tiež uvádzajú, že miešanie šťavy Amla s medom môže fungovať ako vynikajúce tonikum na liečbu chronického kašľa a horúčky.

2. Posilňuje imunitný systém:

Je známe, že šťava Amla má imunomodulačné účinky na telo, ktoré pomáhajú posilniť náš imunitný systém (2). Vedci to pripisujú vysokému množstvu antioxidantov a vitamínu C prítomného v tejto šťave účinne bojuje proti voľným radikálom, ktoré poškodzujú vaše bunky. Silné antimikrobiálne vlastnosti šťavy Amla bojujú proti cudzím telesám v tele a znižujú riziko infekcií.

3. Chráni pečeň pred poškodením:

Jednou z najväčších výhod šťavy Amla je jej schopnosť predchádzať chorobám pečene. Štúdia ukazuje, že Amla môže neutralizovať toxické účinky liekov, ako sú paracetamol, etanol, ťažké kovy atď., Ktoré poškodzujú pečeňové tkanivá (3). Amla šťava je tiež považovaná za hepatoprotektívne činidlo so svojimi protizápalovými a antioxidačnými vlastnosťami na zníženie zápalu pečene a potenciálnej degenerácie orgánu.

4. Ovláda diabetikov:

Vykonalo sa niekoľko štúdií s cieľom zistiť prínos šťavy Amla pre diabetických pacientov. Je známe, že šťava Amla má vysokú koncentráciu fenolových zlúčenín, ktoré môžu zvýšiť antioxidačnú aktivitu v tele, aby účinne zvládali diabetes (4). Je tiež známe, že pacienti, ktorí konzumovali Amlu, pravidelne hlásili znížené hladiny cukru v krvi nalačno a po jedle.

5. Znižuje riziko rakoviny:

Nedávne štúdie ukazujú, že Amla môže byť prospešná pri prevencii mnohých typov rakoviny (5). Antioxidačné vlastnosti šťavy Amla môžu bojovať proti voľným radikálom, ktoré vychytávajú zdravé bunky tým, že spôsobujú oxidačný stres. Je tiež známe, že podávanie určitých dávok tohto ovocia inhibuje rast nádorových buniek v počiatočných štádiách.

6. Pôsobí ako čistič krvi:

Amla šťava pomáha pri čistení krvi a podporuje lepší obeh kyslíka a odstraňovanie oxidu uhličitého z tela (6). Antioxidanty a polyfenoly prítomné v tejto šťave pomáhajú pri vyplavovaní toxínov v krvi a podporujú zdravé fungovanie systému..

7. Znižuje reflux kyseliny:

Amla šťava je zásaditá potravina, ktorá chráni vašu črevnú výstelku pred poškodením v dôsledku vysokej hladiny žalúdočnej kyseliny. Je tiež známe, že ľudia, ktorí konzumovali šťavu Amla, zaznamenali zníženú závažnosť pálenia záhy v dôsledku refluxnej choroby pažeráka (7).

8. Zlepšuje zdravie čriev:

Štúdie potvrdzujú, že šťava Amla môže posilniť tráviaci systém tým, že urýchli proces odbúravania a vstrebávania potravy. Podľa zásad ajurvédy môže Amla stimulovať tráviaci oheň (Agni) bez vedľajšieho účinku nadmerného vylučovania kyseliny. Kustovnica je prospešná aj pri tráviacich problémoch spôsobených nerovnováhou v pitte (8).

9. Chladí telesnú teplotu:

Počas leta šťava z Amly funguje ako prírodné telesné chladivo. Počas trávenia vyrovnáva žalúdočné kyseliny bez vytvárania tepla v tele (9). Šťava Amla funguje ako tepelná ochrana, ktorá zabraňuje vredom, vyrážkam na koži a tiež vás zbaví únavy a únavy..

10. Zlepšuje zrak:

Niektoré štúdie uvádzajú, že bylinkový odvar vyrobený zo šťavy Amla a medu môže pomôcť predchádzať problémom s očami, ako je konjunktivitída a glaukóm (10). Pravidelná konzumácia tejto šťavy po určitý čas môže tiež zlepšiť váš zrak a oddialiť riziko makulárnej degenerácie.

11. Lepšia absorpcia železa:

Ľudia, ktorí trpia anémiou alebo nedostatkom železa, môžu mať prospech zo šťavy Amla. Má vysoký obsah vitamínu C, ktorý môže podporovať lepšiu absorpciu železa z externých doplnkov (11).

12. Podporuje chudnutie:

Amla šťava je vynikajúci elixír pre zdravie plný živín. Je to nízkokalorické jedlo, ktoré dokáže povzbudiť vaše telo a udrží vás dlho sýtych. Tráviace vlastnosti tejto šťavy môžu tiež pomôcť urýchliť metabolizmus tela a dosiahnuť efektívne výsledky pri chudnutí. Amla šťava tiež obsahuje mnoho antioxidantov, ktoré bojujú proti obezite (12).

Výhody šťavy Amla pre pokožku:

Tu sú naše 3 najlepšie výhody šťavy z nellikai pre pokožku. Pozrime sa na ne.

13. Oneskorenie prejavov starnutia:

Šťava Amla bojuje proti viditeľným známkam predčasného starnutia vďaka svojmu profilu bohatému na antioxidanty. Tieto činidlá zabraňujú tvorbe tmavých škvŕn, vrások, jemných liniek a suchosti pokožky znížením poškodenia buniek voľnými radikálmi (13). Šťava Amla tiež podporuje syntézu kolagénu a zvyšuje pružnosť pokožky pre mladistvý a žiarivý vzhľad.

14. Chráni pokožku pred poškodením UV žiarením:

Štúdia vykonaná na myšiach ukazuje, že extrakt zo šťavy Amla bol účinný pri znižovaní poškodenia pokožky ultrafialovým žiarením (14). Šťava obsahuje veľa vitamínov, minerálov a fenolových zlúčenín, ktoré môžu predchádzať nepriaznivým účinkom poškodenia slnkom, ako je suchá a šupinatá pokožka, zlá pružnosť a vrásky.

15. Podporuje žiariacu pokožku:

Amla šťava je vynikajúci detoxikačný prostriedok, ktorý dokáže z tela vyplaviť nežiaduce toxíny. Hydratuje vaše kožné bunky a zabraňuje strate vlhkosti. Amla šťava zvyšuje hladinu kolagénu a tiež pomáha zlepšovať pružnosť pokožky. Vysoké množstvo vitamínu C prítomné v tejto zložke môže zosvetliť vašu pleť a dodať prirodzenú žiaru (15).

Amla Juice Výhody pre vlasy:

Tu sú naše tri najlepšie výhody amla ras pre vlasy. Pozrime sa na ne.

16. Stimuluje zdravý rast vlasov:

Amla šťava je bohatá na mnoho výrastkov vlasov podporujúcich minerály, vitamíny a fytonutrienty. Štúdie tiež ukazujú, že šťava z Amly, ak sa používa s inými bylinnými zložkami, môže byť prospešná pri liečbe alopécie alebo vypadávania vlasov a pri podpore opätovného rastu vlasov pre hustejšie vyzerajúcu hrivu (16).

17. Ošetruje lupiny:

Amla šťava môže byť vďaka svojim protizápalovým vlastnostiam mimoriadne prospešná pri liečbe chorôb pokožky hlavy, ako sú lupiny.17). Táto šťava má tiež vysoký obsah vitamínu C, ktorý môže účinne bojovať proti voľným radikálom v bunkách pokožky hlavy a predchádzať suchosti v boji proti lupinám.

18. Pôsobí ako prírodné tonikum na vlasy:

Amla šťava je pre vaše vlasy celkom výživná. Môže zvýšiť rast vlasov a tiež zvýšiť melanínové bunky vo vašich prameňoch, aby sa zabránilo predčasnému šediveniu. Použitím zriedenej šťavy Amla na oplachovanie vlasov môžete zaznamenať viditeľný rozdiel v pigmentácii vlasov (18).

Ďalšie výhody šťavy z indického egreša:

Tu je niekoľko ďalších výhod šťavy Amla pre naše telo:

19. Zlý dych v zálive:

Ak vás trápi zápach z úst a problémy so zubami, šťava Amla môže byť záchrancom. Amla má antibakteriálne vlastnosti, ktoré môžu brániť orálnym baktériám (19). Vypláchnutie úst zriedenou šťavou Amla môže zlepšiť zdravie ústnej dutiny a zabrániť tvorbe plakov, dutín atď.

20. Zlepšuje funkciu mozgu:

Amla šťava má mnoho antioxidantov, ako je kyselina askorbová, kyselina gallová atď., Ktoré zabraňujú degenerácii mozgových buniek, ktorá môže viesť k Alzheimerovej chorobe, náhlym mozgovým príhodám atď.20). Podporuje tiež lepšiu funkčnosť mozgu a vylepšený výkon pamäte.

Ako používať šťavu Amla na chudnutie?

Ako bolo uvedené vyššie, šťava Amla môže podporovať chudnutie v kombinácii so zdravým a aktívnym životným štýlom. Odborníci odporúčajú nechať 10-20 ml šťavy Amla zriedenú v teplej vode a konzumovať ju skoro ráno. To môže aktivovať váš tráviaci systém a stimulovať lepšie pohyby čriev. Tiež, ak máte šťavu Amla na prázdny žalúdok, môže to zvýšiť váš metabolizmus a spáliť viac kalórií počas cvičenia.

Amla Juice Vedľajšie účinky:

Amla šťava nie je vhodná pre každého. Ak máte nízke tolerancie kyslosti tohto nápoja alebo ste ich konzumovali v nadmernom množstve, môžu sa u vás vyskytnúť nasledujúce vedľajšie účinky:

 • Rozrušenie žalúdka
 • Žalúdočné problémy
 • Znížené hladiny krvného tlaku (ak užívate lieky na TK)
 • Náhly pokles hladiny cukru (ak už užívate inzulín alebo lieky na cukrovku)
 • Hnačka
 • Zápcha
 • Suchosť pokožky
 • Nadmerné chudnutie (u osôb s vyšším metabolizmom)
 • Interferencia s niektorými liekmi (hypertenzia, srdcové choroby a cukrovka)

Zdá sa, že existuje veľa dôvodov, prečo začať piť šťavu Amla pre dobré zdravie! Vzhľadom na to, čo ponúknuť, si šťava Amla určite zaslúži pozornosť, ktorú dostáva od lekárov a zdravotných ašpirantov. Ak teda veríte v silu prírody, je načase zaradiť túto superpotravinu do každodennej stravy!